KCC2018-2019 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 3rd March 2019

Provisional Results

Race 13 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 15-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:15:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 15-19 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 15-19 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 114.85 0:21:38 0:18:50 -0:03:21 99.47 1.0
2 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 111.388 0:21:23 0:19:12 -0:02:51 98.32 2.0
3 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 115.593 0:23:25 0:20:15 -0:01:43 107.669 3.0
4 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 111.724 0:23:35 0:21:07 -0:00:43 108.436 4.0
5 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   114.259 0:24:10 0:21:09 -0:00:41 111.118 5.0
6 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   144.683 0:31:28 0:21:45 0:00:00 144.683 6.0
7 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   124.799 0:27:53 0:22:21 0:00:44 128.207 7.0
8 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   109.831 0:25:07 0:22:52 0:01:14 115.486 8.0
9 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   115.01 0:26:24 0:22:57 0:01:23 121.387 9.0
10 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   90.612 0:20:50 0:23:00 0:01:08 95.791 10.0
11 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   78.204 0:19:40 0:25:09 0:02:39 90.427 11.0
12 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 76.886 0:19:48 0:25:45 0:03:05 91.04 12.0
13 KCC Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   130 0:33:40 0:25:54 0:05:24 154.799 13.0
14 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Various 95.052 0:29:56 0:31:29 0:09:16 137.633 14.0

Race 14 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-19 kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-19 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Various 109.246 0:17:47 0:16:17 -0:04:36 86.765 1.0
2 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 103.576 0:20:17 0:19:35 -0:00:57 98.962 2.0
3 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 113.288 0:22:23 0:19:45 -0:00:50 109.208 3.0
4 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   90.427 0:18:30 0:20:28 -0:00:02 90.261 4.0
5 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   95.791 0:19:38 0:20:30 0:00:00 95.791 5.0
6 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   115.196 RDGc       5.6
7 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 112.287 0:23:02 0:20:31 0:00:01 112.38 6.0
8 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   127.443 0:26:14 0:20:35 0:00:07 127.992 7.0
9 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 91.04 0:19:00 0:20:52 0:00:20 92.701 8.0
10 KCC Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   154.799 0:32:26 0:20:57 0:00:42 158.242 9.0
11 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 112.952 0:23:44 0:21:01 0:00:35 115.795 10.0
12 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   117.135 0:24:42 0:21:05 0:00:42 120.511 11.0
13 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   111.245 0:24:22 0:21:54 0:01:34 118.885 12.0
14 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   144.683 DNF       14.0

Race 15 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-22 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 00:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-22 kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 00:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-22 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Various 103.626 0:16:59 0:16:23 -0:03:30 85.935 1.0
2 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   130.05 0:24:24 0:18:46 -0:01:18 123.463 2.0
3 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   115.196 0:22:26 0:19:28 -0:00:20 113.512 3.0
4 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 111.488 0:22:02 0:19:46 0:00:00 111.488 4.0
5 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 100.102 0:20:06 0:20:05 0:00:19 101.705 5.0
6 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 91.871 0:18:46 0:20:26 0:00:37 94.959 6.0
7 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   95.791 0:19:39 0:20:31 0:00:43 99.428 7.0
8 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 113.663 0:23:33 0:20:43 0:01:05 119.162 8.0
9 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   112.773 0:23:53 0:21:11 0:01:36 120.849 9.0
10 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   90.344 0:22:04 0:24:26 0:04:13 111.657 10.0
11 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Various 108.985 DNR       15.0
11 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   144.683 DNR       15.0
11 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   117.979 DNR       15.0
11 KCC Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   156.521 DNR       15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 14
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 15
RDGcRedress - Average all except DNC 5.6

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com