SYDNEY BASIN CAT REGATTA - March 2022

Kurnell Catamaran Club

Sunday 13th March 2022

Results are Final

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Race 1   Race 2   Race 3   Race 4   Total
1st AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 2.0 1.0 1.0 3.0 7.0
2nd AUS 442 Rewind F18 3 Grant Maver Dave Lea 65 1.0 4.0 3.0 1.0 9.0
3rd AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 4.0 2.0 4.0 2.0 12.0
4th AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 3.0 3.0 2.0 4.0 12.0
5th AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 6.0 5.0 6.0 6.0 23.0
6th 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 5.0 9.0 7.0 5.0 26.0
7th AUS 114 Altered F16 Cat 3 Chris Malcolm   71 7.0 7.0 5.0 9.0 28.0
8th AUS 316 INOX 2 Tornado International 3 Ross Newman John Stone 63.5 9.0 6.0 11.0 8.0 34.0
9th 6264   Windrush 4.3 Cat 1 Arthur   95 10.0 10.0 8.0 7.0 35.0
10th 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 8.0 8.0 9.0 10.0 35.0
11th AUS 73 Rocinante A Class (Flying) 3 Raul Ximenez   61.5 12.0 DNC 12.0 DNC 10.0 11.0 45.0


Race 1

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: SSE, Ave wind: 9-13 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 442 Rewind F18 3 Grant Maver Dave Lea 65 0:18:59 0:29:12 0:00:00 65
2 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:24:24 0:31:54 0:02:03 83.547
3 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:27:17 0:35:40 0:04:56 93.42
4 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:28:18 0:37:00 0:05:57 96.901
5 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 0:32:14 0:38:09 0:07:33 110.369
6 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:30:18 0:39:36 0:07:57 103.749
7 AUS 114 Altered F16 Cat 3 Chris Malcolm   71 0:28:53 0:40:41 0:08:09 98.898
8 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 0:35:52 0:42:27 0:11:11 122.809
9 AUS 316 INOX 2 Tornado International 3 Ross Newman John Stone 63.5 0:28:21 0:44:39 0:09:48 97.072
10 6264   Windrush 4.3 Cat 1 Arthur   95 0:45:10 0:47:33 0:17:25 154.653
11 AUS 73 Rocinante A Class (Flying) 3 Raul Ximenez   61.5 DNC      

Race 2

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: SSE, Ave wind: 9-14 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:16:20 0:21:21 0:00:00 76.5
2 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:18:30 0:24:11 0:02:10 86.648
3 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:18:49 0:24:36 0:02:29 88.131
4 AUS 442 Rewind F18 3 Grant Maver Dave Lea 65 0:16:00 0:24:37 0:02:07 74.939
5 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:18:53 0:24:41 0:02:33 88.443
6 AUS 316 INOX 2 Tornado International 3 Ross Newman John Stone 63.5 0:16:55 0:26:38 0:03:22 79.232
7 AUS 114 Altered F16 Cat 3 Chris Malcolm   71 0:20:41 0:29:08 0:05:31 96.874
8 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 0:26:15 0:31:04 0:08:13 122.946
9 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 0:26:25 0:31:16 0:08:23 123.727
10 6264   Windrush 4.3 Cat 1 Arthur   95 0:31:00 0:32:38 0:10:43 145.194
11 AUS 73 Rocinante A Class (Flying) 3 Raul Ximenez   61.5 DNC      

Race 3

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: SE, Ave wind: 7-12 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:18:46 0:24:32 0:00:00 76.5
2 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:20:10 0:26:22 0:01:24 82.207
3 AUS 442 Rewind F18 3 Grant Maver Dave Lea 65 0:17:15 0:26:32 0:01:18 70.317
4 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:20:40 0:27:01 0:01:54 84.245
5 AUS 114 Altered F16 Cat 3 Chris Malcolm   71 0:19:16 0:27:08 0:01:51 78.538
6 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:21:45 0:28:26 0:02:59 88.661
7 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 0:25:23 0:30:02 0:04:39 103.472
8 6264   Windrush 4.3 Cat 1 Arthur   95 0:29:42 0:31:16 0:06:24 121.068
9 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 0:27:38 0:32:42 0:06:54 112.644
10 AUS 73 Rocinante A Class (Flying) 3 Raul Ximenez   61.5 0:22:23 0:36:24 0:07:18 91.243
11 AUS 316 INOX 2 Tornado International 3 Ross Newman John Stone 63.5 0:25:25 0:40:02 0:09:50 103.608

Race 4

Start: Division 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/leeward x 2, Wind dir: E-NE, Ave wind: 7-12 Kts
Start: Division 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Division 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Sail No Boat Name Class Div Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 AUS 442 Rewind F18 3 Grant Maver Dave Lea 65 0:13:28 0:20:43 0:00:00 65
2 AUS 149 Bam Taipan 4.9 Cat 2 Arthur Gargett   76.5 0:16:41 0:21:48 0:00:50 80.526
3 AUS 214 Dynamo Taipan 4.9 Cat 2 Antony Edwards   76.5 0:17:27 0:22:49 0:01:36 84.226
4 AUS 227 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat 2 Craig Harden   76.5 0:18:13 0:23:49 0:02:22 87.927
5 71 Move It Nacra 14sq 1 John Mitchell   84.5 0:20:15 0:23:58 0:02:45 97.741
6 AUS 105 Fang Taipan 4.9 Cat 2 Dave Hillyer   76.5 0:18:58 0:24:48 0:03:07 91.547
7 6264   Windrush 4.3 Cat 1 Arthur   95 0:24:03 0:25:19 0:04:22 116.083
8 AUS 316 INOX 2 Tornado International 3 Ross Newman John Stone 63.5 0:17:00 0:26:46 0:03:51 82.054
9 AUS 114 Altered F16 Cat 3 Chris Malcolm   71 0:19:50 0:27:56 0:05:07 95.73
10 104 Nacramonger Nacra 14sq 1 Peter Watson   84.5 0:24:38 0:29:09 0:07:08 118.899
11 AUS 73 Rocinante A Class (Flying) 3 Raul Ximenez   61.5 0:24:30 0:39:50 0:11:46 118.255

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 12

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com