KCC Olympic Series 2020-2021

Kurnell Catamaran Club

Sunday 15th November 2020 (REVISED #2)

Provisional Results

Race 7 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 14-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 130.861 0:26:33 0:20:17 122.295 1.0
2 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams   120.286 DUT     2.0
2 3 Tallulah Nacra 15 AUS 051 Billy Gargett Samantha Radford 137.337 0:28:20 0:20:38 130.509 2.0
4 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 119.545 0:25:12 0:21:05 116.076 3.0
5 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   131.697 DUT     4.0
5 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettinezo   176.803 0:37:18 0:21:06 171.812 4.0
7 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 120.896 0:26:00 0:21:30 119.761 5.0
8 2 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   137.265 0:29:48 0:21:43 137.265 6.0
9 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 121.254 0:26:23 0:21:46 121.527 7.0
10 3   F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 130.861 0:28:30 0:21:47 131.277 8.0
11 3   Nacra 15 AUS 046 Evie Haseldine Josh Witten 124 0:27:13 0:21:57 125.366 9.0
12 3 The Muppetts Nacra 15 AUS 063 Archie Gargett Bella Green 124.958 0:29:10 0:23:20 134.348 10.0
13 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   139.373 0:32:33 0:23:21 149.932 11.0
14 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   157.262 0:37:44 0:24:00 173.808 12.0
15 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   132.02 0:32:12 0:24:23 148.32 13.0
16 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   124.991 0:30:44 0:24:35 141.564 14.0
17 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   108.909 0:31:22 0:28:48 144.481 15.0
18 3 Carlton Viper Sloop AUS 218 Simon Skoog Anton 68.5 DNF     16.0
18 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   163.881 DNF     16.0
18 2 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Blake Mettizeo 129.15 DNF     16.0

Race 8 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin, Wind dir: ENE, Ave wind: 17-21 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 3 The Muppetts Nacra 15 AUS 063 Archie Gargett Bella Green 129.653 0:24:07 0:18:36 123.177 1.0
2 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams   120.286 DUT     2.0
2 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 126.578 0:24:18 0:19:12 124.113 2.0
4 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   157.852 0:30:29 0:19:19 155.695 3.0
5 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   131.697 DUT     4.0
5 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 118.967 0:23:03 0:19:23 117.729 4.0
7 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 120.669 0:23:35 0:19:33 120.453 5.0
8 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   141.564 0:27:43 0:19:35 141.564 6.0
9 2 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   137.265 0:27:25 0:19:58 140.032 7.0
10 3 Tallulah Nacra 15 AUS 051 Billy Gargett Samantha Radford 133.923 0:27:28 0:20:31 140.287 8.0
11 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 121.188 0:24:53 0:20:32 127.093 9.0
12 3   Nacra 15 AUS 046 Evie Haseldine Josh Witten 125.366 0:25:47 0:20:34 131.689 10.0
13 3   F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 131.277 0:27:06 0:20:39 138.414 11.0
14 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   135.28 0:29:17 0:21:39 149.566 12.0
15 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   141.335 0:30:51 0:21:50 157.568 13.0
16 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettinezo   171.812 0:38:25 0:22:22 196.215 14.0
17 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNF     15.0
18 3 Carlton Viper Sloop AUS 218 Simon Skoog Anton 68.5 DNR     19.0
18 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 DNR     19.0
18 2 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Blake Mettizeo 129.15 DNR     19.0

Race 9 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 125.756 0:24:18 0:19:19 120.51 1.0
2 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams   120.286 DUT     2.0
2 3   F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 134.846 0:26:13 0:19:27 130.016 2.0
4 3 The Muppetts Nacra 15 AUS 063 Archie Gargett Bella Green 127.494 0:25:22 0:19:54 125.8 3.0
5 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   131.697 DUT     4.0
5 3 Tallulah Nacra 15 AUS 051 Billy Gargett Samantha Radford 136.044 0:27:23 0:20:08 135.802 4.0
7 3   Nacra 15 AUS 046 Evie Haseldine Josh Witten 128.528 0:25:55 0:20:10 128.528 5.0
8 2 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   137.818 0:28:19 0:20:33 140.43 6.0
9 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 120.633 0:24:49 0:20:34 123.073 7.0
10 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   141.564 0:29:09 0:20:35 144.563 8.0
11 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 122.139 0:25:18 0:20:43 125.47 9.0
12 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettinezo   184.014 0:39:35 0:21:31 196.305 10.0
13 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   137.661 0:30:05 0:21:51 149.192 11.0
14 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   146.184 0:32:05 0:21:57 159.11 12.0
15 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 DNF     13.0
16 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   157.825 DNR     19.0
16 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 120.022 DNR     19.0
16 3 Carlton Viper Sloop AUS 218 Simon Skoog Anton 68.5 DNR     19.0
16 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNR     19.0
16 2 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Blake Mettizeo 129.15 DNR     19.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 19
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 2, 4

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com