KCC Club/Class Championship 2020/21

Kurnell Catamaran Club

Aggregate scores after sailing on Sunday 18th October 2020

Results are Provisional

KCC Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 26, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Race1 Race 2 Race 3 Race 4 Total Nett
1st Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 (2.0) 2.0 1.0 1.0 6.0 4.0
2nd   F18 AUS 524 Tristan White Beau White 3 65 1.0 1.0 7.0 (14.0 RAF) 23.0 9.0
3rd Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 76.5 3.0 DUT 3.0 DUT (4.0) 3.0 13.0 9.0
4th   F18 AUS 612 Peter Skewes Bailey Skewes 3 65 4.0 (5.0) 5.0 2.0 16.0 11.0
5th Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 2 73 5.0 4.0 3.0 (7.0) 19.0 12.0
6th Rewind F18 AUS 442 Grant Maver Ben Leslie 3 65 (20.0) 16.0 2.0 4.0 42.0 22.0
7th Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   1 84 7.0 7.0 8.0 (14.0 DNF) 36.0 22.0
8th Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Blake Mettinezo 3 69 9.0 DUT 9.0 DUT (15.0) 9.0 42.0 27.0
9th Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin/Neil Tarrant 3 65 (15.0) 13.0 10.0 5.0 43.0 28.0
10th Creative Dezign Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   2 76.5 (11.5) 11.0 9.0 8.0 39.5 28.0
11th Helm Group A Class (Flying) AUS 78 Grant Rogers   3 61.5 8.0 9.0 (14.0) 11.0 42.0 28.0
12th Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 3 63.5 13.0 (19.0) 6.0 10.0 48.0 29.0
13th SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   3 61.5 11.5 14.0 (16.0) 6.0 47.5 31.5
14th Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 3 65 3.0 3.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 60.0 33.0
15th BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   2 76.5 (16.0) 10.0 12.0 14.0 DNF 52.0 36.0
16th ?? Viper Sloop AUS 218 Simon Skoog David Lea 3 68.5 6.0 6.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 66.0 39.0
17th Muppet Nacra 15 AUS 063 Archie Gargett Bella Green 3 71 10.0 8.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 72.0 45.0
18th Arsova Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 84.5 (22.0) 21.0 13.0 14.0 DNF 70.0 48.0
19th In Between Drinks F18 AUS 314 Chris Malcolm Cain Longbottom 3 65 (27.0 DNC) 27.0 DNC 11.0 12.0 77.0 50.0
20th BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   3 61.5 9.0 17.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 80.0 53.0
21st Tallulah Nacra 15 AUS 051 Billy Gargett Samantha Radford 3 71 14.0 12.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 80.0 53.0
22nd Venom Taipan 4.9 Cat AUS 155 Jason McDonald   2 76.5 (19.0) 18.0 18.0 DUT 18.0 DUT 73.0 54.0
23rd Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76.5 17.0 15.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 86.0 59.0
24th   F18 AUS 600 Neil Tarrant Ryan Tredinnick 3 65 18.0 22.0 DNF (27.0 DNC) 27.0 DNC 94.0 67.0
25th Uncanny Paper Tiger 2660 Blake Mettinezo   1 92.5 21.0 20.0 (27.0 DNC) 27.0 DNC 95.0 68.0
26th Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   2 76.5 23.0 DNF 24.0 DNR (27.0 DNC) 27.0 DNC 101.0 74.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 27
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 24
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies
RAFRetired after finishing 14

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com