F18 Catamaran Australian Championships 2023

Kurnell Catamaran Club Inc

Final Aggregate Scores and Race Results after sailing on Friday 27th January 2023

Mon 23/1/2023 (R1-3), Tues 24/1/2023 (R4-6), Wed 25/1/2023 (R7-9), Fri 27/1/2023 (R10-12)

Results are FINAL

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Entries: 33, Scoring system: Appendix A
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Total Nett
1st 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) 3.0 (5.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 24.0 15.0
2nd 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 3.0 3.0 3.0 (4.0) (5.0) 3.0 2.0 1.0 4.0 3.0 3.0 2.0 36.0 27.0
3rd 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 2.0 5.0 (34.0 DNS) 2.0 4.0 2.0 (10.0) 2.0 3.0 2.0 2.0 3.0 71.0 27.0
4th 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 4.0 6.0 4.0 3.0 3.0 1.0 4.0 3.0 (17.0) 4.0 (34.0 DNF) 1.0 84.0 33.0
5th 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 13.0 2.0 2.0 5.0 6.0 7.0 6.0 4.0 2.0 5.0 (34.0 DNF) (34.0 DNF) 120.0 52.0
6th 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 10.0 8.0 5.0 (34.0 DSQ) 2.0 6.0 1.0 6.0 5.0 14.0 (16.0) 16.0 123.0 73.0
7th 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 11.0 4.0 8.0 (34.0 OCS) 8.0 5.0 20.0 (22.0) 7.0 15.0 6.0 7.0 147.0 91.0
8th 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 7.0 (21.0) 6.0 (17.0) 12.0 13.0 11.0 12.0 13.0 6.0 4.0 12.0 134.0 96.0
9th 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 8.0 19.0 10.0 7.0 7.0 15.0 14.0 11.0 (27.0) 7.0 (34.0 DNC) 9.0 168.0 107.0
10th 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD (21.0) 14.0 15.0 6.0 16.0 12.0 17.0 (18.0) 8.0 9.0 11.0 5.0 152.0 113.0
11th 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 5.0 11.0 13.0 (34.0 DNF) 14.0 10.0 (24.0) 8.0 16.0 13.0 12.0 13.0 173.0 115.0
12th 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 15.0 16.0 12.0 8.0 (19.0) 14.0 18.0 10.0 (19.0) 11.0 13.0 8.0 163.0 125.0
13th 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 24.0 9.0 14.0 9.0 10.0 11.0 (27.0) 25.0 6.0 8.0 (34.0 DNF) 15.0 192.0 131.0
14th 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 18.0 17.0 11.0 12.0 11.0 17.0 13.0 16.0 (20.0) 10.0 7.0 (34.0 DNF) 186.0 132.0
15th 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 6.0 7.0 (34.0 DNC) 10.0 (34.0 OCS) 8.0 12.0 9.0 21.0 19.0 10.0 34.0 DNF 204.0 136.0
16th 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 17.0 15.0 (34.0 DNF) 13.0 (34.0 DNF) 19.0 16.0 7.0 12.0 22.0 14.0 6.0 209.0 141.0
17th 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 14.0 13.0 7.0 (34.0 OCS) (34.0 DNF) 34.0 DNF 7.0 15.0 14.0 17.0 8.0 17.0 214.0 146.0
18th 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 19.0 12.0 19.0 18.0 9.0 18.0 (29.0) (27.0) 26.0 12.0 9.0 10.0 208.0 152.0
19th 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 12.0 10.0 16.0 11.0 17.0 20.0 (22.0) 17.0 (23.0) 20.0 15.0 14.0 197.0 152.0
20th 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 16.0 (34.0 DNF) (34.0 DNC) 19.0 15.0 9.0 23.0 20.0 22.0 16.0 5.0 11.0 224.0 156.0
21st 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW (34.0 DNF) 18.0 9.0 15.0 13.0 16.0 9.0 23.0 9.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNF 248.0 180.0
22nd 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 22.0 22.0 18.0 16.0 22.0 23.0 5.0 19.0 10.0 26.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 251.0 183.0
23rd 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 20.0 20.0 20.0 20.0 (26.0) 24.0 8.0 21.0 24.0 (27.0) 18.0 22.0 250.0 197.0
24th 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 9.0 23.0 17.0 14.0 20.0 (34.0 DNC) 19.0 13.0 32.0 18.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 267.0 199.0
25th 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW (34.0 DNC) 29.0 24.0 22.0 23.0 27.0 28.0 (30.0) 11.0 24.0 19.0 19.0 290.0 226.0
26th 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 23.0 24.0 26.0 23.0 21.0 21.0 15.0 24.0 15.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 294.0 226.0
27th 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 25.0 25.0 23.0 21.0 18.0 25.0 21.0 28.0 18.0 (34.0 DNF) (34.0 DNF) 34.0 DNC 306.0 238.0
28th 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 28.0 28.0 25.0 26.0 27.0 (34.0 DNF) (31.0) 29.0 28.0 21.0 17.0 18.0 312.0 247.0
29th 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW (34.0 DNF) 26.0 21.0 25.0 24.0 26.0 30.0 14.0 25.0 25.0 (34.0 DNC) 34.0 DNC 318.0 250.0
30th 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 26.0 27.0 22.0 24.0 25.0 22.0 25.0 26.0 29.0 (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 328.0 260.0
31st 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD (34.0 DNC) (34.0 DNC) 34.0 DNC 34.0 DNF 34.0 DNC 28.0 33.0 32.0 30.0 23.0 20.0 21.0 357.0 289.0
32nd 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 29.0 30.0 (34.0 DNF) (34.0 DNF) 29.0 29.0 32.0 33.0 33.0 34.0 NSC 21.0 20.0 358.0 290.0
33rd 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 27.0 (34.0 DNF) (34.0 DNC) 27.0 28.0 30.0 26.0 31.0 31.0 34.0 DNC 34.0 DNC 34.0 DNC 370.0 302.0

Race 1

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: S - SSW, Ave wind: 15 -18 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 34:51 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 35:00 0:00:09 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 35:05 0:00:14 3.0
4 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 36:48 0:01:57 4.0
5 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 36:50 0:01:59 5.0
6 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 37:01 0:02:10 6.0
7 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 37:15 0:02:24 7.0
8 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 37:20 0:02:29 8.0
9 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 37:25 0:02:34 9.0
10 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 37:28 0:02:37 10.0
11 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 37:33 0:02:42 11.0
12 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 37:40 0:02:49 12.0
13 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 37:43 0:02:52 13.0
14 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 37:51 0:03:00 14.0
15 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 38:14 0:03:23 15.0
16 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 38:17 0:03:26 16.0
17 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 38:21 0:03:30 17.0
18 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 38:28 0:03:37 18.0
19 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 38:55 0:04:04 19.0
20 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 39:15 0:04:24 20.0
21 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 39:30 0:04:39 21.0
22 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 39:31 0:04:40 22.0
23 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 39:55 0:05:04 23.0
24 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 40:05 0:05:14 24.0
25 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 40:19 0:05:28 25.0
26 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 40:35 0:05:44 26.0
27 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 43:05 0:08:14 27.0
28 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 43:28 0:08:37 28.0
29 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 46:04 0:11:13 29.0
30 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW DNF   34.0
30 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW DNF   34.0

Race 2

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: S - SSW, Ave wind: 15 -20 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 33:05 0:00:00 1.0
2 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 34:46 0:01:41 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 34:48 0:01:43 3.0
4 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 34:59 0:01:54 4.0
5 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 35:13 0:02:08 5.0
6 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 35:15 0:02:10 6.0
7 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 35:38 0:02:33 7.0
8 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 35:48 0:02:43 8.0
9 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 35:52 0:02:47 9.0
10 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 36:22 0:03:17 10.0
11 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 36:36 0:03:31 11.0
12 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 36:56 0:03:51 12.0
13 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 37:03 0:03:58 13.0
14 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 37:12 0:04:07 14.0
15 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 37:18 0:04:13 15.0
16 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 37:32 0:04:27 16.0
17 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 37:34 0:04:29 17.0
18 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 37:38 0:04:33 18.0
19 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 37:46 0:04:41 19.0
20 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 37:47 0:04:42 20.0
21 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 38:03 0:04:58 21.0
22 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 38:09 0:05:04 22.0
23 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 38:15 0:05:10 23.0
24 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 38:18 0:05:13 24.0
25 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 39:25 0:06:20 25.0
26 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 39:27 0:06:22 26.0
27 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 40:02 0:06:57 27.0
28 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 40:58 0:07:53 28.0
29 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 41:34 0:08:29 29.0
30 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 43:24 0:10:19 30.0
31 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW DNF   34.0
31 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW DNF   34.0

Race 3

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: S, Ave wind: 16 - 22 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 32:40 0:00:00 1.0
2 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 33:08 0:00:28 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 33:10 0:00:30 3.0
4 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 33:26 0:00:46 4.0
5 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 33:47 0:01:07 5.0
6 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 34:07 0:01:27 6.0
7 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 34:38 0:01:58 7.0
8 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 34:41 0:02:01 8.0
9 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 34:55 0:02:15 9.0
10 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 34:57 0:02:17 10.0
11 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 35:24 0:02:44 11.0
12 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 35:28 0:02:48 12.0
13 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 35:52 0:03:12 13.0
14 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 36:06 0:03:26 14.0
15 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 36:07 0:03:27 15.0
16 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 36:40 0:04:00 16.0
17 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 36:57 0:04:17 17.0
18 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 36:58 0:04:18 18.0
19 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 37:18 0:04:38 19.0
20 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 37:33 0:04:53 20.0
21 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 37:46 0:05:06 21.0
22 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 38:40 0:06:00 22.0
23 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 39:28 0:06:48 23.0
24 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 40:03 0:07:23 24.0
25 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 40:06 0:07:26 25.0
26 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 41:22 0:08:42 26.0
27 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW DNS   34.0
27 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC DNF   34.0
27 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW DNF   34.0

Race 4

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 12 -15 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 36:32 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 36:57 0:00:25 2.0
3 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 37:22 0:00:50 3.0
4 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 37:59 0:01:27 4.0
5 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 38:46 0:02:14 5.0
6 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 39:15 0:02:43 6.0
7 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 39:17 0:02:45 7.0
8 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 40:07 0:03:35 8.0
9 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 40:32 0:04:00 9.0
10 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 40:48 0:04:16 10.0
11 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 40:51 0:04:19 11.0
12 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 41:01 0:04:29 12.0
13 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 41:15 0:04:43 13.0
14 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 41:27 0:04:55 14.0
15 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 41:36 0:05:04 15.0
16 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 42:12 0:05:40 16.0
17 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 42:15 0:05:43 17.0
18 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 42:18 0:05:46 18.0
19 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 42:26 0:05:54 19.0
20 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 42:28 0:05:56 20.0
21 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 42:34 0:06:02 21.0
22 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 42:44 0:06:12 22.0
23 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 42:47 0:06:15 23.0
24 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 43:26 0:06:54 24.0
25 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 43:38 0:07:06 25.0
26 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 44:22 0:07:50 26.0
27 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 47:21 0:10:49 27.0
28 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW DSQ   34.0
28 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW OCS   34.0
28 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA DNF   34.0
28 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC OCS   34.0
28 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD DNF   34.0
28 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW DNF   34.0

Race 5

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 15 - 18 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 37:44 0:00:00 1.0
2 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 37:56 0:00:12 2.0
3 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 38:02 0:00:18 3.0
4 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 38:27 0:00:43 4.0
5 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 38:51 0:01:07 5.0
6 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 39:32 0:01:48 6.0
7 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 39:45 0:02:01 7.0
8 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 39:53 0:02:09 8.0
9 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 40:10 0:02:26 9.0
10 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 40:14 0:02:30 10.0
11 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 40:15 0:02:31 11.0
12 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 40:39 0:02:55 12.0
13 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 40:50 0:03:06 13.0
14 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 40:52 0:03:08 14.0
15 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 40:59 0:03:15 15.0
16 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 41:02 0:03:18 16.0
17 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 41:06 0:03:22 17.0
18 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 41:55 0:04:11 18.0
19 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 42:07 0:04:23 19.0
20 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 42:12 0:04:28 20.0
21 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 42:13 0:04:29 21.0
22 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 42:37 0:04:53 22.0
23 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 43:16 0:05:32 23.0
24 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 43:29 0:05:45 24.0
25 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 43:42 0:05:58 25.0
26 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 44:07 0:06:23 26.0
27 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 46:15 0:08:31 27.0
28 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 47:32 0:09:48 28.0
29 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 48:40 0:10:56 29.0
30 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA OCS   34.0
30 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC DNF   34.0
30 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC DNF   34.0

Race 6

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 16 - 20 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 35:40 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 36:05 0:00:25 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 36:07 0:00:27 3.0
4 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 36:17 0:00:37 4.0
5 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 36:32 0:00:52 5.0
6 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 36:48 0:01:08 6.0
7 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 37:46 0:02:06 7.0
8 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 38:14 0:02:34 8.0
9 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 38:27 0:02:47 9.0
10 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 38:39 0:02:59 10.0
11 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 38:48 0:03:08 11.0
12 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 38:56 0:03:16 12.0
13 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 39:00 0:03:20 13.0
14 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 39:01 0:03:21 14.0
15 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 39:04 0:03:24 15.0
16 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 39:06 0:03:26 16.0
17 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 39:34 0:03:54 17.0
18 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 39:36 0:03:56 18.0
19 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 39:37 0:03:57 19.0
20 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 39:51 0:04:11 20.0
21 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 40:21 0:04:41 21.0
22 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 40:31 0:04:51 22.0
23 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 40:38 0:04:58 23.0
24 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 41:05 0:05:25 24.0
25 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 41:25 0:05:45 25.0
26 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 41:33 0:05:53 26.0
27 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 42:56 0:07:16 27.0
28 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 45:26 0:09:46 28.0
29 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 47:13 0:11:33 29.0
30 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 50:00 0:14:20 30.0
31 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC DNF   34.0
31 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW DNF   34.0

Race 7

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 8 - 10 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 45:57 0:00:00 1.0
2 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 47:11 0:01:14 2.0
3 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 47:28 0:01:31 3.0
4 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 48:13 0:02:16 4.0
5 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 48:34 0:02:37 5.0
6 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 49:03 0:03:06 6.0
7 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 49:06 0:03:09 7.0
8 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 49:12 0:03:15 8.0
9 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 49:17 0:03:20 9.0
10 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 49:28 0:03:31 10.0
11 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 50:02 0:04:05 11.0
12 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 50:12 0:04:15 12.0
13 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 50:16 0:04:19 13.0
14 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 50:24 0:04:27 14.0
15 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 50:29 0:04:32 15.0
16 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 50:39 0:04:42 16.0
17 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 50:59 0:05:02 17.0
18 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 51:13 0:05:16 18.0
19 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 51:52 0:05:55 19.0
20 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 52:07 0:06:10 20.0
21 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 52:25 0:06:28 21.0
22 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 52:38 0:06:41 22.0
23 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 52:58 0:07:01 23.0
24 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 53:02 0:07:05 24.0
25 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 53:36 0:07:39 25.0
26 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 53:49 0:07:52 26.0
27 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 54:11 0:08:14 27.0
28 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 55:03 0:09:06 28.0
29 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 55:15 0:09:18 29.0
30 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 55:22 0:09:25 30.0
31 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 56:15 0:10:18 31.0
32 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 57:25 0:11:28 32.0
33 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 58:40 0:12:43 33.0

Race 8

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 10 - 15 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 36:11 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 36:12 0:00:01 2.0
3 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 36:21 0:00:10 3.0
4 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 36:50 0:00:39 4.0
5 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 36:55 0:00:44 5.0
6 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 37:14 0:01:03 6.0
7 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 37:15 0:01:04 7.0
8 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 37:51 0:01:40 8.0
9 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 37:56 0:01:45 9.0
10 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 38:11 0:02:00 10.0
11 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 38:27 0:02:16 11.0
12 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 38:47 0:02:36 12.0
13 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 38:56 0:02:45 13.0
14 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 40:10 0:03:59 14.0
15 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 40:35 0:04:24 15.0
16 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 40:46 0:04:35 16.0
17 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 40:51 0:04:40 17.0
18 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 40:55 0:04:44 18.0
19 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 41:00 0:04:49 19.0
20 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 41:03 0:04:52 20.0
21 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 41:05 0:04:54 21.0
22 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 41:16 0:05:05 22.0
23 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 41:29 0:05:18 23.0
24 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 41:37 0:05:26 24.0
25 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 42:14 0:06:03 25.0
26 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 42:16 0:06:05 26.0
27 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 42:23 0:06:12 27.0
28 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 42:54 0:06:43 28.0
29 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 43:19 0:07:08 29.0
30 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 43:51 0:07:40 30.0
31 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 43:58 0:07:47 31.0
32 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 46:20 0:10:09 32.0
33 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 47:42 0:11:31 33.0

Race 9

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 12 - 16 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 34:03 0:00:00 1.0
2 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 34:21 0:00:18 2.0
3 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 34:27 0:00:24 3.0
4 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 34:43 0:00:40 4.0
5 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 34:46 0:00:43 5.0
6 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 35:05 0:01:02 6.0
7 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 36:12 0:02:09 7.0
8 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 36:13 0:02:10 8.0
9 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW 36:29 0:02:26 9.0
10 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 37:02 0:02:59 10.0
11 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 37:34 0:03:31 11.0
12 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 37:35 0:03:32 12.0
13 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 37:45 0:03:42 13.0
14 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 37:59 0:03:56 14.0
15 13 AUS 207 Goodall C2 Rohan Hollingsworth Adam Roberts LYC TAS 38:12 0:04:09 15.0
16 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 38:16 0:04:13 16.0
17 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 38:28 0:04:25 17.0
18 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA 38:34 0:04:31 18.0
19 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 38:44 0:04:41 19.0
20 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 38:58 0:04:55 20.0
21 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 39:32 0:05:29 21.0
22 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 39:40 0:05:37 22.0
23 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 39:57 0:05:54 23.0
24 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 40:14 0:06:11 24.0
25 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 40:19 0:06:16 25.0
26 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 40:23 0:06:20 26.0
27 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 40:29 0:06:26 27.0
28 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 40:57 0:06:54 28.0
29 32 AUS 1484 Nacra Infusion Ian Lamb Sophia Walton MPASC NSW 41:01 0:06:58 29.0
30 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 41:05 0:07:02 30.0
31 36 AUS 70 Goodall C2 Andrew Smith Vanessa Colwell KCC NSW 41:10 0:07:07 31.0
32 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 41:56 0:07:53 32.0
33 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 44:36 0:10:33 33.0

Race 10

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: SSW, Ave wind: 15 -22 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 29:43 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 29:57 0:00:14 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 30:11 0:00:28 3.0
4 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 30:18 0:00:35 4.0
5 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA 30:32 0:00:49 5.0
6 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 32:47 0:03:04 6.0
7 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 32:48 0:03:05 7.0
8 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 32:58 0:03:15 8.0
9 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 33:03 0:03:20 9.0
10 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 33:26 0:03:43 10.0
11 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 33:52 0:04:09 11.0
12 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 33:56 0:04:13 12.0
13 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 33:58 0:04:15 13.0
14 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 34:04 0:04:21 14.0
15 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 34:06 0:04:23 15.0
16 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 34:13 0:04:30 16.0
17 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 34:34 0:04:51 17.0
18 26 AUS 874 Exploder Scorpion Mark Parker Lachlan Owen NYC WA 34:56 0:05:13 18.0
19 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 35:44 0:06:01 19.0
20 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 36:22 0:06:39 20.0
21 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 36:55 0:07:12 21.0
22 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 37:14 0:07:31 22.0
23 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 39:18 0:09:35 23.0
24 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 39:32 0:09:49 24.0
25 30 AUS 6061 Hobie Wildcat Noah Skewes Sam Biyet KCC NSW 41:41 0:11:58 25.0
26 15 AUS 530 Goodall C2 Kerrie Driver Andrew Driver KCC NSW 42:37 0:12:54 26.0
27 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 45:40 0:15:57 27.0
28 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA DNF   34.0
28 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW NSC   34.0

Race 11

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: SSW, Ave wind: 18 - 23 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 30:32 0:00:00 1.0
2 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 31:15 0:00:43 2.0
3 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 31:51 0:01:19 3.0
4 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 32:56 0:02:24 4.0
5 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 33:31 0:02:59 5.0
6 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 33:32 0:03:00 6.0
7 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS 33:43 0:03:11 7.0
8 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 33:48 0:03:16 8.0
9 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 34:15 0:03:43 9.0
10 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA 34:30 0:03:58 10.0
11 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 34:47 0:04:15 11.0
12 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 34:48 0:04:16 12.0
13 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 35:12 0:04:40 13.0
14 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 35:22 0:04:50 14.0
15 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 35:40 0:05:08 15.0
16 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 35:49 0:05:17 16.0
17 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 37:19 0:06:47 17.0
18 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 38:13 0:07:41 18.0
19 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 38:50 0:08:18 19.0
20 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 39:05 0:08:33 20.0
21 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 41:24 0:10:52 21.0
22 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD DNF   34.0
22 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA DNF   34.0
22 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW DNF   34.0
22 22 AUS 18 Hobie Wildcat Phil Epps Caitlyn Epps GYC/NYC WA DNF   34.0

Race 12

Start: F18, Finishes: Elapsed time, Course: Windward/Leeward x 3, Wind dir: SSW, Ave wind: 16 - 22 Kts
Rank Bow No. Sail No. Hull Platform Helm Crew Club State Elapsed BCE Points
1 34 AUS 880 Goodall Akura Eli Henebery Kris Bilston LCSC QLD 31:14 0:00:00 1.0
2 9 AUS 05 Exploder Scorpion Gavin Colby Kai Colman NYC/RFBYC WA 31:29 0:00:15 2.0
3 17 AUS 004 Exploder Scorpion Steve Brewin Adam Beatie KCC NSW 31:52 0:00:38 3.0
4 1 AUS 3 Windrush Edge Brett Burvill Max Puttman NYC/JBSC WA 31:54 0:00:40 4.0
5 14 AUS 425 Goodall C2 Luke Oakden Mathew Hatton LCSC QLD 33:20 0:02:06 5.0
6 11 AUS 8 Exploder Scorpion Jeremy Brookes Chris Campbell FYC VIC 33:21 0:02:07 6.0
7 18 AUS 642 Windrush Edge Peter Skewes Bailey Skewes KCC NSW 33:23 0:02:09 7.0
8 31 AUS 89 Exploder Scorpion Daniel Van Kerkhoff Lucy Nissen TBSC NSW 33:25 0:02:11 8.0
9 25 AUS 105 Hobie Wildcat Shane Hatton Adrian Fawcett LCSC QLD 33:37 0:02:23 9.0
10 29 AUS 555 Goodall C2 David Morgan Cameron Kaul QLSC NSW 33:39 0:02:25 10.0
11 21 AUS 1878 Nacra Infusion James Henderson Emily Henderson MPASC NSW 33:53 0:02:39 11.0
12 10 AUS 032 Nacra Evolution Bevin Chrimes Ben Hillman JBSC WA 34:04 0:02:50 12.0
13 7 AUS 507 Windrush Edge Simon Hallsworth Ben Clark ASC SA 34:51 0:03:37 13.0
14 20 AUS 330 Windrush Edge Jared Eyles Suzanne Eyles NYC WA 34:59 0:03:45 14.0
15 23 DAZ 23 Goodall C2 Trevor Lowder Richard Brewin KCC NSW 35:14 0:04:00 15.0
16 2 AUS 800 Goodall Akura Emma Rankin Beau White / Luke Ratcliff RPAYC NSW 35:29 0:04:15 16.0
17 4 AUS 100 Exploder Scorpion Gavin Rietman Dave Hughes FYC VIC 36:58 0:05:44 17.0
18 19 AUS 777 Goodall C2 Murray Makin Danielle Makin KCC NSW 37:09 0:05:55 18.0
19 28 AUS 1676 Nacra Infusion Dean Nissen Toby Whittle NCYC NSW 37:51 0:06:37 19.0
20 24 AUS1751 PSA Capricorn Kyle Amadio Alec Marshall MPASC NSW 39:00 0:07:46 20.0
21 33 AUS 319 Nacra Infusion Colin Bilston Gian Bilston RQYS QLD 39:01 0:07:47 21.0
22 16 AUS 442 Goodall C2 Grant Maver Dave Lea KCC NSW 41:24 0:10:10 22.0
23 3 AUS 532 Windrush Edge Gavin Parker Dan Brown NYC WA DNF   34.0
23 5 AUS 509 Windrush Edge Darren Flanagan Quentin Cook LYC TAS DNF   34.0
23 35 AUS 541 Windrush Edge Glenn Randall Anniker Penfold TCYC/JBSC WA DNF   34.0
23 6 AUS 600 Exploder Scorpion Simon Skoog Nicholas Reader RPAYC NSW DNF   34.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 34
DNFStarted but did not finish 34
DNSCame to the start area but did not start 34
DSQDisqualification 34
NSCA boat did not sail the course as defined rule A5.1 34
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 34

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com