SYDNEY BASIN CAT REGATTA - January #1 2021

Kurnell Catamaran Club

Sunday 17th January 2021

Results are FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Race 1   Race 2   Race 3   Race 4   Total
1st AUS 524 Maluka F18 3 Beau White John Forbes 65 1.0 2.0 6.0 2.0 11.0
2nd AUS FLAG Flying Muppets Nacra 17 FCS 3 Archie Gargett Bella Green 62.5 6.0 3.0 3.0 4.0 16.0
3rd AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat 3 Andrew Williams   76.5 2.0 1.0 2.0 13.0 DNS 18.0
4th DAZ 23 Knot Crazy F18 3 Trevor Lowder Richard Brewin 65 3.0 4.0 1.0 13.0 DNS 21.0
5th AUS 777 YKnot F18 3 Arthur Gargett Murray Makin 65 5.0 7.0 7.0 3.0 22.0
6th AUS 442 Maverick F18 3 Chris Brewin Ben Leslie 65 4.0 5.0 5.0 13.0 DNS 27.0
7th AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin 3 Bob Wyers Billy Gargett 69 7.0 6.0 4.0 13.0 DNF 30.0
8th AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 13.0 DNS 13.0 DNF 8.0 1.0 35.0
9th AUS 21 Flying High A Class (Flying) 3 Greg Wyers   61.5 8.0 8.0 9.0 13.0 DNF 38.0
10th 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 9.0 9.0 10.0 13.0 DNS 41.0
11th 71 Arsova Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 10.0 13.0 DNS 13.0 DNS 13.0 DNS 49.0
12th 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 13.0 DNS 13.0 DNS 13.0 DNS 13.0 DNS 52.0


Race 1

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 524 Maluka F18 3 Beau White John Forbes 65 0:19:10 0:29:29 0:00:00 65
2 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat 3 Andrew Williams   76.5 0:24:00 0:31:22 0:01:27 81.391
3 DAZ 23 Knot Crazy F18 3 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:20:35 0:31:40 0:01:25 69.804
4 AUS 442 Maverick F18 3 Chris Brewin Ben Leslie 65 0:20:40 0:31:48 0:01:30 70.087
5 AUS 777 YKnot F18 3 Arthur Gargett Murray Makin 65 0:21:38 0:33:17 0:02:28 73.365
6 AUS FLAG Flying Muppets Nacra 17 FCS 3 Archie Gargett Bella Green 62.5 0:22:55 0:36:40 0:04:29 77.717
7 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin 3 Bob Wyers Billy Gargett 69 0:26:10 0:37:55 0:05:49 88.739
8 AUS 21 Flying High A Class (Flying) 3 Greg Wyers   61.5 0:23:28 0:38:09 0:05:20 79.583
9 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 0:36:00 0:38:55 0:08:43 122.087
10 71 Arsova Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 0:34:13 0:40:30 0:09:18 116.039
11 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 DNS      
11 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 DNS      

Race 2

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat 3 Andrew Williams   76.5 0:32:39 0:42:41 0:00:00 76.5
2 AUS 524 Maluka F18 3 Beau White John Forbes 65 0:28:59 0:44:35 0:01:14 67.909
3 AUS FLAG Flying Muppets Nacra 17 FCS 3 Archie Gargett Bella Green 62.5 0:29:40 0:47:28 0:03:00 69.51
4 DAZ 23 Knot Crazy F18 3 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:31:08 0:47:54 0:03:23 72.946
5 AUS 442 Maverick F18 3 Chris Brewin Ben Leslie 65 0:31:34 0:48:34 0:03:49 73.962
6 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin 3 Bob Wyers Billy Gargett 69 0:33:58 0:49:14 0:04:31 79.585
7 AUS 777 YKnot F18 3 Arthur Gargett Murray Makin 65 0:33:18 0:51:14 0:05:33 78.023
8 AUS 21 Flying High A Class (Flying) 3 Greg Wyers   61.5 0:33:05 0:53:48 0:06:50 77.515
9 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 0:55:38 1:00:09 0:16:09 130.351
10 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 DNF      
10 71 Arsova Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 DNS      
10 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 DNS      

Race 3

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 23:55:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 DAZ 23 Knot Crazy F18 3 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:26:13 0:40:20 0:00:00 65
2 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat 3 Andrew Williams   76.5 0:31:00 0:40:31 0:00:09 76.86
3 AUS FLAG Flying Muppets Nacra 17 FCS 3 Archie Gargett Bella Green 62.5 0:26:23 0:42:13 0:01:10 65.413
4 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin 3 Bob Wyers Billy Gargett 69 0:29:46 0:43:08 0:01:56 73.802
5 AUS 442 Maverick F18 3 Chris Brewin Ben Leslie 65 0:28:53 0:44:26 0:02:40 71.612
6 AUS 524 Maluka F18 3 Beau White John Forbes 65 0:29:16 0:45:02 0:03:03 72.562
7 AUS 777 YKnot F18 3 Arthur Gargett Murray Makin 65 0:29:24 0:45:14 0:03:11 72.893
8 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 0:30:48 0:50:05 0:06:00 76.364
9 AUS 21 Flying High A Class (Flying) 3 Greg Wyers   61.5 0:32:06 0:52:12 0:07:18 79.587
10 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 0:49:13 0:53:12 0:11:54 122.025
11 71 Arsova Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 DNS      
11 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 DNS      

Race 4

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 78 Helm Group A Class (Flying) 3 Grant Rogers   61.5 0:21:11 0:34:27 0:00:00 61.5
2 AUS 524 Maluka F18 3 Beau White John Forbes 65 0:23:03 0:35:28 0:00:40 66.919
3 AUS 777 YKnot F18 3 Arthur Gargett Murray Makin 65 0:23:19 0:35:52 0:00:56 67.694
4 AUS FLAG Flying Muppets Nacra 17 FCS 3 Archie Gargett Bella Green 62.5 0:22:28 0:35:57 0:00:56 65.226
5 AUS 312 Wet Willy Taipan 4.9 Cat 3 Andrew Williams   76.5 DNS      
5 DAZ 23 Knot Crazy F18 3 Trevor Lowder Richard Brewin 65 DNS      
5 AUS 442 Maverick F18 3 Chris Brewin Ben Leslie 65 DNS      
5 AUS 082 Strik-r Taipan 4.9 Sloop Spin 3 Bob Wyers Billy Gargett 69 DNF      
5 AUS 21 Flying High A Class (Flying) 3 Greg Wyers   61.5 DNF      
5 2660 Fat Cat Paper Tiger 1 Blake Mettizeo   92.5 DNS      
5 71 Arsova Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 DNS      
5 104 Sir A Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 DNS      

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 13
DNSCame to the start area but did not start 13

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com