Darren Lowder Memorial Regatta 2021

KCC @ Trial Bay - South West Rocks

Saturday 20th and Sunday 21st February 2021

Results are FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: VY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Div Boat Name Class Sail No Club Helm Crew ASYS Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Total
1st 2 Send It Sailing F18 AUS 30 TBSC Dan Van Kerckhoff Nathan Van Kerckhoff 65 2.0 1.0 2.0 1.0 6.0
2nd 2 Harken Forward F18 AUS 4 KCC Steve Brewin Adam Beattie 65 3.0 2.0 1.0 2.0 8.0
3rd 2 Lost Diamond F18 AUS 424 TBSC Zac Breaden Sam Breaden 65 6.0 4.0 4.0 7.0 21.0
4th 1 My Lady Taipan 4.9 Cat AUS 102 TBSC Mick Colecliffe   76.5 4.0 7.0 5.0 9.0 25.0
5th 2 Cardinals Puff Puff Puff F18 AUS 441 GLSC Bryce Haffner Ethan White 65 10.0 6.0 10.0 6.0 32.0
6th 2 Monkey Boyz F18 AUS 1878 MPASC Bailey Hord Mick Hord 65 11.0 9.0 6.0 8.0 34.0
7th 2 Rewind F18 AUS 442 KCC Grant Maver Dave Lea 65 8.0 5.0 12.0 10.0 35.0
8th 1 Last One Nacra 5.8NA 1626 SPASC Scott Spencer Jarrod Spencer 70 1.0 15.0 18.0 3.0 37.0
9th 2 Mostly Harmless F18 AUS 642 KCC Peter Skewes Bailey Skewes 65 27.0 DNF 3.0 3.0 5.0 38.0
10th 2 Black Label F18 AUS 999 MPASC Mark Vandersteen Morton York 65 5.0 13.0 7.0 14.0 39.0
11th 2 Lick the Stamp F18 AUS 1740 RPAYC Rachel Renouf David Renouf 65 15.0 8.0 9.0 13.0 45.0
12th 2 Captain Morgan F18 AUS 878 QLSC David Morgan Cameron Kaul 65 18.0 12.0 11.0 12.0 53.0
13th 2 Wet Zone F18 AUS 1484 MPASC Ian Lamb Sophia Walton 65 14.0 10.0 15.0 17.0 56.0
14th 2 Knot Crazy F18 DAZ 23 KCC Trevor Lowder Richie Brewin 65 27.0 DNF 14.0 13.0 4.0 58.0
15th 1 Drippin Taipan 4.9 Cat AUS 007 MPASC Riley McCree   76.5 9.0 17.0 14.0 19.0 59.0
16th 2 Mangus F16 Sloop AUS 218   Sophie Renough Angus Musgrove 68 17.0 11.0 8.0 27.0 DNC 63.0
17th 1 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 KCC Craig Harden   76.5 13.0 19.0 21.0 11.0 64.0
18th 1 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat AUS 230 WSC Steven Ramsden   76.5 12.0 21.0 17.0 18.0 68.0
19th 1 Shockwave Nacra 5.8NA 1591 SPASC Bill Gearing Dale Sims 70 16.0 20.0 19.0 15.0 70.0
20th 2 Yknot F18 AUS 777 KCC Murray Makin Danielle Makin 65 20.0 18.0 16.0 20.0 74.0
21st 2 Doug F18 AUS 751 MPASC Ryan Dudman James Henderson 65 7.0 16.0 27.0 DNC 27.0 DNC 77.0
22nd 1 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) AUS 21 KCC Ben Geisker   61.5 19.0 23.0 23.0 16.0 81.0
23rd 1 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 KCC Jason McDonald   76.5 22.0 22.0 25.0 21.0 90.0
24th 2 Magical F18 AUS 1751 MPASC Kyle Amadio Alec Marshall 65 21.0 24.0 24.0 22.0 91.0
25th 1 Arkinelle Nacra 5.8NA 1646 MPASC Keith White Barabara White 70 23.0 27.0 DNF 20.0 23.0 93.0
26th 2 Gust F18 AUS 1712 SPASC Dom Tanner Steve McTaggert 65 24.0 25.0 22.0 24.0 95.0

Race 1 - Saturday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0.00.00, Course: 2 x windward/leeward, Wind dir: SW - S, Ave wind: 5-12 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0.03.00, Course: 2 x windward/leeward
Rank Div Boat Name Class Sail No Club Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 1 Last One Nacra 5.8NA 1626 SPASC Scott Spencer Jarrod Spencer 70 0.35.10 0.50.14 0.00.00 70
2 2 Send It Sailing F18 AUS 30 TBSC Dan Van Kerckhoff Nathan Van Kerckhoff 65 0.33.51 0.52.05 0.01.12 67.379
3 2 Harken Forward F18 AUS 4 KCC Steve Brewin Adam Beattie 65 0.35.04 0.53.57 0.02.25 69.801
4 1 My Lady Taipan 4.9 Cat AUS 102 TBSC Mick Colecliffe   76.5 0.43.27 0.56.48 0.05.01 86.488
5 2 Black Label F18 AUS 999 MPASC Mark Vandersteen Morton York 65 0.37.33 0.57.46 0.04.54 74.744
6 2 Lost Diamond F18 AUS 424 TBSC Zac Breaden Sam Breaden 65 0.37.39 0.57.55 0.05.00 74.943
7 2 Doug F18 AUS 751 MPASC Ryan Dudman James Henderson 65 0.37.45 0.58.05 0.05.06 75.142
8 2 Rewind F18 AUS 442 KCC Grant Maver Dave Lea 65 0.37.54 0.58.18 0.05.15 75.441
9 1 Drippin Taipan 4.9 Cat AUS 007 MPASC Riley McCree   76.5 0.45.01 0.58.51 0.06.35 89.607
10 2 Cardinals Puff Puff Puff F18 AUS 441 GLSC Bryce Haffner Ethan White 65 0.38.30 0.59.14 0.05.51 76.635
11 2 Monkey Boyz F18 AUS 1878 MPASC Bailey Hord Mick Hord 65 0.38.33 0.59.18 0.05.54 76.735
12 1 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat AUS 230 WSC Steven Ramsden   76.5 0.45.31 0.59.30 0.07.05 90.602
13 1 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 KCC Craig Harden   76.5 0.45.56 1.00.03 0.07.30 91.431
14 2 Wet Zone F18 AUS 1484 MPASC Ian Lamb Sophia Walton 65 0.39.08 1.00.12 0.06.29 77.896
15 2 Lick the Stamp F18 AUS 1740 RPAYC Rachel Renouf David Renouf 65 0.39.33 1.00.51 0.06.54 78.725
16 1 Shockwave Nacra 5.8NA 1591 SPASC Bill Gearing Dale Sims 70 0.43.01 1.01.27 0.07.51 85.626
17 2 Mangus F16 Sloop AUS 218   Sophie Renough Angus Musgrove 68 0.41.52 1.01.34 0.07.42 83.336
18 2 Captain Morgan F18 AUS 878 QLSC David Morgan Cameron Kaul 65 0.40.03 1.01.37 0.07.24 79.72
19 1 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) AUS 21 KCC Ben Geisker   61.5 0.40.21 1.05.37 0.09.27 80.318
20 2 Yknot F18 AUS 777 KCC Murray Makin Danielle Makin 65 0.43.04 1.06.15 0.10.25 85.725
21 2 Magical F18 AUS 1751 MPASC Kyle Amadio Alec Marshall 65 0.45.15 1.09.37 0.12.36 90.071
22 1 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 KCC Jason McDonald   76.5 0.53.18 1.09.40 0.14.52 106.095
23 1 Arkinelle Nacra 5.8NA 1646 MPASC Keith White Barabara White 70 0.48.54 1.09.51 0.13.44 97.336
24 2 Gust F18 AUS 1712 SPASC Dom Tanner Steve McTaggert 65 0.46.04 1.10.52 0.13.25 91.697
25 2 Mostly Harmless F18 AUS 642 KCC Peter Skewes Bailey Skewes 65 DNF      
25 2 Knot Crazy F18 DAZ 23 KCC Trevor Lowder Richie Brewin 65 DNF      

Race 2 - Saturday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0.00.00, Course: 2 x windward/leeward, Wind dir: SSE - SSW, Ave wind: 8-12 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0.03.00, Course: 2 x windward/leeward
Rank Div Boat Name Class Sail No Club Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 2 Send It Sailing F18 AUS 30 TBSC Dan Van Kerckhoff Nathan Van Kerckhoff 65 0.28.15 0.43.28 0.00.00 65
2 2 Harken Forward F18 AUS 4 KCC Steve Brewin Adam Beattie 65 0.29.28 0.45.20 0.01.13 67.799
3 2 Mostly Harmless F18 AUS 642 KCC Peter Skewes Bailey Skewes 65 0.29.50 0.45.54 0.01.35 68.643
4 2 Lost Diamond F18 AUS 424 TBSC Zac Breaden Sam Breaden 65 0.31.32 0.48.31 0.03.17 72.555
5 2 Rewind F18 AUS 442 KCC Grant Maver Dave Lea 65 0.31.41 0.48.45 0.03.26 72.9
6 2 Cardinals Puff Puff Puff F18 AUS 441 GLSC Bryce Haffner Ethan White 65 0.31.48 0.48.55 0.03.33 73.168
7 1 My Lady Taipan 4.9 Cat AUS 102 TBSC Mick Colecliffe   76.5 0.37.30 0.49.01 0.04.15 86.283
8 2 Lick the Stamp F18 AUS 1740 RPAYC Rachel Renouf David Renouf 65 0.31.56 0.49.08 0.03.41 73.475
9 2 Monkey Boyz F18 AUS 1878 MPASC Bailey Hord Mick Hord 65 0.32.01 0.49.15 0.03.46 73.667
10 2 Wet Zone F18 AUS 1484 MPASC Ian Lamb Sophia Walton 65 0.32.08 0.49.26 0.03.53 73.935
11 2 Mangus F16 Sloop AUS 218   Sophie Renough Angus Musgrove 68 0.34.03 0.50.04 0.04.30 78.345
12 2 Captain Morgan F18 AUS 878 QLSC David Morgan Cameron Kaul 65 0.33.05 0.50.54 0.04.50 76.121
13 2 Black Label F18 AUS 999 MPASC Mark Vandersteen Morton York 65 0.33.30 0.51.32 0.05.15 77.08
14 2 Knot Crazy F18 DAZ 23 KCC Trevor Lowder Richie Brewin 65 0.33.38 0.51.45 0.05.23 77.386
15 1 Last One Nacra 5.8NA 1626 SPASC Scott Spencer Jarrod Spencer 70 0.36.51 0.52.39 0.06.26 84.788
16 2 Doug F18 AUS 751 MPASC Ryan Dudman James Henderson 65 0.34.17 0.52.45 0.06.02 78.882
17 1 Drippin Taipan 4.9 Cat AUS 007 MPASC Riley McCree   76.5 0.40.25 0.52.50 0.07.10 92.994
18 2 Yknot F18 AUS 777 KCC Murray Makin Danielle Makin 65 0.34.32 0.53.08 0.06.17 79.457
19 1 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 KCC Craig Harden   76.5 0.40.41 0.53.11 0.07.26 93.608
20 1 Shockwave Nacra 5.8NA 1591 SPASC Bill Gearing Dale Sims 70 0.37.23 0.53.24 0.06.58 86.015
21 1 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat AUS 230 WSC Steven Ramsden   76.5 0.40.57 0.53.32 0.07.42 94.221
22 1 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 KCC Jason McDonald   76.5 0.43.01 0.56.14 0.09.46 98.976
23 1 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) AUS 21 KCC Ben Geisker   61.5 0.35.16 0.57.21 0.08.32 81.145
24 2 Magical F18 AUS 1751 MPASC Kyle Amadio Alec Marshall 65 0.38.24 0.59.05 0.10.09 88.354
25 2 Gust F18 AUS 1712 SPASC Dom Tanner Steve McTaggert 65 0.38.52 0.59.48 0.10.37 89.428
26 1 Arkinelle Nacra 5.8NA 1646 MPASC Keith White Barabara White 70 DNF      

Race 3 - Saturday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0.00.00, Course: 2 x windward/leeward, Wind dir: SE - S, Ave wind: 8-15 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0.03.00, Course: 2 x windward/leeward
Rank Div Boat Name Class Sail No Club Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 2 Harken Forward F18 AUS 4 KCC Steve Brewin Adam Beattie 65 0.22.17 0.34.17 0.00.00 65
2 2 Send It Sailing F18 AUS 30 TBSC Dan Van Kerckhoff Nathan Van Kerckhoff 65 0.22.29 0.34.35 0.00.12 65.583
3 2 Mostly Harmless F18 AUS 642 KCC Peter Skewes Bailey Skewes 65 0.23.34 0.36.15 0.01.17 68.743
4 2 Lost Diamond F18 AUS 424 TBSC Zac Breaden Sam Breaden 65 0.24.29 0.37.40 0.02.12 71.417
5 1 My Lady Taipan 4.9 Cat AUS 102 TBSC Mick Colecliffe   76.5 0.28.56 0.37.49 0.02.42 84.398
6 2 Monkey Boyz F18 AUS 1878 MPASC Bailey Hord Mick Hord 65 0.24.40 0.37.57 0.02.23 71.952
7 2 Black Label F18 AUS 999 MPASC Mark Vandersteen Morton York 65 0.25.05 0.38.35 0.02.48 73.168
8 2 Mangus F16 Sloop AUS 218   Sophie Renough Angus Musgrove 68 0.26.30 0.38.58 0.03.11 77.3
9 2 Lick the Stamp F18 AUS 1740 RPAYC Rachel Renouf David Renouf 65 0.25.23 0.39.03 0.03.06 74.043
10 2 Cardinals Puff Puff Puff F18 AUS 441 GLSC Bryce Haffner Ethan White 65 0.25.33 0.39.18 0.03.16 74.529
11 2 Captain Morgan F18 AUS 878 QLSC David Morgan Cameron Kaul 65 0.25.44 0.39.35 0.03.27 75.064
12 2 Rewind F18 AUS 442 KCC Grant Maver Dave Lea 65 0.25.47 0.39.40 0.03.30 75.209
13 2 Knot Crazy F18 DAZ 23 KCC Trevor Lowder Richie Brewin 65 0.25.50 0.39.45 0.03.33 75.355
14 1 Drippin Taipan 4.9 Cat AUS 007 MPASC Riley McCree   76.5 0.30.28 0.39.50 0.04.14 88.871
15 2 Wet Zone F18 AUS 1484 MPASC Ian Lamb Sophia Walton 65 0.25.59 0.39.58 0.03.42 75.793
16 2 Yknot F18 AUS 777 KCC Murray Makin Danielle Makin 65 0.26.19 0.40.29 0.04.02 76.765
17 1 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat AUS 230 WSC Steven Ramsden   76.5 0.31.09 0.40.43 0.04.55 90.864
18 1 Last One Nacra 5.8NA 1626 SPASC Scott Spencer Jarrod Spencer 70 0.28.38 0.40.54 0.04.38 83.523
19 1 Shockwave Nacra 5.8NA 1591 SPASC Bill Gearing Dale Sims 70 0.29.31 0.42.10 0.05.31 86.099
20 1 Arkinelle Nacra 5.8NA 1646 MPASC Keith White Barabara White 70 0.30.29 0.43.33 0.06.29 88.919
21 1 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 KCC Craig Harden   76.5 0.33.46 0.44.08 0.07.32 98.497
22 2 Gust F18 AUS 1712 SPASC Dom Tanner Steve McTaggert 65 0.28.54 0.44.28 0.06.37 84.301
23 1 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) AUS 21 KCC Ben Geisker   61.5 0.29.00 0.47.09 0.07.55 84.592
24 2 Magical F18 AUS 1751 MPASC Kyle Amadio Alec Marshall 65 0.31.01 0.47.43 0.08.44 90.475
25 1 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 KCC Jason McDonald   76.5 0.37.45 0.49.21 0.11.31 110.116

Race 4 - Saturday

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0.00.00, Course: 2 x windward/leeward, Wind dir: SE - S, Ave wind: 12-15 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0.03.00, Course: 2 x windward/leeward
Rank Div Boat Name Class Sail No Club Helm Crew ASYS Elapsed Corrected BCE BCR
1 2 Send It Sailing F18 AUS 30 TBSC Dan Van Kerckhoff Nathan Van Kerckhoff 65 0.17.38 0.27.08 0.00.00 65
2 2 Harken Forward F18 AUS 4 KCC Steve Brewin Adam Beattie 65 0.18.12 0.28.00 0.00.34 67.089
3 1 Last One Nacra 5.8NA 1626 SPASC Scott Spencer Jarrod Spencer 70 0.19.58 0.28.31 0.00.59 73.601
4 2 Knot Crazy F18 DAZ 23 KCC Trevor Lowder Richie Brewin 65 0.18.40 0.28.43 0.01.02 68.809
5 2 Mostly Harmless F18 AUS 642 KCC Peter Skewes Bailey Skewes 65 0.18.47 0.28.54 0.01.09 69.239
6 2 Cardinals Puff Puff Puff F18 AUS 441 GLSC Bryce Haffner Ethan White 65 0.18.49 0.28.57 0.01.11 69.362
7 2 Lost Diamond F18 AUS 424 TBSC Zac Breaden Sam Breaden 65 0.18.52 0.29.02 0.01.14 69.546
8 2 Monkey Boyz F18 AUS 1878 MPASC Bailey Hord Mick Hord 65 0.19.59 0.30.45 0.02.21 73.663
9 1 My Lady Taipan 4.9 Cat AUS 102 TBSC Mick Colecliffe   76.5 0.24.00 0.31.22 0.03.15 88.469
10 2 Rewind F18 AUS 442 KCC Grant Maver Dave Lea 65 0.20.37 0.31.43 0.02.59 75.997
11 1 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 KCC Craig Harden   76.5 0.24.30 0.32.02 0.03.45 90.312
12 2 Captain Morgan F18 AUS 878 QLSC David Morgan Cameron Kaul 65 0.20.50 0.32.03 0.03.12 76.796
13 2 Lick the Stamp F18 AUS 1740 RPAYC Rachel Renouf David Renouf 65 0.20.54 0.32.09 0.03.16 77.042
14 2 Black Label F18 AUS 999 MPASC Mark Vandersteen Morton York 65 0.21.05 0.32.26 0.03.27 77.717
15 1 Shockwave Nacra 5.8NA 1591 SPASC Bill Gearing Dale Sims 70 0.22.48 0.32.34 0.03.49 84.045
16 1 Don't Eat My Popcorn A Class (Flying) AUS 21 KCC Ben Geisker   61.5 0.20.06 0.32.41 0.03.25 74.093
17 2 Wet Zone F18 AUS 1484 MPASC Ian Lamb Sophia Walton 65 0.21.27 0.33.00 0.03.49 79.069
18 1 Cracker Jack Taipan 4.9 Cat AUS 230 WSC Steven Ramsden   76.5 0.25.18 0.33.04 0.04.33 93.261
19 1 Drippin Taipan 4.9 Cat AUS 007 MPASC Riley McCree   76.5 0.25.23 0.33.11 0.04.38 93.568
20 2 Yknot F18 AUS 777 KCC Murray Makin Danielle Makin 65 0.21.41 0.33.22 0.04.03 79.929
21 1 Mojo Taipan 4.9 Cat AUS 246 KCC Jason McDonald   76.5 0.26.39 0.34.50 0.05.54 98.237
22 2 Magical F18 AUS 1751 MPASC Kyle Amadio Alec Marshall 65 0.23.26 0.36.03 0.05.48 86.38
23 1 Arkinelle Nacra 5.8NA 1646 MPASC Keith White Barabara White 70 0.26.19 0.37.36 0.07.20 97.009
24 2 Gust F18 AUS 1712 SPASC Dom Tanner Steve McTaggert 65 0.24.52 0.38.15 0.07.14 91.664

Sunday racing abandoned due to weather!

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 27
DNFStarted but did not finish 27

www.kcc.asn.au

www.kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com