KCC TOP GUN REGATTA 2021

Kurnell Catamaran Club Inc

Saturday 6th and Sunday 7th November 2021

Note: Sunday Races abandoned due to weather!

Results are FINAL

OVERALL COMBINED FLEET

(Click here for A Class, F18 and Misc Fleet Breakdown (or scroll down))

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Saturday
Race 4
Saturday
Total Nett
1st AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 1.0 1.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 2.0 2.0 1.0 2.0 7.0 7.0
3rd AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 3.0 4.0 3.0 4.5 14.5 14.5
4th AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 4.0 8.0 4.0 6.0 22.0 22.0
5th AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 8.0 5.0 6.0 4.5 23.5 23.5
6th AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 5.0 7.0 8.5 7.0 27.5 27.5
7th AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 7.0 10.0 10.0 10.0 37.0 37.0
8th DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 20.0 3.0 7.0 9.0 39.0 39.0
9th AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 26.0 6.0 5.0 3.0 40.0 40.0
10th AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 18.0 11.0 12.0 8.0 49.0 49.0
11th AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 13.0 16.0 16.0 18.0 63.0 63.0
12th AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 15.0 17.0 15.0 17.0 64.0 64.0
13th AUS 6061 Kaos F18 Neil Tarrant David Young MPASC 65 11.0 9.0 13.0 33.0 DNC 66.0 66.0
14th AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 9.0 14.0 33.0 DSQ 11.0 67.0 67.0
15th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 25.0 15.0 20.0 14.0 74.0 74.0
16th NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 33.0 DNF 12.0 8.5 21.0 74.5 74.5
17th AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 23.0 19.0 17.5 16.0 75.5 75.5
18th AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 12.0 21.0 11.0 33.0 DNF 77.0 77.0
19th AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 14.0 20.0 21.0 22.0 77.0 77.0
20th AUS 3 Marine Outlet F18 Bailey Hord Mick Hord MPASC 65 6.0 6.0 RDGc 33.0 DNC 33.0 DNC 78.0 78.0
21st AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 10.0 33.0 DNF 23.0 12.0 78.0 78.0
22nd 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Nathalie Mathews PBSC 70 33.0 DNC 13.0 19.0 13.0 78.0 78.0
23rd AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 24.0 24.0 17.5 15.0 80.5 80.5
24th AUS 102 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   TBSC 76.5 16.0 22.0 14.0 33.0 DNC 85.0 85.0
25th AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 17.0 26.0 22.0 20.0 85.0 85.0
26th AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 22.0 18.0 27.0 19.0 86.0 86.0
27th AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 19.0 25.0 25.0 24.0 93.0 93.0
28th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 21.0 23.0 24.0 33.0 DNC 101.0 101.0
29th AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   WSC 76.5 27.0 33.0 DNC 26.0 33.0 DNC 119.0 119.0
30th AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Alex Marshall MPASC 65 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 23.0 122.0 122.0
31st 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rod Targar   70 28.0 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 127.0 127.0
32nd AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 33.0 DNC 132.0 132.0

INDIVIDUAL RACES

Race 1 - Saturday

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 10-14 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:15:19 0:24:54 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 0:16:33 0:26:55 0:01:14 66.452 2.0
3 AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 0:17:31 0:28:29 0:02:12 70.334 3.0
4 AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 0:18:33 0:28:32 0:02:22 74.483 4.0
5 AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 0:19:20 0:29:45 0:03:09 77.628 5.0
6 AUS 3 Marine Outlet F18 Bailey Hord Mick Hord MPASC 65 0:19:55 0:30:38 0:03:44 79.97 6.0
7 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:20:03 0:30:51 0:03:52 80.505 7.0
8 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:20:04 0:30:52 0:03:53 80.572 8.0
9 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 0:20:05 0:30:54 0:03:54 80.639 9.0
10 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 0:20:45 0:31:55 0:04:34 83.316 10.0
11 AUS 6061 Kaos F18 Neil Tarrant David Young MPASC 65 0:20:50 0:32:03 0:04:39 83.651 11.0
12 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 0:21:01 0:32:20 0:04:50 84.387 12.0
13 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:25:21 0:33:08 0:06:18 101.786 13.0
14 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 0:21:35 0:33:12 0:05:24 86.662 14.0
15 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:25:31 0:33:21 0:06:28 102.455 15.0
16 AUS 102 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   TBSC 76.5 0:25:38 0:33:30 0:06:35 102.924 16.0
17 AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:20:52 0:33:56 0:05:33 83.785 17.0
18 AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 0:26:03 0:34:03 0:07:00 104.597 18.0
19 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:21:02 0:34:12 0:05:43 84.454 19.0
20 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:22:19 0:34:20 0:06:08 89.607 20.0
21 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 0:26:41 0:34:53 0:07:38 107.14 21.0
22 AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 0:27:07 0:35:27 0:08:04 108.88 22.0
23 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:27:22 0:35:46 0:08:19 109.884 23.0
24 AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 0:23:47 0:36:35 0:07:36 95.496 24.0
25 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:23:58 0:36:52 0:07:47 96.232 25.0
26 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 0:27:22 0:37:29 0:09:11 109.884 26.0
27 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   WSC 76.5 0:28:46 0:37:36 0:09:43 115.505 27.0
28 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rod Targar   70 0:30:22 0:43:23 0:12:56 121.929 28.0
29 NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 DNF       33.0

Race 2 - Saturday

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 12-18 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:19:41 0:32:00 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 0:21:23 0:34:46 0:01:42 66.812 2.0
3 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:22:54 0:35:14 0:02:06 71.55 3.0
4 AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 0:21:45 0:35:22 0:02:04 67.957 4.0
5 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:23:20 0:35:54 0:02:32 72.904 5.0
6 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 0:26:17 0:36:00 0:02:55 82.122 6.0
6 AUS 3 Marine Outlet F18 Bailey Hord Mick Hord MPASC 65 RDGc       6.0
8 AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 0:23:31 0:36:11 0:02:43 73.477 7.0
9 AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 0:24:44 0:38:03 0:03:56 77.279 8.0
10 AUS 6061 Kaos F18 Neil Tarrant David Young MPASC 65 0:24:46 0:38:06 0:03:58 77.383 9.0
11 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:24:54 0:38:18 0:04:06 77.799 10.0
12 AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 0:29:45 0:38:53 0:05:16 92.953 11.0
13 NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 0:23:57 0:38:57 0:04:16 74.831 12.0
14 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Nathalie Mathews PBSC 70 0:27:21 0:39:04 0:04:57 85.454 13.0
15 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 0:25:43 0:39:34 0:04:55 80.351 14.0
16 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:25:46 0:39:38 0:04:58 80.507 15.0
17 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:30:22 0:39:42 0:05:53 94.88 16.0
18 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:30:29 0:39:51 0:06:00 95.244 17.0
19 AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 0:30:51 0:40:20 0:06:22 96.39 18.0
20 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:31:04 0:40:37 0:06:35 97.067 19.0
21 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 0:26:26 0:40:40 0:05:38 82.59 20.0
22 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 0:26:29 0:40:45 0:05:41 82.746 21.0
23 AUS 102 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   TBSC 76.5 0:31:14 0:40:50 0:06:45 97.588 22.0
24 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 0:31:30 0:41:11 0:07:01 98.421 23.0
25 AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 0:26:52 0:41:20 0:06:04 83.944 24.0
26 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:25:41 0:41:46 0:06:00 80.247 25.0
27 AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:25:45 0:41:52 0:06:04 80.455 26.0
28 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 DNF       33.0

Race 3 - Saturday

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 15-18 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:09:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 0:19:24 0:31:33 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:19:33 0:31:47 0:00:09 61.976 2.0
3 AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 0:20:42 0:33:40 0:01:18 65.621 3.0
4 AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 0:22:18 0:34:18 0:01:48 70.693 4.0
5 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 0:25:41 0:35:11 0:02:39 81.419 5.0
6 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:23:04 0:35:29 0:02:34 73.124 6.0
7 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:23:12 0:35:42 0:02:42 73.546 7.0
8 AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 0:23:30 0:36:09 0:03:00 74.497 8.5
8 NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 0:22:14 0:36:09 0:02:50 70.482 8.5
10 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:24:10 0:37:11 0:03:40 76.611 10.0
11 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 0:24:43 0:38:02 0:04:13 78.354 11.0
12 AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 0:29:25 0:38:27 0:05:17 93.254 12.0
13 AUS 6061 Kaos F18 Neil Tarrant David Young MPASC 65 0:25:01 0:38:29 0:04:31 79.305 13.0
14 AUS 102 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   TBSC 76.5 0:29:39 0:38:45 0:05:31 93.994 14.0
15 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:29:41 0:38:48 0:05:33 94.099 15.0
16 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:29:58 0:39:10 0:05:50 94.997 16.0
17 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:29:59 0:39:12 0:05:51 95.05 17.5
17 AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 0:25:29 0:39:12 0:04:59 80.785 17.5
19 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Nathalie Mathews PBSC 70 0:27:27 0:39:13 0:05:22 87.019 19.0
20 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:26:14 0:40:22 0:05:44 83.162 20.0
21 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 0:26:29 0:40:45 0:05:59 83.955 21.0
22 AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:25:20 0:41:12 0:05:56 80.309 22.0
23 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 0:27:02 0:41:35 0:06:32 85.698 23.0
24 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 0:32:15 0:42:09 0:08:07 102.236 24.0
25 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:26:48 0:43:35 0:07:24 84.959 25.0
26 AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   WSC 76.5 0:33:43 0:44:04 0:09:35 106.885 26.0
27 AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 0:40:50 0:53:23 0:16:42 129.446 27.0
28 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 DSQ       33.0

Race 4 - Saturday

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 15-20 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:18:55 0:30:46 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 0:20:47 0:33:48 0:01:52 67.569 2.0
3 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 0:25:42 0:35:12 0:03:15 83.553 3.0
4 AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 0:21:45 0:35:22 0:02:50 70.711 4.5
4 AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:22:59 0:35:22 0:02:59 74.721 4.5
6 AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 0:23:20 0:35:54 0:03:20 75.859 6.0
7 AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 0:23:28 0:36:06 0:03:28 76.293 7.0
8 AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 0:28:14 0:36:54 0:04:42 91.789 8.0
9 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:24:16 0:37:20 0:04:16 78.893 9.0
10 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:24:34 0:37:48 0:04:34 79.869 10.0
11 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 0:24:38 0:37:54 0:04:38 80.085 11.0
12 AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 0:24:43 0:38:02 0:04:43 80.356 12.0
13 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Nathalie Mathews PBSC 70 0:27:30 0:39:17 0:05:58 89.405 13.0
14 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:25:36 0:39:23 0:05:36 83.228 14.0
15 AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 0:25:42 0:39:32 0:05:42 83.553 15.0
16 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:30:15 0:39:33 0:06:43 98.346 16.0
17 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:30:38 0:40:03 0:07:06 99.592 17.0
18 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:30:58 0:40:29 0:07:26 100.676 18.0
19 AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 0:31:11 0:40:46 0:07:39 101.38 19.0
20 AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:25:21 0:41:13 0:06:26 82.415 20.0
21 NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 0:25:22 0:41:15 0:06:27 82.47 21.0
22 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 0:27:26 0:42:12 0:07:26 89.189 22.0
23 AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Alex Marshall MPASC 65 0:29:35 0:45:31 0:09:35 96.178 23.0
24 AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 1:10:38:00 2:8:18:52 1:10:19:05 6755.789 24.0
25 AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 DNF       33.0

Sunday Races abandoned due to weather!

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 33
DNFStarted but did not finish 33
DSQDisqualification 33
RDGcRedress - average points for all non DNC races 6
FLEET RESULTS

Results are FINAL

A Class Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Saturday
Race 4
Saturday
Total Nett
1st AUS 4 Harken A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 1.0 1.0 2.0 1.0 5.0 5.0
2nd AUS 14   A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 2.0 2.0 1.0 2.0 7.0 7.0
3rd AUS 88 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   SSC 61.5 3.0 3.0 3.0 3.0 12.0 12.0
4th AUS 18 Harken A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 4.0 6.0 5.0 4.0 19.0 19.0
5th NED 888 Ronstan A Class (Flying) Carolijn Brouwer   WSV 61.5 7.0 DNF 4.0 4.0 5.0 20.0 20.0
6th AUS 21 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 5.0 5.0 6.0 6.0 22.0 22.0

Misc Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Saturday
Race 4
Saturday
Total Nett
1st AUS 151 Kiss Taipan 4.9 Cat Mark Colecliffe   TBSC 76.5 4.0 2.0 2.0 2.0 10.0 10.0
2nd AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Sloop Andrew Williams Petra Eggyl KCC 73 8.0 1.0 1.0 1.0 11.0 11.0
3rd AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 1.0 4.0 5.0 6.0 16.0 16.0
4th AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 2.0 5.0 4.0 5.0 16.0 16.0
5th AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 7.0 7.0 6.0 4.0 24.0 24.0
6th 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Nathalie Mathews PBSC 70 13.0 DNC 3.0 7.0 3.0 26.0 26.0
7th AUS 102 My Lady Taipan 4.9 Cat Mick Colecliffe   TBSC 76.5 3.0 8.0 3.0 13.0 DNC 27.0 27.0
8th AUS 230 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat Steve Ramsden   WSC 76.5 6.0 6.0 10.0 7.0 29.0 29.0
9th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 5.0 9.0 8.0 13.0 DNC 35.0 35.0
10th AUS 042 Onyx Taipan 4.9 Cat Rohan McAdam   WSC 76.5 9.0 13.0 DNC 9.0 13.0 DNC 44.0 44.0
11th 1711 Nacra Nacra 5.8NA Arthur Targar Rod Targar   70 10.0 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 49.0 49.0
12th AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 52.0 52.0

F18 Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Saturday
Race 4
Saturday
Total Nett
1st AUS 102 Send It Sailing F18 Dan Van Kerckhof Nat Van Kerckhof TBSC 65 1.0 4.0 1.0 2.0 8.0 8.0
2nd AUS 642 Mostly Harmless F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 5.0 2.0 2.0 1.0 10.0 10.0
3rd AUS 441 Great Lakes Postal Service F18 Bryce Haffner Ethan White GLSC 65 2.0 3.0 4.0 3.0 12.0 12.0
4th DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 11.0 1.0 3.0 4.0 19.0 19.0
5th AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 4.0 6.0 5.0 5.0 20.0 20.0
6th AUS 442 Maverick F18 Grant Maver David Lee KCC 65 6.0 7.0 15.0 DSQ 6.0 34.0 34.0
7th AUS 6061 Kaos F18 Neil Tarrant David Young MPASC 65 8.0 5.0 7.0 15.0 DNC 35.0 35.0
8th AUS 3 Marine Outlet F18 Bailey Hord Mick Hord MPASC 65 3.0 3.0 RDGc 15.0 DNC 15.0 DNC 36.0 36.0
9th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 13.0 8.0 9.0 8.0 38.0 38.0
10th AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Daniel Makin KCC 65 10.0 9.0 10.0 10.0 39.0 39.0
11th AUS 1484 Thunder Belly F18 Ian Lamb Sophia Walton MPASC 65 9.0 10.0 6.0 15.0 DNF 40.0 40.0
12th AUS 1878 Jamem F18 James Henderson Emily Henderson MPASC 65 7.0 15.0 DNF 11.0 7.0 40.0 40.0
13th AUS 530 Her Broomstick F18 Kerrie Driver Andrew Driver KCC 65 12.0 11.0 8.0 9.0 40.0 40.0
14th AUS 1751 Magical F18 Kyle Amadio Alex Marshall MPASC 65 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 11.0 56.0 56.0

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area Varies
DNF Started but did not finish Varies
DSQ Disqualification 15
RDGc Redress - average points for all non DNC races 3

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com