KCC Olympic Series 2020-2021

Kurnell Catamaran Club

Aggregate scores after sailing on Sunday 15th November 2020 (REVISED #2)

Provisional Personal Handicap Results

KCC Fleet

Sailed: 12, Discards: 8, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
Pos Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Race 1 Race 2 Race 3 Race 7 Race 8 Race 9 Nett
1st 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   76.5 1.0 1.0 1.0 (12.0) 3.0 (19.0 DNR) 6.0
2nd 2 Wet Willy Taipan 4.9 Cat AUS 312 Andrew Williams   76.5 (4.0) (8.0) 2.0 2.0 DUT 2.0 DUT 2.0 DUT 8.0
3rd 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 65 (11.0 DNF) 11.0 (17.0 DNR) 1.0 2.0 1.0 15.0
4th 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 (11.0 DNF) 3.0 3.0 5.0 5.0 (7.0) 16.0
5th 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76.5 (9.0) 4.0 (7.0 DNF) 4.0 DUT 4.0 DUT 4.0 DUT 16.0
6th 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 63.5 7.0 (9.0) 5.0 3.0 4.0 (19.0 DNR) 19.0
7th 2 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76.5 (6.0) 5.0 4.0 6.0 (7.0) 6.0 21.0
8th 3 The Muppetts Nacra 15 AUS 063 Archie Gargett Bella Green 71 8.0 (17.0 DNR) (17.0 DNR) 10.0 1.0 3.0 22.0
9th 3 Tallulah Nacra 15 AUS 051 Billy Gargett Samantha Radford 71 10.0 (12.0 DNS) (17.0 DNR) 2.0 8.0 4.0 24.0
10th 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 73 3.0 7.0 (17.0 DNR) 7.0 (9.0) 9.0 26.0
11th 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   84 2.0 6.0 (17.0 DNR) (13.0) 12.0 11.0 31.0
12th 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76.5 11.0 DNF 10.0 6.0 11.0 (13.0) (12.0) 38.0
13th 3 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   61.5 5.0 2.0 7.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 40.0
14th 3   F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 65 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 8.0 11.0 2.0 47.0
15th 3   Nacra 15 AUS 046 Evie Haseldine Josh Witten 71 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 9.0 10.0 5.0 50.0
16th 1 Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettinezo   92.5 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 4.0 14.0 10.0 54.0
17th 2 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76.5 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 14.0 6.0 8.0 54.0
18th 3 Carlton Viper Sloop AUS 218 Simon Skoog Anton 68.5 11.0 DNF (26.0 DNC) (26.0 DNC) 16.0 DNF 19.0 DNR 19.0 DNR 65.0
19th 3 Helm Group A Class (Flying) AUS 78 Grant Rogers   61.5 11.0 DNF 12.0 DNS 17.0 DNR (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 66.0
20th 1 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   84 11.0 DNF 17.0 DNR 17.0 DNR (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 71.0
21st 2   Nacra 5.8NA 1672 Arthur Targa Graham Dicker 71.5 11.0 DNF 17.0 DNR 17.0 DNR (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 71.0
22nd 1 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 16.0 DNF 19.0 DNR 13.0 DNF 74.0
23rd 2 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76.5 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 15.0 15.0 DNF 19.0 DNR 75.0
24th 2 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Blake Mettizeo 69 (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 16.0 DNF 19.0 DNR 19.0 DNR 80.0
25th 3 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 26.0 DUT 26.0 DUT 26.0 DUT (26.0 DNC) (26.0 DNC) 26.0 DNC 104.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 26
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com