KCC Olympic Series 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 13th October 2019

Provisional Results

Race 7 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 9-14 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Jordan Leigh 119.091 0:30:06 0:25:16 113.647 1.0
2 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 110.001 DUT     2.0
2 KCC Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 120 0:30:38 0:25:32 115.66 2.0
4 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   117.12 0:30:16 0:25:51 114.276 3.0
5 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 94.202 0:24:57 0:26:29 94.202 4.0
6 KCC Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 102.16 0:27:24 0:26:49 103.452 5.0
7 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 104.178 0:28:07 0:26:59 106.158 6.0
8 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   130.611 0:37:04 0:28:23 139.95 7.0
9 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 101.864 0:29:18 0:28:46 110.626 8.0
10 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   118.819 0:34:20 0:28:54 129.63 9.0
11 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Billy Gargett 105.142 0:30:27 0:28:58 114.968 10.0
12 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett (Molly Gargett) 116.8 0:35:10 0:30:07 132.776 11.0
13 KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   109.931 DUT     12.0

Race 8 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: SE, Ave wind: 10-15 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 103.452 0:32:23 0:31:18 93.053 1.0
2 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 110.001 DUT     2.0
2 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett (Molly Gargett) 119.995 0:39:18 0:32:45 112.927 2.0
4 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   135.281 0:46:00 0:34:00 132.18 3.0
5 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 94.202 0:32:47 0:34:48 94.202 4.0
6 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   121.246 0:42:16 0:34:52 121.452 5.0
7 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   116.646 0:43:26 0:37:14 124.804 6.0
8 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Jordan Leigh 119.58 0:45:28 0:38:01 130.647 7.0
9 KCC Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 102.418 0:39:08 0:38:13 112.449 8.0
10 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 104.508 0:40:09 0:38:25 115.37 9.0
11 KCC Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 115.66 0:45:17 0:39:09 130.12 10.0
12 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Billy Gargett 107.599 0:45:59 0:42:44 132.132 11.0
13 KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   109.931 DUT     12.0

Race 9 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ESE, Ave wind: 9-13 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   117.92 0:39:03 0:33:07 114.405 1.0
2 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 110.001 DUT     2.0
2 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   134.247 0:44:46 0:33:21 131.153 2.0
4 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 102.48 0:34:45 0:33:55 101.807 3.0
5 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Jordan Leigh 122.071 0:41:40 0:34:08 122.071 4.0
6 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett (Molly Gargett) 118.817 0:41:55 0:35:17 122.803 5.0
7 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 106.934 0:37:48 0:35:21 110.743 6.0
8 KCC Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 122.89 0:43:44 0:35:35 128.126 7.0
9 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   121.696 0:43:33 0:35:47 127.589 8.0
10 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 94.202 0:34:51 0:37:00 102.1 9.0
11 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Billy Gargett 112.505 0:42:10 0:37:29 123.536 10.0
12 KCC Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 104.09 DNR     12.0
12 KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   109.931 DUT     12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com