SYDNEY BASIN CAT REGATTA - January 2021 #2

Kurnell Catamaran Club

Sunday 24th January 2021

Results are FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Race 1   Race 2   Race 3   Race 4   Total
1st AUS 063 Muppets Nacra 15 3 Archie Gargett Bella Green 71 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0
2nd AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 2.0 1.0 2.0 2.0 7.0
3rd AUS 051 Tallulah Nacra 15 3 Billy Gargett Samantha Radford 71 3.0 3.0 3.0 4.0 13.0
4th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 14.0 DNF 4.0 5.0 3.0 26.0
5th AUS 044   Nacra 15 3 Oscar May Edie Arkell 71 7.0 9.0 4.0 14.0 DNF 34.0
6th AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 8.0 6.0 6.0 14.0 DNF 34.0
7th AUS 227 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 4.0 5.0 14.0 DNF 14.0 DNC 37.0
8th AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 5.0 8.0 14.0 DNS 14.0 DNC 41.0
9th AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Cat 2 Bob Wyers   76.5 6.0 7.0 14.0 DNF 14.0 DNC 41.0
10th AUS 314 In Between Drinks F18 3 Chris Malcolm ?? 65 9.0 10.0 8.0 14.0 DNC 41.0
11th AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 14.0 DNF 14.0 DNF 7.0 14.0 DNC 49.0
12th 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 14.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0
12th 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84 14.0 DNS 14.0 DNC 14.0 DNC 14.0 DNC 56.0


Race 1

Start: Divisions 1,2,3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18 - 22 kts
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 063 Muppets Nacra 15 3 Archie Gargett Bella Green 71 0:19:04 0:26:51 0:00:00 71
2 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:20:48 0:27:11 0:00:15 77.455
3 AUS 051 Tallulah Nacra 15 3 Billy Gargett Samantha Radford 71 0:19:37 0:27:38 0:00:33 73.048
4 AUS 227 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:21:47 0:28:28 0:01:14 81.116
5 AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 0:18:56 0:30:47 0:02:25 70.503
6 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Cat 2 Bob Wyers   76.5 0:23:48 0:31:07 0:03:15 88.626
7 AUS 044   Nacra 15 3 Oscar May Edie Arkell 71 0:23:47 0:33:30 0:04:43 88.564
8 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:25:45 0:33:40 0:05:12 95.887
9 AUS 314 In Between Drinks F18 3 Chris Malcolm ?? 65 0:21:59 0:33:49 0:04:32 81.861
10 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 DNF      
10 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 DNF      
10 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 DNS      
10 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84 DNS      

Race 2

Start: Divisions 1,2,3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 19 - 23 kts
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:19:59 0:26:07 0:00:00 76.5
2 AUS 063 Muppets Nacra 15 3 Archie Gargett Bella Green 71 0:18:57 0:26:41 0:00:24 72.544
3 AUS 051 Tallulah Nacra 15 3 Billy Gargett Samantha Radford 71 0:19:16 0:27:08 0:00:43 73.756
4 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:21:34 0:28:12 0:01:35 82.561
5 AUS 227 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:21:51 0:28:34 0:01:52 83.646
6 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:22:22 0:29:14 0:02:23 85.624
7 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Cat 2 Bob Wyers   76.5 0:23:10 0:30:17 0:03:11 88.686
8 AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 0:18:42 0:30:24 0:02:38 71.587
9 AUS 044   Nacra 15 3 Oscar May Edie Arkell 71 0:23:26 0:33:00 0:04:53 89.707
10 AUS 314 In Between Drinks F18 3 Chris Malcolm ?? 65 0:22:08 0:34:03 0:05:09 84.731
11 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 DNF      

Race 3

Start: Divisions 1,2,3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 21 - 25 kts
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 063 Muppets Nacra 15 3 Archie Gargett Bella Green 71 0:18:30 0:26:03 0:00:00 71
2 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:20:02 0:26:11 0:00:06 76.885
3 AUS 051 Tallulah Nacra 15 3 Billy Gargett Samantha Radford 71 0:19:40 0:27:42 0:01:10 75.477
4 AUS 044   Nacra 15 3 Oscar May Edie Arkell 71 0:19:49 0:27:55 0:01:19 76.053
5 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:22:02 0:28:48 0:02:06 84.56
6 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:24:28 0:31:59 0:04:32 93.899
7 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 0:20:36 0:33:30 0:04:35 79.059
8 AUS 314 In Between Drinks F18 3 Chris Malcolm ?? 65 0:26:25 0:40:38 0:09:29 101.383
9 AUS 227 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 DNF      
9 AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 DNS      
9 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Cat 2 Bob Wyers   76.5 DNF      

Race 4

Start: Divisions 1,2,3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 21 - 26 kts
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 063 Muppets Nacra 15 3 Archie Gargett Bella Green 71 0:18:29 0:26:02 0:00:00 71
2 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:20:42 0:27:04 0:00:47 79.515
3 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:20:54 0:27:19 0:00:59 80.283
4 AUS 051 Tallulah Nacra 15 3 Billy Gargett Samantha Radford 71 0:20:56 0:29:29 0:02:27 80.411
5 AUS 044   Nacra 15 3 Oscar May Edie Arkell 71 DNF      
5 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 DNF      

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish 14
DNSCame to the start area but did not start 14

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com