KCC John Goodier Memorial Challenge 2019-2020

Kurnell Catamaran Club

Sunday 2nd February 2020

Results are Provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 11 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: S, Ave wind: 15-20 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   125.929 0:37:53 0:30:05 1.0
2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 107.864 0:34:47 0:32:15 2.0
3 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   137 0:44:18 0:32:20 3.0
4 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   118.018 0:39:49 0:33:44 4.0
5 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Various 109.598 0:37:27 0:34:10 5.0
6 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 99.07 0:33:57 0:34:16 6.0
7 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   130.193 0:44:52 0:34:28 7.0
8 Raccoon Nacra 15 063 Bella Green Josh 83.917 0:36:58 0:44:03 8.0
9 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh/Blake Mettinezo 114.151 DNF   9.0
9 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   136.242 DNF   9.0
9 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   142.269 DNF   9.0
12 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   114.062 DUT   19.6
12 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   148.121 DUT   19.6

Race 12 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - 60 deg Triangle + W/L, Wind dir: S, Ave wind: 15-22 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   124.844 0:37:33 0:30:05 1.0
2 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   118.039 0:37:33 0:31:49 2.0
3 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 101.126 0:32:52 0:32:30 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 108.329 0:35:19 0:32:36 4.0
5 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   132.142 0:44:03 0:33:20 5.5
5 Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   137.375 0:45:48 0:33:20 5.5
7 Raccoon Nacra 15 063 Bella Green Josh 112.162 0:39:30 0:35:13 7.0
8 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Jordan Leigh/Blake Mettinezo 112.536 DNR   12.0
8 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   135.815 DNR   12.0
8 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Various 111.776 DNR   12.0
8 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   142.269 DNR   12.0
12 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   114.062 DUT   19.6
12 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   148.121 DUT   19.6

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 9
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards 19.6

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com