KCC Club/Class Championship 2018/19

Kurnell Catamaran Club

Sunday 13th January 2019

Results are provisional

Race 11 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-26 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-26 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A-Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-26 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 0:39:42 0:52:14 0:39:42 0 1.0
2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 0:40:19 0:55:37 0:40:19 0 2.0
3 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 0:43:24 0:57:06 0:43:24 0 3.0
4 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 DNF       4.0
4 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   92.5 DNF       4.0
4 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 DNF       4.0
7 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 DNS       7.0
7 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Various 65 DNS       7.0
7 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   92.5 DNS       7.0
10 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   85 DUT 0:00:00 0:00:00 0 22.0

Race 12 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A-Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-24 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A-Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-24 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: A-Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-24 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 0:40:32 0:53:20 0:40:32 0 1.0
2 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 0:35:01 0:53:52 0:35:01 0 2.0
3 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 0:42:32 0:55:58 0:42:32 0 3.0
4 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 0:43:27 0:57:10 0:43:27 0 4.0
5 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Various 65 0:39:59 1:01:31 0:39:59 0 5.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 DNF       6.0
7 Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   92.5 DNR       10.0
7 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 DNR       10.0
7 SKI Paper Tiger 2625 Billy Gargett   92.5 DNR       10.0
10 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   85 DUT 0:00:00 0:00:00 0 22.0

Race 11 - Visitor Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-26 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: A-Windward/Leeward x 3, Wind dir: S-SSW, Ave wind: 19-26 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Place Points
1 Goose Viper Sloop AUS 507 T White B White 68 DNS 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 10
DNSCame to the start area but did not start Varies
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 22

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com