KCC Club Championship/Olympic Series 2022/23

Kurnell Catamaran Club Inc

Sunday 15th January 2023

Results are Provisional

Race 11 - Club Championship Fleet

Start: Div 1 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 16 20 Kts
Start: Div 2 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Div 3 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Mostly Harmless F18 AUS 642 Peter Skewes Bailey Skewes 3 65 0:25:32 0:39:17 0:00:00 65 1.0
2 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 0:25:35 0:39:22 0:00:03 65.127 2.0
3 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 76.5 0:31:46 0:41:32 0:01:43 80.868 3.0
4 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 76.5 DUT       3.3
5 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76.5 0:32:08 0:42:00 0:02:05 81.802 4.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 73 0:30:49 0:42:13 0:02:08 78.45 5.0
7 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 3 65 0:28:28 0:43:48 0:02:56 72.467 6.0
8 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 65 0:28:40 0:44:06 0:03:08 72.977 7.0
9 Nacra Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targar Rorry McGowan 2 70 0:33:56 0:48:29 0:06:26 86.384 8.0
10 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 83 DNF       9.0
10 Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 84 NSC       9.0
12 Swordfish Trombones F18 AUS 70 Andrew Smith Vanessa Colwell 3 65 DNS       11.0

Race 12 - Club Championship Fleet

Start: Div 1 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18 - 22 Kts
Start: Div 2 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Div 3 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Mostly Harmless F18 AUS 642 Peter Skewes Bailey Skewes 3 65 0:25:19 0:38:57 0:00:00 65 1.0
2 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 0:25:27 0:39:09 0:00:08 65.342 2.0
3 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76.5 0:31:01 0:40:33 0:01:13 79.635 3.0
4 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 76.5 DUT       3.3
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 73 0:30:50 0:42:14 0:02:24 79.164 4.0
6 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 65 0:28:09 0:43:18 0:02:50 72.275 5.0
7 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 3 65 0:28:10 0:43:20 0:02:51 72.317 6.0
8 Nacra Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targar Rorry McGowan 2 70 0:35:54 0:51:17 0:08:38 92.172 7.0
9 Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 84 0:52:06 1:02:01 0:19:23 133.766 8.0
10 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 76.5 DNF       9.0
11 Swordfish Trombones F18 AUS 70 Andrew Smith Vanessa Colwell 3 65 DNR       12.0
11 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 83 DNR       12.0

Race 11 - Olympic Series Fleet

Start: Div 1 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 16 20 Kts
Start: Div 2 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Div 3 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 102.778 0:32:08 0:31:16 0:00:00 102.778 1.0
2 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 91.204 0:28:40 0:31:26 0:00:09 91.69 2.0
3 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 98.944 0:31:46 0:32:06 0:00:50 101.605 3.0
4 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 78.967 0:25:35 0:32:24 0:00:54 81.828 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 100.195 DUT       4.3
6 Mostly Harmless F18 AUS 642 Peter Skewes Bailey Skewes 3 78.125 0:25:32 0:32:41 0:01:06 81.668 5.0
7 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 3 82.867 0:28:28 0:34:21 0:02:34 91.05 6.0
8 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 89.382 0:30:49 0:34:29 0:02:52 98.567 7.0
9 Nacra Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targar Rorry McGowan 2 88 0:33:56 0:38:34 0:06:25 108.535 8.0
10 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 120.82 DNF       9.0
10 Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 167.557 NSC       9.0
12 Swordfish Trombones F18 AUS 70 Andrew Smith Vanessa Colwell 3 85 DNS       11.0

Race 12 - Olympic Series Fleet

Start: Div 1 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18 - 22 Kts
Start: Div 2 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Div 3 Start, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 102.72 0:31:01 0:30:12 0:00:00 102.72 1.0
2 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 92.69 0:28:09 0:30:22 0:00:10 93.226 2.0
3 Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 167.557 0:52:06 0:31:06 0:01:30 172.543 3.0
4 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 79.769 0:25:27 0:31:54 0:01:22 84.284 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 100.195 DUT       4.3
6 Mostly Harmless F18 AUS 642 Peter Skewes Bailey Skewes 3 78.715 0:25:19 0:32:10 0:01:33 83.843 5.0
7 Nacra Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targar Rorry McGowan 2 108.535 0:35:54 0:33:05 0:03:08 118.892 6.0
8 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 3 84.913 0:28:10 0:33:10 0:02:32 93.281 7.0
9 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 91.219 0:30:50 0:33:48 0:03:17 102.113 8.0
10 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 99.726 DNF       9.0
11 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 120.82 DNR       12.0
11 Swordfish Trombones F18 AUS 70 Andrew Smith Vanessa Colwell 3 85 DNR       12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 9
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12
DNSCame to the start area but did not start 11
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies
NSCBoat did Not Sail Course Rule A5.1 9

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com