KCC Club/Class Championship 2019/20

Kurnell Catamaran Club

Sunday 29th September 2019

Results are provisional

Race1 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A- Windward/Leeward x 3, Wind dir: E - ENE, Ave wind: 10-15 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:34:45 0:53:28 0:00:00 65 1.0
2 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 0:35:28 0:54:34 0:00:43 66.341 2.0
3 Dynamo Taipan 4.9 Sloop 214 Archie Gargett Ava Whitten 72.5 0:41:11 0:56:48 0:02:25 77.034 3.0
4 Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 65 0:37:07 0:57:06 0:02:22 69.427 4.0
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 0:41:29 0:57:13 0:02:43 77.595 5.0
6 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 0:43:55 0:57:47 0:03:17 82.146 6.0
7 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 0:49:35 0:58:20 0:04:08 92.746 7.0
8 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 0:37:47 0:59:02 0:03:34 70.674 8.0
9 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 0:45:13 0:59:30 0:04:35 84.578 9.0
10   Paper Tiger 2901 Will Hillyer   92.5 0:55:15 0:59:44 0:05:48 103.345 10.0
11 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Julian Jenkins 65 0:39:08 1:00:12 0:04:23 73.199 11.0
12 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76 0:46:06 1:00:39 0:05:28 86.23 12.0
13 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   92.5 0:56:18 1:00:52 0:06:51 105.309 13.0
14 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   62.5 0:38:21 1:01:22 0:04:56 71.734 14.0
15 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 0:52:21 1:01:35 0:06:54 97.921 15.0
16 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 71.5 0:44:40 1:02:28 0:06:26 83.549 16.0
17 Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 0:58:56 1:03:43 0:09:29 110.235 17.0
18 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 0:48:35 1:03:56 0:07:57 90.875 18.0
19 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   85 0:57:41 1:07:52 0:12:14 107.897 19.0
20 Something Paper Tiger 2206 Jordan Leigh   92.5 1:04:51 1:10:06 0:15:24 121.302 20.0
21 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   85 DUT       21.0
21 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76 DUT       21.0

Race 2 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: ENE, Ave wind: 14-18 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 0:30:17 0:46:35 0:00:00 65 1.0
2 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 0:31:09 0:47:55 0:00:52 66.86 2.0
3 Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 65 0:32:07 0:49:25 0:01:50 68.935 3.0
4 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 0:32:00 0:50:00 0:02:11 68.685 4.0
5 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Julian Jenkins 65 0:32:50 0:50:31 0:02:33 70.473 5.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 0:36:38 0:50:32 0:02:51 78.63 6.0
7 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 0:44:06 0:51:53 0:04:30 94.656 7.0
8 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 0:39:32 0:52:01 0:04:08 84.854 8.0
9 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 0:44:36 0:52:28 0:05:00 95.729 9.0
10 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76 0:40:18 0:53:02 0:04:54 86.5 10.0
11   Paper Tiger 2901 Will Hillyer   92.5 0:49:43 0:53:45 0:06:37 106.712 11.0
12 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 0:41:22 0:54:26 0:05:58 88.789 12.0
13 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Marie 71.5 0:39:58 0:55:54 0:06:39 85.784 13.0
14 Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 0:51:58 0:56:11 0:08:52 111.541 14.0
15 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   92.5 0:51:59 0:56:12 0:08:53 111.577 15.0
16 Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   85 0:51:43 1:00:51 0:12:07 111.004 16.0
17 Something Paper Tiger 2206 Jordan Leigh   92.5 1:01:08 1:06:05 0:18:02 131.216 17.0
18 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 DNF       18.0
18 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   85 DUT       18.0
18 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76 DUT       18.0
21 Dynamo Taipan 4.9 Sloop 214 Archie Gargett Ava Whitten 72.5 DNS       19.0
21 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   62.5 DNS       19.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 18
DNSCame to the start area but did not start 19
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com