KCC SYDNEY BASIN CAT REGATTA - September

Kurnell Catamaran Club

Sunday 25th September 2022

Results are FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Race 1   Race 2   Race 3   Race 4   Total Nett
1st AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver David Lea 65 2.0 1.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 3.0 2.0 3.0 2.0 10.0 10.0
3rd AUS 155 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 4.0 6.0 2.0 3.0 15.0 15.0
4th 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84 7.0 4.0 6.0 4.0 21.0 21.0
5th AUS 023 Hoola Kraken Taipan 4.9 Cat 2 Gavin Mead   76.5 5.0 3.0 5.0 11.0 DNC 24.0 24.0
6th AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop 2 Arthur Gargett Molly Gargett 73 8.0 5.0 4.0 11.0 DNC 28.0 28.0
7th AUS 244 CBC Spruce Moose F16 Cat 3 Jack Mendham   70 6.0 9.0 7.0 6.0 28.0 28.0
8th AUS 1219 Prekerrious F18 3 Kerrie Driver Andrew Driver 65 1.0 7.0 11.0 DNC 11.0 DNC 30.0 30.0
9th 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84 9.0 10.0 8.0 5.0 32.0 32.0
10th AUS 70 Knot Crazy F18 3 Andrew Smith Vanessa 65 11.0 DNC 8.0 11.0 DNC 11.0 DNC 41.0 41.0


Race 1

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: ESE, Ave wind: 6-8 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 1219 Prekerrious F18 3 Kerrie Driver Andrew Driver 65 0:26:40 0:41:02 0:00:00 65 1.0
2 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver David Lea 65 0:27:09 0:41:46 0:00:29 66.178 2.0
3 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:32:07 0:41:59 0:00:44 78.284 3.0
4 AUS 155 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:32:55 0:43:02 0:01:32 80.234 4.0
5 AUS 023 Hoola Kraken Taipan 4.9 Cat 2 Gavin Mead   76.5 0:34:35 0:45:12 0:03:12 84.297 5.0
6 AUS 244 CBC Spruce Moose F16 Cat 3 Jack Mendham   70 0:31:41 0:45:16 0:02:58 77.228 6.0
7 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   83 0:38:33 0:46:27 0:04:30 93.966 7.0
8 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop 2 Arthur Gargett Molly Gargett 73 0:34:25 0:47:09 0:04:28 83.891 8.0
9 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 0:42:05 0:49:31 0:07:13 102.578 9.0

Race 2

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: East, Ave wind: 10-12 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver David Lea 65 0:16:31 0:25:25 0:00:00 65 1.0
2 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:21:37 0:28:15 0:02:11 85.071 2.0
3 AUS 023 Hoola Kraken Taipan 4.9 Cat 2 Gavin Mead   76.5 0:22:04 0:28:51 0:02:38 86.842 3.0
4 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   83 0:24:26 0:29:26 0:03:21 96.155 4.0
5 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop 2 Arthur Gargett Molly Gargett 73 0:21:30 0:29:27 0:02:57 84.612 5.0
6 AUS 155 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:22:35 0:29:31 0:03:09 88.875 6.0
7 AUS 1219 Prekerrious F18 3 Kerrie Driver Andrew Driver 65 0:19:39 0:30:14 0:03:08 77.331 7.0
8 AUS 70 Knot Crazy F18 3 Andrew Smith Vanessa 65 0:20:45 0:31:55 0:04:14 81.66 8.0
9 AUS 244 CBC Spruce Moose F16 Cat 3 Jack Mendham   70 0:23:40 0:33:49 0:05:53 93.138 9.0
10 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 0:30:19 0:35:40 0:08:43 119.309 10.0

Race 3

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: East, Ave wind: 10-12 kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver David Lea 65 0:15:56 0:24:31 0:00:00 65 1.0
2 AUS 155 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:20:47 0:27:10 0:02:02 84.786 2.0
3 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:20:53 0:27:18 0:02:08 85.194 3.0
4 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Sloop 2 Arthur Gargett Molly Gargett 73 0:20:07 0:27:33 0:02:13 82.066 4.0
5 AUS 023 Hoola Kraken Taipan 4.9 Cat 2 Gavin Mead   76.5 0:21:44 0:28:25 0:02:59 88.661 5.0
6 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   83 0:24:06 0:29:02 0:03:45 98.316 6.0
7 AUS 244 CBC Spruce Moose F16 Cat 3 Jack Mendham   70 0:21:48 0:31:09 0:04:38 88.933 7.0
8 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 0:27:28 0:32:19 0:06:38 112.05 8.0

Race 4

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: East, Ave wind: 9-12 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver David Lea 65 0:18:02 0:27:45 0:00:00 65 1.0
2 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:21:37 0:28:15 0:00:24 77.916 2.0
3 AUS 155 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:22:09 0:28:57 0:00:56 79.838 3.0
4 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   83 0:25:07 0:30:16 0:02:05 90.531 4.0
5 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 0:30:25 0:35:47 0:06:50 109.635 5.0
6 AUS 244 CBC Spruce Moose F16 Cat 3 Jack Mendham   70 0:25:22 0:36:14 0:05:57 91.433 6.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 11

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com