John Goodier Memorial Challenge 2018/2019

Kurnell Catamaran Club

Sunday 9th September 2018

Results are provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   113.799 0:38:22 0:33:43 -0:07:40 94.84 1.0
2 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   96.005 0:37:32 0:39:06 -0:01:18 92.78 2.0
3 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   94.14 0:37:29 0:39:49 -0:00:36 92.656 3.0
4 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   94.222 0:38:07 0:40:27 0:00:00 94.222 4.0
5 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   104.973 0:43:19 0:41:16 0:00:51 107.076 5.0
6 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   107.472 0:45:24 0:42:15 0:01:55 112.226 6.0
7 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 86.659 0:37:16 0:43:00 0:02:13 92.121 7.0
8 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   73.873 0:33:33 0:45:25 0:03:40 82.933 8.0
9 Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett ?? 69.5 0:37:00 0:53:14 0:08:53 91.462 9.0
10 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   96.124 DNF       10.0
10 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   90.141 DNF       10.0

Race 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   84.261 0:23:17 0:27:38 -0:01:02 80.662 1.0
2 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   108.791 0:31:10 0:28:39 -0:00:14 107.973 2.0
3 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   114.023 0:32:51 0:28:49 -0:00:04 113.805 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.596 0:27:01 0:28:52 0:00:00 93.596 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   94.14 0:28:54 0:30:42 0:01:44 100.121 5.0
6 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   95.731 0:29:33 0:30:52 0:01:55 102.372 6.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   96.359 0:30:18 0:31:27 0:02:29 104.971 7.0
8 Vudu Express Taipan 4.9 Cat AUS 329 Gavin Mead   94.266 0:32:40 0:34:39 0:05:27 113.17 8.0
9 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   96.124 0:35:07 0:36:32 0:07:22 121.657 9.0
10 Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett ?? 92.926 DNR       12.0
10 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   90.141 DNR       12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 10
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 12

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com