KCC John Goodier Memorial Challenge 2018/2019

Kurnell Catamaran Club

Sunday 9th December 2018

Results are provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 9

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-22 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-22 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-22 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 89.657 0:27:11 0:30:19 -0:00:44 87.279 1.0
2 Rewind F18 AUS 442 Ben Leslie Grant Maver 106.448 0:32:32 0:30:34 -0:00:37 104.457 2.0
3 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   99.052 0:30:51 0:31:09 0:00:00 99.052 3.0
4 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   116.563 0:36:34 0:31:22 0:00:16 117.407 4.0
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 95.308 0:29:57 0:31:25 0:00:16 96.162 5.0
6 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   110.202 0:37:57 0:34:26 0:03:38 121.848 6.0
7 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   111.445 0:45:33 0:40:52 0:10:50 146.25 7.0
8 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Gus Grundy 107.125 DUT       8.0
9 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   111.223 DNF       9.0
9 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   108.185 DNF       9.0
9 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   100.665 DNF       9.0
12 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Various 88.713 DNS       12.0

Race 10

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-25 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-25 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: C - Triangle x 2, Wind dir: NE, Ave wind: 18-25 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Rewind F18 AUS 442 Ben Leslie Grant Maver 104.457 0:31:30 0:30:09 -0:00:20 103.387 1.0
2 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   108.255 0:32:59 0:30:28 0:00:00 108.255 2.0
3 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   99.052 0:31:24 0:31:42 0:01:13 103.058 3.0
4 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   114.194 0:36:17 0:31:46 0:01:29 119.086 4.0
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.454 0:29:56 0:32:02 0:01:28 98.245 5.0
6 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 87.279 0:29:20 0:33:37 0:02:44 96.275 6.0
7 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Gus Grundy 98.314 DUT       8.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   100.665 DNF       8.0
9 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   107.342 DNR       12.0
9 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   121.848 DNR       12.0
9 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   146.25 DNR       12.0
9 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Various 88.713 DNR       12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12
DNSCame to the start area but did not start 12
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards 8

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com