KCC Olympic Series 2020-2021

Kurnell Catamaran Club

Sunday 7th March 2021

Provisional Personal Handicap Results

Race 13 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin, Wind dir: ENE, Ave wind: 13-18 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected Points
1 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 122.71 0:19:12 0:15:39 1.0
2 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 123.932 0:20:19 0:16:24 2.0
3 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 123.62 0:20:25 0:16:31 3.0
4 3 Flying Muppetts Nacra 17 FCS AUS 379 Archie Gargett Bella Green 111.858 0:18:32 0:16:34 4.0
5 2 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 Jason McDonald   157.825 0:27:09 0:17:12 5.0
6 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   142.564 0:25:10 0:17:39 6.0
7 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams Ollie Williams 114.783 0:21:57 0:19:07 7.0
8 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   163.477 0:35:17 0:21:35 8.0
9 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 122.203 DUT   8.5
10 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNF   9.0
10 1   Nacra 14sq 104 Peter Watson   84 DNF   9.0

Race 14 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 15-18 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: Windward/Leeward x 2 - Fin
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected Points
1 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   213.636 0:31:01 0:14:31 1.0
2 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 123.184 0:19:11 0:15:34 2.0
3 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lea 121.703 0:19:05 0:15:41 3.0
4 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   145.018 0:22:53 0:15:47 4.0
5 2 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 Jason McDonald   158.046 0:26:11 0:16:34 5.0
6 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams Ollie Williams 117.793 0:20:23 0:17:18 6.0
7 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 123.891 DNF   7.0
7 3 Flying Muppetts Nacra 17 FCS AUS 379 Archie Gargett Bella Green 109.243 DNF   7.0
7 1   Nacra 14sq 104 Peter Watson   84 DNF   7.0
10 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 122.203 DUT   8.5
11 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   144.481 DNR   11.0

Race 15 abandoned

 

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 11
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 8.5

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com