KCC John Goodier Memorial Challenge 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 19th January 2020

Results are Provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 9 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Ave wind: 16-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   127.464 0:37:34 0:29:28 1.0
2 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   118.974 0:36:38 0:30:47 2.0
3 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 114.151 DUT   2.6
4 BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Molly Gargett 111.076 0:35:35 0:32:02 3.0
5 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   129.176 0:41:24 0:32:03 4.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 106.792 0:35:01 0:32:47 5.0
7 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   107.342 0:36:16 0:33:47 6.0
8 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 94.589 0:33:01 0:34:54 7.0
9 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   106.778 0:38:19 0:35:53 8.0
10 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   126.643 0:45:59 0:36:19 9.0
11 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   148.121 DUT   19.0

Race 10 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: SSW, Ave wind: 13-18 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   126.189 0:38:15 0:30:19 1.0
2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 107.416 0:34:23 0:32:01 2.0
3 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 114.151 DUT   2.6
4 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   118.955 0:38:13 0:32:08 3.5
4 BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Molly Gargett 111.076 0:35:41 0:32:08 3.5
6 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   129.309 0:41:51 0:32:22 5.0
7 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   113.209 0:36:47 0:32:29 6.0
8 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 96.857 0:32:44 0:33:48 7.0
9 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   132.275 0:45:50 0:34:39 8.0
10 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   113.193 DNF   9.0
11 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   148.121 DUT   19.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 9
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com