KCC John Goodier Memorial Challenge 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 15th September 2019 (REVISED)

Results are Provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 1 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: ENE - NE, Ave wind: 6-8 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected BCR Points
1 BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Archie Gargett Arthur Gargett 121.657 0:34:02 0:27:58 105.794 1.0
2 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   150.235 0:46:42 0:31:05 145.168 2.0
3 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 117.12 0:36:25 0:31:06 113.202 3.0
4 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   106.778 0:34:21 0:32:10 106.778 4.0
5 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 90.684 0:29:54 0:32:58 92.945 5.0
6 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   121.203 0:41:19 0:34:05 128.434 6.0
7 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 97.201 0:34:08 0:35:07 106.104 7.0
8 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   116.192 0:40:50 0:35:09 126.932 8.0
9 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   105.2 0:37:28 0:35:37 116.466 9.0
10 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   110.236 0:40:13 0:36:29 125.015 10.0
11 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   128.771 0:47:39 0:37:00 148.121 11.0
12 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 88.713 0:34:43 0:39:08 107.918 12.0
13 Don't Look Down F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 65 0:35:25 0:54:29 110.094 13.0
14 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   126.643 DUT     14.0

Race 2 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: NE, Ave wind: 8-12 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected BCR Points
1 Don't Look Down F18 AUS 314 Chris Malcolm Ben Sinton 110.094 0:28:25 0:25:49 99.387 1.0
2 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   147.702 0:42:06 0:28:30 147.244 2.0
3 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   116.466 0:33:18 0:28:36 116.466 3.0
4 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   122.508 0:35:52 0:29:17 125.443 4.0
5 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh 115.161 0:33:44 0:29:18 117.982 5.0
6 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 107.918 0:31:49 0:29:29 111.278 6.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   119.772 0:35:43 0:29:49 124.918 7.0
8 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 91.232 0:27:44 0:30:24 96.997 8.0
9 BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Archie Gargett Arthur Gargett 105.794 0:32:11 0:30:25 112.56 9.0
10 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 98.982 0:30:11 0:30:30 105.566 10.0
11 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   113.931 0:35:16 0:30:57 123.344 11.0
12 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   106.778 DNF     12.0
12 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   148.121 DNF     12.0
12 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   126.643 DUT     12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 12
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com