KCC Olympic Series 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Aggregate scores after sailing onn Sunday 13th October 2019

Provisional Results

KCC Fleet

Sailed: 12, Discards: 8, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 21, Scoring system: Appendix A
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Nett
1st KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 (3.0) 2.0 (3.0) 2.0 DUT 2.0 DUT 2.0 DUT 8.0
2nd KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 2.0 DUT 2.0 DUT 2.0 DUT (7.0) (3.0) 2.0 8.0
3rd KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 (11.0) 1.0 7.0 (8.0) 1.0 3.0 12.0
4th KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 4.0 (8.0) (8.0) 3.0 6.0 1.0 14.0
5th KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Jordan Leigh 72.5 (9.0) (11.0) 6.0 1.0 7.0 4.0 18.0
6th KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 65 (16.0 DNR) 5.0 1.0 6.0 (9.0) 6.0 18.0
7th KCC Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 65 5.0 4.0 (11.0) 5.0 8.0 (12.0 DNR) 22.0
8th KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 6.0 (14.0 DNF) 5.0 (9.0) 5.0 8.0 24.0
9th KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett (Molly Gargett) 76 (16.0 DNR) (13.0) 10.0 11.0 2.0 5.0 28.0
10th KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 8.0 7.0 2.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 39.0
11th KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 4.0 4.0 9.0 39.0
12th KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 7.0 6.0 4.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 39.0
13th KCC Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 71 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 2.0 10.0 7.0 41.0
14th KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 71 2.0 10.0 9.0 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 43.0
15th KCC Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 10.0 3.0 12.0 DNF (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 47.0
16th KCC SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   92.5 1.0 9.0 16.0 DNR (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 48.0
17th KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76 12.0 (14.0 DNF) (16.0 DNR) 12.0 DUT 12.0 DUT 12.0 DUT 48.0
18th KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Billy Gargett 70.5 (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 10.0 11.0 10.0 53.0
19th KCC Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   85 13.0 12.0 16.0 DNR (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 63.0
20th KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 22.0 DUT 22.0 DUT 22.0 DUT (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 88.0
21st KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   85 22.0 DUT 22.0 DUT 22.0 DUT (22.0 DNC) (22.0 DNC) 22.0 DNC 88.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 22
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies Varies
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com