SYDNEY BASIN CAT REGATTA - December 2021

Kurnell Catamaran Club

Sunday 19th December 2021

Results are FINAL

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: VY, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Race 1   Race 2   Total Nett
1st AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 1.0 2.0 3.0 3.0
2nd AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 3.0 1.0 4.0 4.0
3rd AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 2.0 3.0 5.0 5.0
4th AUS 777 YKnot F18 3 Murray Makin Danielle Makin 65 6.0 4.0 10.0 10.0
5th AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 8.0 5.0 13.0 13.0
6th AUS 21 BKH A Class (Flying) 3 Ben Geisker   61.5 7.0 6.0 13.0 13.0
7th AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver Martin Mok 65 4.0 11.0 DNF 15.0 15.0
8th AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 5.0 11.0 DNF 16.0 16.0
9th 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84 9.0 11.0 DNF 20.0 20.0
10th AUS 990 M'Lady A Class (Flying) 3 Doug Stevens   61.5 11.0 DNF 11.0 DNF 22.0 22.0


Race 1

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: NNW-NW, Ave wind: 14-21 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 3
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:36:30 0:47:43 0:00:00 76.5 1.0
2 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:37:21 0:48:49 0:00:51 78.282 2.0
3 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:37:57 0:49:36 0:01:27 79.539 3.0
4 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver Martin Mok 65 0:33:36 0:51:42 0:02:35 70.422 4.0
5 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 0:39:40 0:51:51 0:03:10 83.137 5.0
6 AUS 777 YKnot F18 3 Murray Makin Danielle Makin 65 0:35:17 0:54:17 0:04:16 73.95 6.0
7 AUS 21 BKH A Class (Flying) 3 Ben Geisker   61.5 0:36:01 0:58:34 0:06:40 75.487 7.0
8 AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 0:36:39 0:59:36 0:07:18 76.814 8.0
9 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 0:48:26 1:25:28 0:21:24 152.266 9.0
10 AUS 990 M'Lady A Class (Flying) 3 Doug Stevens   61.5 DNF       11.0

Race 2

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: NNW- W, Ave wind: 11-29 kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 3
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:31:22 0:41:00 0:00:00 76.5 1.0
2 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:31:24 0:41:03 0:00:02 76.581 2.0
3 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:33:45 0:44:07 0:02:23 82.313 3.0
4 AUS 777 YKnot F18 3 Murray Makin Danielle Makin 65 0:30:56 0:47:35 0:04:17 75.443 4.0
5 AUS 15 SSH A Class (Flying) 3 Brad Wicht   61.5 0:31:27 0:51:08 0:06:14 76.703 5.0
6 AUS 21 BKH A Class (Flying) 3 Ben Geisker   61.5 0:32:01 0:52:04 0:06:48 78.085 6.0
7 AUS 442 Maverick F18 3 Grant Maver Martin Mok 65 DNF       11.0
7 AUS 246 Mojo Taipan 4.9 Cat 2 Jason McDonald   76.5 DNF       11.0
7 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   85 DNF       11.0
7 AUS 990 M'Lady A Class (Flying) 3 Doug Stevens   61.5 DNF       11.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 11

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com