KCC TOP GUN REGATTA 2022-2023

Kurnell Catamaran Club Inc

Sat 5th & Sun 6th November 2022

Results are FINAL

Contents

Scroll down for Overall Regatta and Individual Races

Overall Regatta

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 5.0 (7.0) 4.0 3.0 3.5 3.0 4.0 3.0 32.5 25.5
3rd AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 3.0 (12.0) 8.0 6.0 5.0 4.0 5.0 4.0 47.0 35.0
4th AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 6.5 3.0 3.0 7.0 (9.0) 7.0 6.0 7.0 48.5 39.5
5th AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 10.0 11.0 5.5 (13.0) 3.5 5.0 3.0 6.0 57.0 44.0
6th AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 4.0 6.0 5.5 (14.0) 7.0 6.0 12.0 5.0 59.5 45.5
7th DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 6.5 4.0 7.0 8.0 10.0 11.0 (32.0 OCS) 2.0 80.5 48.5
8th AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 8.0 (32.0 DNF) 21.0 4.0 2.0 2.0 2.0 16.0 87.0 55.0
9th AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 (14.0) 5.0 9.0 5.0 12.0 14.0 7.0 13.0 79.0 65.0
10th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 (25.0) 13.0 15.0 11.0 8.0 8.0 8.0 9.0 97.0 72.0
11th 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 (15.0) 8.0 10.0 10.0 13.0 10.0 9.0 12.0 87.0 72.0
12th AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 (32.0 DNF) 16.0 16.0 9.0 6.0 12.0 10.0 10.0 111.0 79.0
13th AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 9.0 10.0 11.0 12.0 15.0 13.0 11.0 (32.0 DNC) 113.0 81.0
14th AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 12.0 9.0 13.0 (18.0) 14.0 15.0 14.0 11.0 106.0 88.0
15th AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 2.0 2.0 2.0 2.0 (32.0 DNF) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 136.0 104.0
16th AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 18.0 15.0 14.0 (19.0) 17.0 17.0 17.0 14.0 131.0 112.0
17th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 17.0 (32.0 DNS) 17.0 16.0 24.0 18.0 21.0 15.0 160.0 128.0
18th AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 19.0 (25.0) 19.0 21.0 23.0 16.0 15.0 17.0 155.0 130.0
19th AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 11.0 14.0 12.0 15.0 16.0 (32.0 DNF) 32.0 DNC 32.0 DNC 164.0 132.0
20th AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 11.0 9.0 13.0 8.0 169.0 137.0
21st AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 16.0 20.0 22.0 22.0 22.0 (23.0) 18.0 19.0 162.0 139.0
22nd AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 (24.0) 18.0 23.0 20.0 20.0 20.0 20.0 20.0 165.0 141.0
23rd AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 22.0 23.0 25.0 25.0 (27.0) 19.0 16.0 18.0 175.0 148.0
24th AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 21.0 19.0 24.0 (32.0 DNC) 21.0 21.0 22.0 32.0 DNC 192.0 160.0
25th AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 13.0 17.0 18.0 17.0 (32.0 DNC) 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 193.0 161.0
26th AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 (32.0 DNC) 24.0 26.0 23.0 19.0 32.0 DNC 19.0 21.0 196.0 164.0
27th 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 26.0 (27.0) 27.0 27.0 26.0 24.0 23.0 22.0 202.0 175.0
28th AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 (32.0 DNS) 21.0 20.0 24.0 18.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 211.0 179.0
29th AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 20.0 28.0 (32.0 DNS) 32.0 DNC 25.0 22.0 24.0 32.0 DNC 215.0 183.0
30th 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 23.0 22.0 (32.0 DNF) 28.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 233.0 201.0
31st AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 (32.0 DNS) 26.0 28.0 26.0 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 32.0 DNC 240.0 208.0

Race 1

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 10-15 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:18:50 0:30:37 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 0:19:16 0:31:20 0:00:26 62.915 2.0
3 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:23:43 0:36:29 0:03:49 77.446 3.0
4 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:24:22 0:37:29 0:04:28 79.569 4.0
5 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:25:09 0:38:42 0:05:15 82.127 5.0
6 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:28:36 0:39:11 0:06:15 93.393 6.5
6 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:25:28 0:39:11 0:05:34 83.161 6.5
8 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:25:32 0:39:17 0:05:38 83.379 8.0
9 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:30:08 0:39:23 0:06:42 98.4 9.0
10 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:24:26 0:39:44 0:05:36 79.787 10.0
11 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 0:30:33 0:39:56 0:07:07 99.761 11.0
12 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:30:46 0:40:13 0:07:20 100.468 12.0
13 AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 0:31:00 0:40:31 0:07:34 101.23 13.0
14 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:30:05 0:41:13 0:07:44 98.237 14.0
15 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:31:29 0:41:26 0:08:13 102.808 15.0
16 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:31:46 0:41:32 0:08:20 103.734 16.0
17 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:31:54 0:41:42 0:08:28 104.169 17.0
18 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:27:22 0:42:06 0:07:28 89.365 18.0
19 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:27:24 0:42:09 0:07:30 89.474 19.0
20 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 0:27:25 0:42:11 0:07:31 89.529 20.0
21 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:32:25 0:42:22 0:08:59 105.856 21.0
22 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:26:11 0:42:34 0:07:21 85.501 22.0
23 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 0:32:29 0:42:44 0:09:13 106.074 23.0
24 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:32:44 0:42:47 0:09:18 106.89 24.0
25 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:27:52 0:42:52 0:07:58 90.998 25.0
26 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:32:32 0:46:29 0:11:06 106.237 26.0
27 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 DNF       32.0
27 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 DNS       32.0
27 AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 DNS       32.0

Race 2

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 12-16 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:17:19 0:28:09 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 0:19:12 0:31:13 0:01:53 68.189 2.0
3 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:23:46 0:32:33 0:03:13 84.407 3.0
4 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:21:47 0:33:31 0:03:29 77.363 4.0
5 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:24:30 0:33:34 0:03:57 87.012 5.0
6 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:22:41 0:34:54 0:04:23 80.56 6.0
7 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:22:44 0:34:58 0:04:26 80.737 7.0
8 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:26:53 0:35:22 0:05:29 95.476 8.0
9 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:27:09 0:35:29 0:05:37 96.423 9.0
10 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:27:17 0:35:40 0:05:45 96.897 10.0
11 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:22:03 0:35:51 0:04:44 78.31 11.0
12 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:23:24 0:36:00 0:05:06 83.105 12.0
13 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:23:31 0:36:11 0:05:13 83.519 13.0
14 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 0:28:27 0:37:11 0:06:55 101.04 14.0
15 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:24:23 0:37:31 0:06:05 86.597 15.0
16 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:24:48 0:38:09 0:06:30 88.077 16.0
17 AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 0:29:28 0:38:31 0:07:56 104.651 17.0
18 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:29:40 0:38:47 0:08:08 105.361 18.0
19 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:29:53 0:39:04 0:08:21 106.13 19.0
20 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:30:06 0:39:21 0:08:34 106.9 20.0
21 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 0:24:28 0:39:47 0:07:09 86.893 21.0
22 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 0:30:28 0:40:05 0:09:04 108.202 22.0
23 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:24:41 0:40:08 0:07:22 87.663 23.0
24 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:26:59 0:40:16 0:08:07 95.831 24.0
25 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:26:36 0:40:55 0:08:18 94.47 25.0
26 AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 0:29:06 0:41:34 0:09:23 103.348 26.0
27 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:29:38 0:42:20 0:09:55 105.243 27.0
28 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 0:29:02 0:44:40 0:10:44 103.112 28.0
29 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 DNF       32.0
29 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 DNS       32.0

Race 3

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 12-18 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:16:48 0:27:19 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 0:17:24 0:28:18 0:00:36 63.696 2.0
3 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:24:24 0:33:25 0:04:28 89.321 3.0
4 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:22:03 0:33:55 0:04:18 80.719 4.0
5 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:21:08 0:34:22 0:04:20 77.363 5.5
5 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:22:20 0:34:22 0:04:35 81.756 5.5
7 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:22:21 0:34:23 0:04:36 81.817 7.0
8 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:22:40 0:34:52 0:04:55 82.976 8.0
9 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:25:36 0:35:04 0:05:40 93.714 9.0
10 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:26:41 0:35:07 0:05:55 97.68 10.0
11 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:26:56 0:35:12 0:06:02 98.595 11.0
12 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 0:27:30 0:35:57 0:06:36 100.67 12.0
13 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:27:38 0:36:07 0:06:44 101.158 13.0
14 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:23:40 0:36:25 0:05:55 86.637 14.0
15 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:23:48 0:36:37 0:06:03 87.125 15.0
16 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:23:55 0:36:48 0:06:10 87.552 16.0
17 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:28:29 0:37:14 0:07:35 104.269 17.0
18 AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 0:28:36 0:37:23 0:07:42 104.696 18.0
19 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:24:22 0:37:29 0:06:37 89.199 19.0
20 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 0:23:24 0:38:03 0:06:36 85.661 20.0
21 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:24:47 0:38:08 0:07:02 90.725 21.0
22 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:29:18 0:38:18 0:08:24 107.259 22.0
23 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:29:37 0:38:43 0:08:43 108.418 23.0
24 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:30:26 0:39:47 0:09:32 111.408 24.0
25 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:24:30 0:39:50 0:07:42 89.688 25.0
26 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:27:45 0:41:25 0:09:27 101.585 26.0
27 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:30:58 0:44:14 0:11:51 113.36 27.0
28 AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 0:32:02 0:45:46 0:12:55 117.265 28.0
29 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 DNS       32.0
29 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 DNF       32.0

Race 4

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 12-18 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:17:14 0:28:01 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 0:17:36 0:28:37 0:00:22 62.809 2.0
3 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:21:15 0:32:42 0:03:02 75.834 3.0
4 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:21:22 0:32:52 0:03:09 76.25 4.0
5 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:24:09 0:33:05 0:03:42 86.183 5.0
6 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:21:31 0:33:06 0:03:18 76.786 6.0
7 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:24:32 0:33:36 0:04:05 87.551 7.0
8 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:22:01 0:33:52 0:03:48 78.57 8.0
9 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:22:13 0:34:11 0:04:00 79.284 9.0
10 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:26:31 0:34:53 0:05:13 94.629 10.0
11 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:22:44 0:34:58 0:04:31 81.128 11.0
12 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:26:57 0:35:14 0:05:31 96.176 12.0
13 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:21:48 0:35:27 0:04:34 77.797 13.0
14 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:23:10 0:35:38 0:04:57 82.674 14.0
15 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 0:27:33 0:36:01 0:06:07 98.317 15.0
16 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:27:44 0:36:15 0:06:18 98.971 16.0
17 AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 0:28:18 0:37:00 0:06:52 100.993 17.0
18 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:28:22 0:37:05 0:06:56 101.231 18.0
19 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:24:15 0:37:18 0:06:02 86.54 19.0
20 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:28:47 0:37:38 0:07:21 102.718 20.0
21 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:24:30 0:37:42 0:06:17 87.432 21.0
22 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:29:03 0:37:58 0:07:37 103.67 22.0
23 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:25:57 0:38:44 0:07:11 92.607 23.0
24 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 0:24:18 0:39:31 0:07:04 86.719 24.0
25 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:24:39 0:40:05 0:07:25 87.968 25.0
26 AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 0:28:46 0:41:06 0:09:09 102.659 26.0
27 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:29:50 0:42:37 0:10:13 106.465 27.0
28 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 0:33:09 0:43:37 0:11:51 118.301 28.0

Race 5

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:19:12 0:31:13 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:22:20 0:34:22 0:02:02 71.536 2.0
3 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:22:29 0:34:35 0:02:11 72.017 3.5
3 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:21:16 0:34:35 0:02:04 68.12 3.5
5 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:23:41 0:36:26 0:03:23 75.861 5.0
6 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:24:00 0:36:55 0:03:42 76.875 6.0
7 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:24:06 0:37:05 0:03:48 77.195 7.0
8 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:24:22 0:37:29 0:04:04 78.049 8.0
9 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:27:54 0:38:13 0:05:07 89.367 9.0
10 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:24:56 0:38:22 0:04:38 79.865 10.0
11 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 0:29:28 0:38:31 0:05:35 94.385 11.0
12 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:28:30 0:39:02 0:05:43 91.289 12.0
13 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:29:44 0:39:07 0:06:00 95.24 13.0
14 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:29:57 0:39:09 0:06:04 95.934 14.0
15 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:30:09 0:39:25 0:06:16 96.574 15.0
16 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 0:30:22 0:39:42 0:06:29 97.268 16.0
17 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:26:06 0:40:09 0:05:48 83.602 17.0
18 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 0:24:53 0:40:28 0:05:41 79.704 18.0
19 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:27:11 0:40:34 0:06:16 87.072 19.0
20 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:31:14 0:40:50 0:07:21 100.044 20.0
21 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:31:16 0:40:52 0:07:23 100.151 21.0
22 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:31:23 0:41:01 0:07:30 100.525 22.0
23 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:27:23 0:42:08 0:07:05 87.712 23.0
24 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:33:13 0:43:25 0:09:20 106.397 24.0
25 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 0:29:08 0:44:49 0:08:50 93.318 25.0
26 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:31:38 0:45:11 0:09:47 101.326 26.0
27 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:28:04 0:45:38 0:08:52 89.901 27.0
28 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 DNF       32.0

Race 6

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:17:57 0:29:11 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:21:57 0:33:46 0:02:59 75.205 2.0
3 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:22:02 0:33:54 0:03:04 75.49 3.0
4 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:22:28 0:34:34 0:03:30 76.975 4.0
5 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:21:28 0:34:54 0:03:31 73.549 5.0
6 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:22:52 0:35:11 0:03:54 78.345 6.0
7 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:25:43 0:35:14 0:04:25 88.11 7.0
8 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:22:57 0:35:18 0:03:59 78.631 8.0
9 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 0:27:33 0:36:01 0:05:13 94.391 9.0
10 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:27:44 0:36:29 0:05:33 95.019 10.0
11 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:23:52 0:36:43 0:04:54 81.772 11.0
12 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:24:25 0:37:34 0:05:27 83.656 12.0
13 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:28:46 0:37:36 0:06:26 98.56 13.0
14 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:27:30 0:37:40 0:06:12 94.22 14.0
15 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:28:53 0:37:45 0:06:33 98.96 15.0
16 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:24:36 0:37:51 0:05:38 84.284 16.0
17 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:24:56 0:38:22 0:05:58 85.426 17.0
18 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:29:34 0:38:39 0:07:14 101.301 18.0
19 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:24:03 0:39:06 0:06:06 82.4 19.0
20 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:29:57 0:39:09 0:07:37 102.614 20.0
21 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:30:52 0:40:21 0:08:32 105.755 21.0
22 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 0:26:32 0:40:49 0:07:34 90.908 22.0
23 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:31:14 0:40:50 0:08:54 107.011 23.0
24 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:31:02 0:44:20 0:10:36 106.326 24.0
25 AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 DNF       32.0

Race 7

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:16:53 0:27:27 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:20:58 0:32:15 0:03:07 76.374 2.0
3 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:20:06 0:32:41 0:03:13 73.217 3.0
4 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:21:42 0:33:23 0:03:51 79.045 4.0
5 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:22:06 0:34:00 0:04:15 80.502 5.0
6 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:25:26 0:34:50 0:05:24 92.645 6.0
7 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:25:30 0:34:56 0:05:28 92.887 7.0
8 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:22:52 0:35:11 0:05:01 83.295 8.0
9 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:27:12 0:35:47 0:06:20 99.08 9.0
10 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:23:24 0:36:00 0:05:33 85.238 10.0
11 AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 0:27:38 0:36:07 0:06:38 100.658 11.0
12 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:23:31 0:36:11 0:05:40 85.663 12.0
13 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 0:27:44 0:36:15 0:06:44 101.023 13.0
14 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:28:15 0:36:56 0:07:15 102.905 14.0
15 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:24:40 0:37:57 0:06:49 89.852 15.0
16 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:23:29 0:38:11 0:06:36 85.541 16.0
17 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:24:58 0:38:25 0:07:07 90.945 17.0
18 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:29:33 0:38:38 0:08:33 107.64 18.0
19 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:25:56 0:38:42 0:07:32 94.466 19.0
20 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:29:53 0:39:04 0:08:53 108.854 20.0
21 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:29:55 0:39:06 0:08:55 108.976 21.0
22 AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 0:30:51 0:40:20 0:09:51 112.376 22.0
23 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:28:41 0:40:59 0:09:28 104.483 23.0
24 AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 0:27:03 0:41:37 0:09:12 98.534 24.0
25 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 OCS       32.0

Race 8

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 0:16:48 0:27:19 0:00:00 61.5 1.0
2 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:21:43 0:33:25 0:03:58 79.499 2.0
3 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 0:21:50 0:33:35 0:04:05 79.926 3.0
4 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 0:22:11 0:34:08 0:04:26 81.207 4.0
5 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 0:22:17 0:34:17 0:04:32 81.573 5.0
6 AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 0:21:07 0:34:20 0:04:19 77.302 6.0
7 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 0:25:19 0:34:41 0:05:23 92.677 7.0
8 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 0:26:47 0:35:01 0:05:53 98.046 8.0
9 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 0:22:53 0:35:12 0:05:08 83.769 9.0
10 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 0:22:55 0:35:15 0:05:10 83.891 10.0
11 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 0:27:00 0:35:18 0:06:06 98.839 11.0
12 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 0:26:53 0:35:22 0:06:07 98.412 12.0
13 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 0:25:58 0:35:34 0:06:02 95.057 13.0
14 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 0:23:25 0:36:02 0:05:40 85.722 14.0
15 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 0:27:35 0:36:03 0:06:41 100.975 15.0
16 AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 0:23:39 0:36:23 0:05:54 86.576 16.0
17 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 0:24:46 0:38:06 0:07:01 90.664 17.0
18 AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 0:23:32 0:38:16 0:06:44 86.149 18.0
19 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 0:29:22 0:38:23 0:08:28 107.503 19.0
20 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 0:29:37 0:38:43 0:08:43 108.418 20.0
21 AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 0:26:12 0:39:06 0:07:54 95.911 21.0
22 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 0:33:22 0:47:40 0:14:15 122.146 22.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 32
DNFStarted but did not finish 32
DNSCame to the start area but did not start 32
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 32

1 Div

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Ollie Williams 73 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 9.0 7.0
2nd AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop Archie Gargett Arthur Gargett 73 (6.0) 2.0 2.0 1.0 3.0 5.0 2.0 5.0 26.0 20.0
3rd 490 18@Heart Hobie 18 John Forbes Bronte Forbes 76 (7.0) 3.0 3.0 3.0 4.0 3.0 3.0 4.0 30.0 23.0
4th AUS 007 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   76.5 2.0 5.0 4.0 4.0 6.0 4.0 4.0 (15.0 DNC) 44.0 29.0
5th AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   76.5 4.0 4.0 6.0 (8.0) 5.0 6.0 6.0 3.0 42.0 34.0
6th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   76.5 9.0 (15.0 DNS) 7.0 6.0 11.0 7.0 9.0 6.0 70.0 55.0
7th AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   76.5 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 2.0 2.0 5.0 2.0 71.0 56.0
8th AUS 84 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   76.5 3.0 6.0 5.0 5.0 7.0 (15.0 DNF) 15.0 DNC 15.0 DNC 71.0 56.0
9th AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   76.5 (12.0) 8.0 10.0 9.0 8.0 8.0 8.0 8.0 71.0 59.0
10th AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   76.5 8.0 (10.0) 9.0 10.0 10.0 10.0 7.0 7.0 71.0 61.0
11th AUS 173 Blast Taipan 4.9 Cat Ethan Micaleff   76.5 5.0 7.0 8.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 87.0 72.0
12th AUS 144 Hada Kraken Taipan 4.9 Cat Gavin Mead   76.5 10.0 9.0 11.0 (15.0 DNC) 9.0 9.0 10.0 15.0 DNC 88.0 73.0
13th 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rorry McGowan 70 (13.0) 12.0 12.0 11.0 12.0 11.0 11.0 9.0 91.0 78.0
14th 18 Odyssey Hobie 18 Justin Forester Kaitlyn Forester 76 11.0 11.0 (15.0 DNF) 12.0 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 109.0 94.0

2 Div

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes 65 (3.0) 3.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 16.0 13.0
2nd AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson 65 1.0 (4.0) 4.0 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 24.0 20.0
3rd AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee 65 2.0 2.0 2.0 (7.0) 5.0 4.0 6.0 4.0 32.0 25.0
4th DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin 65 4.0 1.0 3.0 4.0 7.0 6.0 (13.0 OCS) 1.0 39.0 26.0
5th AUS 800 Goodall Design F18 Emma Rankin Beau White 65 5.0 (13.0 DNF) 9.0 2.0 1.0 1.0 1.0 8.0 40.0 27.0
6th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul 65 (9.0) 5.0 6.0 6.0 6.0 5.0 4.0 5.0 46.0 37.0
7th AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton 65 (13.0 DNF) 7.0 7.0 5.0 4.0 7.0 5.0 6.0 54.0 41.0
8th AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Danielle Makin 65 6.0 6.0 5.0 8.0 8.0 (9.0) 8.0 7.0 57.0 48.0
9th AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Ryan Dudman 65 7.0 9.0 8.0 9.0 (10.0) 8.0 7.0 9.0 67.0 57.0
10th AUS 641 Young and Dangerous F16 Sloop Noah Skewes Hayley Fisher 67 (13.0 DNC) 8.0 10.0 10.0 9.0 13.0 DNC 9.0 10.0 82.0 69.0
11th AUS 70 Swordfish Trombones F18 Andrew Smith Vanessa Colwell 65 8.0 11.0 (13.0 DNS) 13.0 DNC 11.0 10.0 10.0 13.0 DNC 89.0 76.0
12th AUS 244 Spruce Moose F16 Cat Jack Mendham   70 (13.0 DNS) 10.0 11.0 11.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 97.0 84.0

3 Div

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: VY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew ASYS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st AUS 4 Harken Forward A Class (Flying) Steven Brewin   61.5 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 8.0 7.0
2nd AUS 20 Smelly Brew A Class (Flying) Dave Brewer   61.5 (3.0) 3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 2.0 2.0 20.0 17.0
3rd AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie   61.5 2.0 2.0 2.0 2.0 (6.0 DNF) 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 32.0 26.0
4th AUS 15 Southern Sailing Hardware A Class (Flying) Brad Wicht   61.5 4.0 (5.0) 5.0 5.0 4.0 3.0 3.0 3.0 32.0 27.0
5th AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   61.5 (6.0 DNS) 4.0 4.0 4.0 3.0 6.0 DNC 6.0 DNC 6.0 DNC 39.0 33.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 3



www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com