KCC Club/Class Championship 2019/20

Kurnell Catamaran Club

Sunday 15th December 2019

Results are provisional

Race 9 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 3
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 3
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 3 65 0:33:50 0:52:03 0:00:00 65 1.0
2 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 0:34:10 0:52:34 0:00:20 65.64 2.0
3 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   1 84 0:44:53 0:53:26 0:01:10 86.229 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 72.5 0:39:32 0:54:32 0:01:48 75.951 4.0
5 Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 3 65 0:36:25 0:56:02 0:02:35 69.963 5.0
6 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   1 92.5 0:51:56 0:56:09 0:03:47 99.773 6.0
7 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   3 62.5 0:35:10 0:56:16 0:02:38 67.562 7.0
8 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   2 76 0:43:20 0:57:01 0:03:46 83.251 8.0
9 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   1 84 0:48:10 0:57:20 0:04:27 92.537 9.0
10 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   1 92.5 0:53:25 0:57:45 0:05:16 102.623 10.0
11 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76 0:44:03 0:57:58 0:04:29 84.628 11.0
12 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Various 3 65 DNF       12.0
12 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Jordan/Dave Leigh 3 69 DNF       12.0
12   Paper Tiger No # Jordan Leigh   1 92.5 DNF       12.0
15 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   2 76 DNR       17.0
15 Flying Fish F18 AUS 170 Leanne Gould Jason Mead 3 65 DNR       17.0
17 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 2 71.5 DUT       19.5

Race 10 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: NE, Ave wind: 18-21 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 3
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: A - Windward/Leeward x 3
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 0:34:22 0:52:52 0:00:00 65 1.0
2 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 3 65 0:34:45 0:53:28 0:00:23 65.725 2.0
3 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 72.5 0:40:00 0:55:10 0:01:40 75.655 3.0
4 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   1 84 0:46:32 0:55:24 0:02:07 88.012 4.0
5 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   2 76 0:42:45 0:56:15 0:02:34 80.856 5.0
6 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   3 62.5 0:35:29 0:56:46 0:02:26 67.112 6.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76 0:44:30 0:58:33 0:04:19 84.166 7.0
8 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   1 84 0:49:28 0:58:53 0:05:03 93.56 8.0
9 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Various 3 65 DNF       9.0
9 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   1 92.5 DNF       9.0
11 Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 3 65 OCS       11.0
12 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   2 76 DNR       17.0
12 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   1 92.5 DNR       17.0
12 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Jordan/Dave Leigh 3 69 DNR       17.0
12 Flying Fish F18 AUS 170 Leanne Gould Jason Mead 3 65 DNR       17.0
12   Paper Tiger No # Jordan Leigh   1 92.5 DNR       17.0
17 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 2 71.5 DUT       19.5

Race 9 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: NE, Ave wind: 15-19 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Paper Tiger 3158 Bailey Hord   1 92.5 0:52:00 0:56:13 0:00:00 92.5 1.0

Race 10 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: NE, Ave wind: 18-21 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1   Paper Tiger 3158 Bailey Hord   1 92.5 0:51:29 0:55:39 0:00:00 92.5 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 17
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 19.5
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 11

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com