KCC Olympic Series 2020-2021

Kurnell Catamaran Club

Sunday 25th April 2021

Personal Handicap Results - FINAL

Race 16 - KCC Fleet

Start: Combined Divs, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: ESE, Ave wind: 10-14Kts
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected Points
1 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 121.441 0:38:30 0:31:42 1.0
2 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   153.246 0:48:54 0:31:55 2.0
3 3 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 120 0:39:20 0:32:47 3.0
4 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   139.464 0:45:47 0:32:50 4.0
5 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 124.369 0:41:54 0:33:41 5.0
6 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   145.403 0:49:55 0:34:20 6.0
7 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams Ollie Williams 124.93 0:44:13 0:35:24 7.0
8 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 122.203 0:44:05 0:36:04 8.0
9 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 123.891 0:45:54 0:37:03 9.0
10 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettizeo   188.111 1:10:40 0:37:34 10.0
11 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNR   12.0

Race 17 - KCC Fleet

Start: Combined Divs, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: SE-ESE, Ave wind: 10-18 Kts
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected Points
1 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   146.512 0:36:39 0:25:01 1.0
2 3 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 119.816 0:30:02 0:25:04 2.0
3 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   153.083 0:39:17 0:25:40 3.0
4 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 120.902 0:31:03 0:25:41 4.0
5 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   139.464 0:36:32 0:26:12 5.0
6 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams Ollie Williams 126.557 0:33:23 0:26:23 6.0
7 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 127.234 0:33:35 0:26:24 7.0
8 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 126.02 0:33:43 0:26:45 8.0
9 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 124.816 0:33:34 0:26:54 9.0
10 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettizeo   194.899 1:00:48 0:31:12 10.0
11 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNR   12.0

Race 18 - Abandoned

 

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com