KCC TOP GUN REGATTA 2020-2021

Kurnell Catamaran Club

Saturday 7th and Sunday 8th November 2020

Results are FINAL

Overall Results

Scroll down to see overall and individual race results or CLICK HERE FOR FLEET RESULTS

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Sunday
Race 4
Sunday
Race 5
Sunday
Race 6
Sunday
Total Nett
1st DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 2.0 1.0 (21.0) 5.0 3.0 4.0 36.0 15.0
2nd AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 5.0 6.0 (18.0) 2.0 1.0 3.0 35.0 17.0
3rd AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 (27.0) 4.0 1.0 4.0 9.0 1.5 46.5 19.5
4th AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 1.0 (8.0) 8.0 3.0 6.0 8.0 34.0 26.0
5th AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 3.0 2.0 6.0 6.0 (16.0) 14.0 47.0 31.0
6th 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 10.0 9.0 13.0 (27.0) 4.0 5.0 68.0 41.0
7th AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 6.0 (42.0 DNC) 4.0 8.0 20.0 9.0 89.0 47.0
8th 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 8.0 3.0 16.0 (23.0) 14.0 7.0 71.0 48.0
9th 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 12.0 5.0 15.0 (16.0) 10.0 6.0 64.0 48.0
10th AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 7.0 15.0 5.0 10.0 13.0 (18.0) 68.0 50.0
11th 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 9.0 7.0 10.0 13.0 12.0 (23.0) 74.0 51.0
12th AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 11.0 10.0 (20.0) 7.0 15.0 12.0 75.0 55.0
13th AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 (42.0 DNC) 42.0 DNF 7.0 9.0 5.0 10.0 115.0 73.0
14th AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 23.0 (42.0 DNF) 3.0 22.0 11.0 20.0 121.0 79.0
15th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 13.0 12.0 14.0 19.0 (22.0) 21.0 101.0 79.0
16th AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 19.0 11.0 (42.0 OCS) 14.0 7.0 32.0 125.0 83.0
17th AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 4.0 14.0 (25.0) 25.0 23.0 19.0 110.0 85.0
18th AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 2.0 1.0 42.0 DNF 1.5 130.5 88.5
19th AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 24.0 18.0 17.0 (42.0 OCS) 18.0 15.0 134.0 92.0
20th AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 15.0 20.0 19.0 21.0 (26.0) 17.0 118.0 92.0
21st AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 25.0 16.0 28.0 20.0 (29.0) 11.0 129.0 100.0
22nd AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 17.0 22.0 (29.0) 17.0 21.0 28.0 134.0 105.0
23rd AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 18.0 24.0 22.0 (34.0) 17.0 25.0 140.0 106.0
24th AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 9.0 18.0 24.0 22.0 157.0 115.0
25th AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 (42.0 DNC) 21.0 26.0 12.0 25.0 31.0 157.0 115.0
26th AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 12.0 29.0 8.0 29.0 162.0 120.0
27th AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 16.0 17.0 23.0 24.0 (42.0 DNF) 42.0 DNC 164.0 122.0
28th AUS 78 Helm Group A Class (Flying) Grant Rogers   KCC 61.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 11.0 2.0 27.0 166.0 124.0
29th AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 21.0 19.0 30.0 (33.0) 30.0 26.0 159.0 126.0
30th AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 20.0 23.0 27.0 28.0 (32.0) 30.0 160.0 128.0
31st 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 11.0 32.0 28.0 16.0 171.0 129.0
32nd AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 (42.0 DNF) 42.0 DNF 31.0 26.0 31.0 24.0 196.0 154.0
33rd AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 19.0 13.0 200.0 158.0
34th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 26.0 13.0 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 207.0 165.0
35th AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 (42.0 DNC) 42.0 DNF 24.0 31.0 27.0 42.0 DNF 208.0 166.0
36th AUS 051 The Tweedles Nacra 15 Billy Gargett Sam Radford KCC 71 14.0 (42.0 DNF) 42.0 DNF 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 224.0 182.0
37th AUS 100   A Class (Flying) Simon Nelson     61.5 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNF 15.0 42.0 DNF 42.0 DNC 225.0 183.0
38th AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin Bob Wyers Kevin Lee KCC 69 (42.0 DNC) 42.0 DNC 32.0 30.0 42.0 DNF 42.0 DNC 230.0 188.0
39th AUS 044   Nacra 15 Oscar May Edie Arkell HHSC 71 22.0 (42.0 DNF) 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 232.0 190.0
40th AUS 14 Brewin Sails A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 (42.0 DNC) 42.0 DNF 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 42.0 DNC 252.0 210.0
40th AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 (42.0 DNC) 42.0 DNC 42.0 DNF 42.0 DNF 42.0 DNF 42.0 DNF 252.0 210.0


Race 1 - Saturday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: SSE, Ave wind: 13-18 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:21:34 0:33:11 0:00:00 65 1.0
2 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:22:25 0:34:29 0:00:51 67.562 2.0
3 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:22:30 0:34:37 0:00:56 67.813 3.0
4 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:22:14 0:35:01 0:01:10 67.009 4.0
5 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:21:36 0:35:07 0:01:12 65.1 5.0
6 AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 0:22:59 0:35:22 0:01:25 69.27 6.0
7 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:27:32 0:35:59 0:02:09 82.983 7.0
8 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:25:17 0:36:07 0:02:03 76.202 8.0
9 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:25:23 0:36:16 0:02:09 76.503 9.0
10 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:25:35 0:36:33 0:02:21 77.106 10.0
11 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:26:39 0:37:32 0:03:06 80.321 11.0
12 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:26:45 0:38:13 0:03:31 80.622 12.0
13 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:24:58 0:38:25 0:03:24 75.247 13.0
14 AUS 051 The Tweedles Nacra 15 Billy Gargett Sam Radford KCC 71 0:27:41 0:38:59 0:04:08 83.435 14.0
15 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:26:36 0:39:42 0:04:22 80.17 15.0
16 AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 0:26:15 0:40:23 0:04:41 79.115 16.0
17 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:26:22 0:40:34 0:04:48 79.467 17.0
18 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:25:14 0:41:02 0:04:50 76.051 18.0
19 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 0:28:22 0:41:43 0:05:48 85.495 19.0
20 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:26:07 0:42:28 0:05:43 78.713 20.0
21 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:28:33 0:42:37 0:06:19 86.047 21.0
22 AUS 044   Nacra 15 Oscar May Edie Arkell HHSC 71 0:30:25 0:42:50 0:06:52 91.673 22.0
23 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 0:28:09 0:43:18 0:06:35 84.842 23.0
24 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 0:28:34 0:43:57 0:07:00 86.097 24.0
25 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:28:43 0:44:11 0:07:09 86.549 25.0
26 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 0:34:32 0:45:08 0:09:09 104.08 26.0
27 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:34:41 0:45:20 0:09:18 104.532 27.0
28 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 DNF       42.0

Race 2 - Saturday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: SSE, Ave wind: 15-22 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:19:47 0:30:26 0:00:00 65 1.0
2 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:20:01 0:30:48 0:00:14 65.767 2.0
3 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:21:49 0:31:10 0:00:31 71.681 3.0
4 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:23:53 0:31:13 0:00:36 78.471 4.0
5 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:22:02 0:31:29 0:00:44 72.393 5.0
6 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:19:36 0:31:52 0:00:53 64.398 6.0
7 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:22:21 0:31:56 0:01:03 73.433 7.0
8 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:21:01 0:32:20 0:01:14 69.052 8.0
9 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:22:41 0:32:24 0:01:23 74.528 9.0
10 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:23:35 0:33:13 0:01:58 77.485 10.0
11 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 0:22:46 0:33:29 0:02:04 74.802 11.0
12 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:22:16 0:34:15 0:02:29 73.159 12.0
13 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 0:26:25 0:34:32 0:03:08 86.794 13.0
14 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:22:07 0:34:50 0:02:47 72.666 14.0
15 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:26:41 0:34:53 0:03:24 87.671 15.0
16 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:22:45 0:35:00 0:02:58 74.747 16.0
17 AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 0:22:49 0:35:06 0:03:02 74.966 17.0
18 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 0:23:26 0:36:03 0:03:39 76.992 18.0
19 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:24:29 0:36:33 0:04:05 80.442 19.0
20 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:25:35 0:38:11 0:05:11 84.056 20.0
21 AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 0:27:07 0:38:12 0:05:30 89.094 21.0
22 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:24:51 0:38:14 0:05:04 81.647 22.0
23 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:23:41 0:38:31 0:04:58 77.814 23.0
24 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:23:58 0:38:58 0:05:15 78.745 24.0
25 AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 DNF       42.0
25 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 DNF       42.0
25 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 DNF       42.0
25 AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 DNF       42.0
25 AUS 051 The Tweedles Nacra 15 Billy Gargett Sam Radford KCC 71 DNF       42.0
25 AUS 044   Nacra 15 Oscar May Edie Arkell HHSC 71 DNF       42.0
25 AUS 14 Brewin Sails A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 DNF       42.0

Race 3 - Sunday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 9-14 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:28:09 0:36:48 0:00:00 76.5 1.0
2 AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 0:23:57 0:38:57 0:01:19 65.086 2.0
3 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 0:26:44 0:41:08 0:02:49 72.65 3.0
4 AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 0:26:56 0:41:26 0:03:01 73.194 4.0
5 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:31:50 0:41:37 0:03:41 86.51 5.0
6 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:27:07 0:41:43 0:03:12 73.692 6.0
7 AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 0:27:13 0:41:52 0:03:18 73.964 7.0
8 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:27:43 0:42:38 0:03:48 75.322 8.0
9 AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:32:50 0:42:55 0:04:41 89.227 9.0
10 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:30:20 0:43:20 0:04:35 82.433 10.0
11 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:33:56 0:44:21 0:05:47 92.217 11.0
12 AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 0:27:31 0:44:45 0:04:53 74.779 12.0
13 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:31:26 0:44:54 0:05:41 85.423 13.0
14 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:29:19 0:45:06 0:05:24 79.671 14.0
15 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:31:36 0:45:09 0:05:51 85.876 15.0
16 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:31:54 0:45:34 0:06:09 86.691 16.0
17 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 0:29:49 0:45:52 0:05:54 81.029 17.0
18 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:28:20 0:46:04 0:05:42 76.998 18.0
19 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:32:23 0:48:20 0:07:44 88.004 19.0
20 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:34:58 0:49:15 0:08:50 95.025 20.0
21 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:32:27 0:49:55 0:08:32 88.186 21.0
22 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:31:21 0:50:59 0:08:43 85.196 22.0
23 AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 0:33:11 0:51:03 0:09:16 90.179 23.0
24 AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 0:33:42 0:51:51 0:09:47 91.583 24.0
25 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:32:58 0:51:55 0:09:36 89.59 25.0
26 AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 0:37:05 0:52:14 0:10:57 100.777 26.0
27 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:32:14 0:52:25 0:09:36 87.597 27.0
28 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:34:29 0:53:03 0:10:34 93.711 28.0
29 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:34:38 0:53:17 0:10:43 94.119 29.0
30 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:36:57 0:55:09 0:12:18 100.415 30.0
31 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 0:42:25 0:55:27 0:14:16 115.271 31.0
32 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin Bob Wyers Kevin Lee KCC 69 0:41:46 1:00:32 0:16:23 113.504 32.0
33 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 OCS       42.0
33 AUS 051 The Tweedles Nacra 15 Billy Gargett Sam Radford KCC 71 DNF       42.0
33 AUS 100   A Class (Flying) Simon Nelson     61.5 DNF       42.0
33 AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 DNF       42.0

Race 4 - Sunday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 23:57:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: S, Ave wind: 10-14 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 0:23:15 0:37:48 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:23:41 0:38:31 0:00:26 62.646 2.0
3 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:26:43 0:41:06 0:02:09 70.67 3.0
4 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:31:32 0:41:13 0:02:37 83.411 4.0
5 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:27:17 0:41:58 0:02:43 72.169 5.0
6 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:28:12 0:43:23 0:03:38 74.594 6.0
7 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:31:19 0:44:06 0:04:29 82.838 7.0
8 AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 0:28:52 0:44:25 0:04:18 76.357 8.0
9 AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 0:29:05 0:44:45 0:04:31 76.93 9.0
10 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:34:26 0:45:01 0:05:31 91.082 10.0
11 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) Grant Rogers   KCC 61.5 0:27:43 0:45:04 0:04:28 73.315 11.0
12 AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 0:32:09 0:45:17 0:05:19 85.042 12.0
13 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:31:44 0:45:20 0:05:16 83.94 13.0
14 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 0:31:14 0:45:56 0:05:32 82.617 14.0
15 AUS 100   A Class (Flying) Simon Nelson     61.5 0:28:20 0:46:04 0:05:05 74.946 15.0
16 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:32:17 0:46:07 0:05:49 85.395 16.0
17 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:30:08 0:46:22 0:05:34 79.708 17.0
18 AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:35:32 0:46:27 0:06:37 93.991 18.0
19 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:30:19 0:46:38 0:05:45 80.192 19.0
20 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:30:33 0:47:00 0:05:59 80.81 20.0
21 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:31:30 0:47:01 0:06:10 83.323 21.0
22 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 0:30:44 0:47:17 0:06:10 81.295 22.0
23 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:33:11 0:47:24 0:06:43 87.775 23.0
24 AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 0:30:49 0:47:25 0:06:15 81.515 24.0
25 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:30:15 0:47:38 0:06:15 80.016 25.0
26 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 0:37:56 0:49:35 0:09:01 100.34 26.0
27 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:34:48 0:49:43 0:08:20 92.052 27.0
28 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:30:43 0:49:57 0:07:28 81.251 28.0
29 AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 0:30:47 0:50:03 0:07:32 81.427 29.0
30 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin Bob Wyers Kevin Lee KCC 69 0:34:39 0:50:13 0:08:34 91.655 30.0
31 AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 0:32:54 0:50:37 0:08:20 87.026 31.0
32 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:38:59 0:50:58 0:10:04 103.117 32.0
33 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:35:46 0:53:23 0:10:26 94.609 33.0
34 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:33:44 0:54:51 0:10:29 89.23 34.0
35 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 OCS       42.0
35 AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 DNF       42.0

Race 5 - Sunday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: SSE, Ave wind: 11-16 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:06:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:20:04 0:32:38 0:00:00 61.5 1.0
2 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) Grant Rogers   KCC 61.5 0:23:34 0:38:19 0:03:30 72.227 2.0
3 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:25:10 0:38:43 0:03:57 77.13 3.0
4 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:27:22 0:39:06 0:04:32 83.873 4.0
5 AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 0:25:31 0:39:15 0:04:18 78.203 5.0
6 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:25:33 0:39:18 0:04:20 78.305 6.0
7 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 0:26:49 0:39:26 0:04:38 82.187 7.0
8 AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 0:24:23 0:39:39 0:04:19 74.73 8.0
9 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:30:22 0:39:42 0:05:24 93.067 9.0
10 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:28:00 0:40:00 0:05:10 85.814 10.0
11 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 0:26:03 0:40:05 0:04:50 79.838 11.0
12 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:28:05 0:40:07 0:05:15 86.069 12.0
13 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:30:44 0:40:10 0:05:46 94.191 13.0
14 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:28:15 0:40:21 0:05:25 86.58 14.0
15 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:28:58 0:40:48 0:05:48 88.777 15.0
16 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:26:45 0:41:09 0:05:32 81.983 16.0
17 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:25:38 0:41:41 0:05:34 78.561 17.0
18 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 0:27:12 0:41:51 0:05:59 83.362 18.0
19 AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 0:26:52 0:42:19 0:06:09 82.341 19.0
20 AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 0:27:31 0:42:20 0:06:18 84.333 20.0
21 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:27:33 0:42:23 0:06:20 84.435 21.0
22 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:28:04 0:43:11 0:06:51 86.018 22.0
23 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:27:46 0:43:44 0:07:03 85.099 23.0
24 AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:33:56 0:44:21 0:08:58 103.998 24.0
25 AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 0:31:33 0:44:26 0:08:23 96.694 25.0
26 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:29:47 0:44:27 0:07:55 91.279 26.0
27 AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 0:28:57 0:44:32 0:07:44 88.725 27.0
28 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:34:30 0:45:06 0:09:32 105.735 28.0
29 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:29:51 0:45:55 0:08:38 91.484 29.0
30 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:30:52 0:46:04 0:09:00 94.6 30.0
31 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 0:35:46 0:46:45 0:10:48 109.617 31.0
32 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:28:58 0:47:06 0:08:54 88.777 32.0
33 AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 DNF       42.0
33 AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 DNF       42.0
33 AUS 100   A Class (Flying) Simon Nelson     61.5 DNF       42.0
33 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin Bob Wyers Kevin Lee KCC 69 DNF       42.0
33 AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 DNF       42.0

Race 6 - Sunday

Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 23:57:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: S, Ave wind: 12-18 kts
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 4, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 0:26:47 0:35:01 0:00:00 76.5 1.5
1 AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 0:21:32 0:35:01 0:00:00 61.505 1.5
3 AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 0:22:37 0:36:47 0:01:05 64.599 3.0
4 DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 0:24:13 0:37:15 0:01:28 69.169 4.0
5 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 0:26:23 0:37:41 0:01:53 75.357 5.0
6 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 0:26:35 0:37:59 0:02:05 75.929 6.0
7 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 0:26:37 0:38:01 0:02:07 76.024 7.0
8 AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 0:25:17 0:38:54 0:02:32 72.216 8.0
9 AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 0:25:24 0:39:05 0:02:39 72.549 9.0
10 AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 0:25:32 0:39:17 0:02:47 72.93 10.0
11 AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 0:25:36 0:39:23 0:02:51 73.12 11.0
12 AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 0:28:42 0:40:25 0:03:51 81.974 12.0
13 AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 0:25:44 0:40:31 0:03:30 73.501 13.0
14 AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 0:26:23 0:40:35 0:03:38 75.357 14.0
15 AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 0:26:29 0:40:45 0:03:44 75.643 15.0
16 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 0:31:12 0:40:47 0:04:25 89.115 16.0
17 AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 0:27:21 0:40:49 0:03:54 78.119 17.0
18 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 0:31:16 0:40:52 0:04:29 89.306 18.0
19 AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 0:25:58 0:40:54 0:03:44 74.167 19.0
20 AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 0:26:44 0:41:08 0:03:59 76.357 20.0
21 AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 0:26:53 0:41:22 0:04:08 76.786 21.0
22 AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 0:32:15 0:42:09 0:05:28 92.114 22.0
23 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 0:29:46 0:42:31 0:05:16 85.021 23.0
24 AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 0:32:43 0:42:46 0:05:56 93.447 24.0
25 AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 0:26:36 0:43:15 0:05:04 75.976 25.0
26 AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 0:28:59 0:43:16 0:05:32 82.784 26.0
27 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) Grant Rogers   KCC 61.5 0:26:55 0:43:46 0:05:23 76.881 27.0
28 AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 0:28:29 0:43:49 0:05:44 81.356 28.0
29 AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 0:27:18 0:44:23 0:05:46 77.976 29.0
30 AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 0:28:58 0:47:06 0:07:26 82.736 30.0
31 AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 0:34:30 0:48:35 0:09:39 98.541 31.0
32 AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 0:33:34 0:49:22 0:09:46 95.875 32.0
33 AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 DNF       42.0
33 AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 DNF       42.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 42
DNFStarted but did not finish 42
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 42

A Class Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Sunday
Race 4
Sunday
Race 5
Sunday
Race 6
Sunday
Total Nett
1st AUS 4   A Class (Flying) Steven Brewin   KCC 61.5 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 10.0 7.0
2nd AUS 935 Sea Frog A Class (Classic) Steve Breaden     67 2.0 3.0 4.0 (5.0) 5.0 3.0 22.0 17.0
3rd AUS 18 Viakobi A Class (Flying) Grant Pellew   RPAYC 61.5 3.0 5.0 5.0 (9.0) 4.0 4.0 30.0 21.0
4th AUS 9 Old Boy A Class (Classic) Brett Hord   MPASC 67 5.0 2.0 7.0 (8.0) 6.0 5.0 33.0 25.0
5th AUS 088 Ronstan A Class (Flying) Darren Bundock   RPAYC 61.5 (12.0 DNC) 12.0 DNC 1.0 1.0 12.0 DNF 1.0 39.0 27.0
6th AUS 21 BKH A Class (Flying) Ben Geisker   KCC 61.5 4.0 4.0 6.0 6.0 7.0 (8.0) 35.0 27.0
7th AUS 888   A Class (Flying) Caroline Breuer   RPAYC 61.5 (12.0 DNC) 12.0 DNC 2.0 7.0 3.0 7.0 43.0 31.0
8th AUS 78 Helm Group A Class (Flying) Grant Rogers   KCC 61.5 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 2.0 6.0 47.0 35.0
9th AUS 100   A Class (Flying) Simon Nelson     61.5 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNF 4.0 12.0 DNF 12.0 DNC 64.0 52.0
10th AUS 14 Brewin Sails A Class (Flying) Adam Beattie     61.5 (12.0 DNC) 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 72.0 60.0
10th AUS 953   A Class (Classic) David Gavin   SSC 67 (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNF 12.0 DNF 12.0 DNF 12.0 DNF 72.0 60.0

Misc Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Sunday
Race 4
Sunday
Race 5
Sunday
Race 6
Sunday
Total Nett
1st AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat Andrew Williams   KCC 76.5 (11.0) 2.0 1.0 1.0 2.0 1.0 18.0 7.0
2nd 1626 Last One Nacra 5.8NA Scott Spencer Jarrod Spencer SPASC 70 5.0 5.0 6.0 (11.0) 1.0 2.0 30.0 19.0
3rd AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat Antony Edwards   KCC 76.5 2.0 (9.0) 2.0 3.0 5.0 8.0 29.0 20.0
4th 1606 Business Time Nacra 5.8NA Dave Cullip Ethan McCaliffe SPASC 70 4.0 4.0 4.0 5.0 4.0 (11.0) 32.0 21.0
5th 1711 The Apple Nacra 5.8NA Bob Porter Johnny Porter PKSC 70 3.0 1.0 (8.0) 8.0 6.0 4.0 30.0 22.0
6th 727 Happy Anniversary Baby Nacra 5.8NA John Forbes Bronte Forbes PKSC 70 (7.0) 3.0 7.0 6.0 3.0 3.0 29.0 22.0
7th AUS 063 The Muppetts Nacra 15 Archie Gargett Bella Green KCC 71 6.0 6.0 (9.0) 2.0 7.0 5.0 35.0 26.0
8th AUS 321 Lilith Tornado International Kerrie Driver Andrew Driver VSC 63.5 1.0 8.0 (10.0) 9.0 9.0 9.0 46.0 36.0
9th AUS 127 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat Craig Harden   KCC 76.5 (18.0 DNC) 18.0 DNC 3.0 7.0 10.0 10.0 66.0 48.0
10th AUS 046 Ramona Nacra 15 Evie Haseldine Ava Whitten HHSC 71 (18.0 DNC) 10.0 11.0 4.0 11.0 13.0 67.0 49.0
11th 149 Bam Taipan 4.9 Cat Arthur Gargett   KCC 76.5 (18.0 DNC) 18.0 DNC 5.0 13.0 12.0 7.0 73.0 55.0
12th AUS 155 Venom Taipan 4.9 Cat Jason McDonald   PKSC 76.5 (18.0 DNF) 18.0 DNF 12.0 10.0 13.0 12.0 83.0 65.0
13th AUS 316 INOX 2 Tornado International Ross Newman John Stone KCC 63.5 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 8.0 6.0 86.0 68.0
14th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat Dave Hillyer   KCC 76.5 10.0 7.0 (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 89.0 71.0
15th AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin Bob Wyers Kevin Lee KCC 69 (18.0 DNC) 18.0 DNC 13.0 12.0 18.0 DNF 18.0 DNC 97.0 79.0
16th AUS 051 The Tweedles Nacra 15 Billy Gargett Sam Radford KCC 71 8.0 (18.0 DNF) 18.0 DNF 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 98.0 80.0
17th AUS 044   Nacra 15 Oscar May Edie Arkell HHSC 71 9.0 (18.0 DNF) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 99.0 81.0

F18 Fleet

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: VY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Helm Crew Club ASYS Race 1
Saturday
Race 2
Saturday
Race 3
Sunday
Race 4
Sunday
Race 5
Sunday
Race 6
Sunday
Total Nett
1st DAZ 23 Knot Crazy F18 Trevor Lowder Richard Brewin KCC 65 2.0 1.0 (8.0) 2.0 1.0 1.0 15.0 7.0
2nd AUS 524 Grumble Pofus F18 Tristan White Beau White KCC 65 1.0 3.0 (5.0) 1.0 3.0 2.0 15.0 10.0
3rd AUS 424 Lost Diamond F18 Zac Breaden Sam Breaden TBSC 65 3.0 2.0 3.0 3.0 (6.0) 6.0 23.0 17.0
4th AUS 1878 Monkey Boyz F18 Bailey Hord Nick Hord MPASC 65 4.0 (14.0 DNC) 2.0 4.0 8.0 3.0 35.0 21.0
5th AUS 101 Kamikaze F18 Greg Wyers James Butler KCC 65 (14.0 DNC) 14.0 DNF 4.0 5.0 2.0 4.0 43.0 29.0
6th AUS 1676 Musto F18 Lucy Nissen Dean Nissen NCYC 65 9.0 (14.0 DNF) 1.0 10.0 5.0 8.0 47.0 33.0
7th AUS 218 Carlton F16 Sloop Simon Skoog Lilly Smith GLSC 68 8.0 4.0 (14.0 OCS) 6.0 4.0 11.0 47.0 33.0
8th AUS 555 Captain Morgan F18 David Morgan Cameron Kaul QLSC 65 5.0 5.0 6.0 8.0 (10.0) 9.0 43.0 33.0
9th AUS 442 Maverick F18 Grant Maver Ben Leslie KCC 65 10.0 8.0 7.0 (14.0 OCS) 7.0 7.0 53.0 39.0
10th AUS 612 Balck Pearl F18 Peter Skewes Bailey Skewes KCC 65 11.0 6.0 11.0 9.0 (12.0) 5.0 54.0 42.0
11th AUS 777 YKnot F18 Murray Makin Noah Skewes KCC 65 7.0 9.0 (12.0) 7.0 9.0 10.0 54.0 42.0
12th AUS 600 Kaos F18 Neil Tarrant Declan Healy KCC 65 6.0 7.0 9.0 11.0 (14.0 DNF) 14.0 DNC 61.0 47.0
13th AUS 1110 Big Dog F18 Alan Herbert Dave Lea KCC 65 (14.0 DNC) 14.0 DNF 10.0 12.0 11.0 14.0 DNF 75.0 61.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 14

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com

Return to top of page