KCC Olympic Series 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 22nd December 2019

Provisional Results

Race 13 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: South, Ave wind: 18-25 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Pos Fleet Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   129.421 0:28:09 0:21:45 127.645 1.0
2 KCC 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   131.121 0:28:55 0:22:03 131.121 2.0
3 KCC 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 111.749 0:25:10 0:22:31 114.117 3.0
4 KCC 1 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   138.948 0:32:05 0:23:05 145.48 4.0
5 KCC 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   135 0:37:33 0:27:49 170.268 5.0
6 KCC 3 Afterburn Nacra 15 AUS 058 Will Cooley Samantha Radford 70.5 DNS     6.0
7 KCC 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 111.45 DNR     8.0
8 KCC 1 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   126.686 DUT     27.0
8 KCC 3 1984 A Class (Classic) AUS 524 Roger Colman   66 DUT     27.0

Race 14 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: South, Ave wind: 18-22 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Pos Fleet Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   170.268 0:31:37 0:18:34 155.858 1.0
2 KCC 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   129.649 0:26:18 0:20:17 129.649 2.0
3 KCC 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   128.724 0:27:50 0:21:37 137.208 3.0
4 KCC 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 112.726 0:24:44 0:21:56 121.926 4.0
5 KCC 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 111.45 0:25:18 0:22:42 124.719 5.0
6 KCC 1 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   139.898 0:32:37 0:23:19 160.788 6.0
7 KCC 3 Afterburn Nacra 15 AUS 058 Will Cooley Samantha Radford 70.5 DNS     7.0
8 KCC 1 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   126.686 DUT     27.0
8 KCC 3 1984 A Class (Classic) AUS 524 Roger Colman   66 DUT     27.0

Race 15 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: South, Ave wind: 17-22 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2
Pos Fleet Div Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC 2 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   163.063 0:29:02 0:17:48 163.063 1.0
2 KCC 3 Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 114.543 0:20:40 0:18:03 116.072 2.0
3 KCC 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   129.227 0:24:36 0:19:02 138.164 3.0
4 KCC 3 Afterburn Nacra 15 AUS 058 Will Cooley Samantha Radford 70.5 DNF     4.0
5 KCC 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 114.904 DNR     8.0
5 KCC 1 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   143.633 DNR     8.0
5 KCC 1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   130.277 DNR     8.0
8 KCC 1 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   126.686 DUT     27.0
8 KCC 3 1984 A Class (Classic) AUS 524 Roger Colman   66 DUT     27.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 4
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 8
DNSCame to the start area but did not start Varies
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 27

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com