KCC John Goodier Memorial Challenge 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 8th December 2019

Results are Provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 7 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 14-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   116.466 0:30:46 0:26:25 1.0
2 Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 119.46 0:31:46 0:26:36 2.0
3 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 114.151 0:30:32 0:26:45 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 104.41 0:28:13 0:27:01 4.0
5 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   137.45 0:37:14 0:27:05 5.0
6 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   115.814 0:31:29 0:27:11 6.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   126.458 0:34:49 0:27:32 7.0
8 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   137.545 0:37:53 0:27:33 8.0
9 14Sq Nacra 14sq 84 Burke Melia   117.345 0:33:12 0:28:18 9.0
10 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 91.353 0:26:33 0:29:04 10.0
11 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   123.648 0:36:04 0:29:10 11.0
12 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   76 DUT   23.0

Race 8 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: E-ENE, Ave wind: 15-18 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   128.537 0:32:10 0:25:02 1.0
2 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   117.498 0:31:22 0:26:42 2.0
3 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   141.629 0:38:09 0:26:56 3.0
4 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   127 0:34:47 0:27:23 4.0
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 106.017 0:29:34 0:27:53 5.0
6 14Sq Nacra 14sq 84 Burke Melia   117.126 0:32:45 0:27:58 6.0
7 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 92.685 0:26:40 0:28:46 7.0
8 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   132.646 0:39:15 0:29:35 8.0
9 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 114.151 DNF   9.0
9 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   115.985 DNF   9.0
11 Merlin Nacra 5.8NA 712 Frank Carter Dennis Comber 118.762 DNR   12.0
12 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   76 DUT   23.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 9
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards 23

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com