KCC John Goodier Memorial Challenge 2018/2019

Kurnell Catamaran Club

Sunday 10th February 2019

Results are provisional

DNR: KCC Sailing Instructions Rule 17.3 applies

Race 11

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 23:55:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 11-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 11-19 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 11-19 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 91.777 0:43:31 0:47:25 -0:05:17 81.845 1.0
2 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   82.462 0:42:03 0:51:00 -0:01:48 79.087 2.0
3 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   115.01 1:01:09 0:53:10 0:00:00 115.01 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 94.253 DUT       3.3
5 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   113.11 1:00:14 0:53:15 0:00:06 113.286 4.0
6 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Gus/Jordan 103.301 0:55:32 0:53:46 0:00:37 104.446 5.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   100.665 0:54:23 0:54:01 0:00:52 102.283 6.0
8 Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Ava ?? 92.926 0:56:24 1:00:42 0:07:00 106.076 7.0
9 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   121.848 DNF       8.0

Race 12

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 10-17 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 10-17 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: 2 x Triangle - Finish, Wind dir: S-SSE, Ave wind: 10-17 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 88.466 0:40:43 0:46:02 -0:04:02 80.483 1.0
2 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   121.848 0:58:58 0:48:24 -0:02:41 116.558 2.0
3 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   115.174 0:58:16 0:50:35 0:00:00 115.174 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 94.253 DUT       3.3
5 Tallulah Nacra 15 051 Archie Gargett Ava ?? 99.501 0:52:03 0:52:19 0:01:43 102.886 4.0
6 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   101.204 0:54:10 0:53:31 0:02:58 107.07 5.0
7 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   81.337 0:46:51 0:57:36 0:05:42 92.607 6.0
8 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   113.286 1:06:47 0:58:57 0:09:28 132.009 7.0
9 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Gus/Jordan 101.38 DNF       8.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 8
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards 3.3

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com