Australia Day Regatta 2019

Kurnell Catamaran Club

REVISED RESULTS - 26th January 2019

Final Results - Australian Sailing Yardsticks

Botany Bay Marathon at 13:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Marathon - Around Bay, Wind dir: S, Ave wind: 16-24 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: Marathon - Around Bay, Wind dir: S, Ave wind: 16-24 Kts
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: Marathon - Around Bay, Wind dir: S, Ave wind: 16-24 Kts
Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 0:15:00, Course: Marathon - Around Bay, Wind dir: S, Ave wind: 16-24 Kts
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 0:20:00, Course: Marathon - Around Bay, Wind dir: S, Ave wind: 16-24 Kts
Rank Division Boat Name Class Sail No Helm Crew Club ASYS Elapsed Corrected BCE BCR Notes
1 2 Hybrid Nacra 14sq 48 Tony Wainwright   KCC 84.5 1:29:30 1:45:55 0:00:00 84.5  
2 5 Out of the Blue Moth Foiler 4101 A Sim   GRSC 60 1:03:51 1:46:25 0:00:18 60.283  
3 1 Grinner Weta Trimaran (Pin GRP) 1098 P Martin   WSC 91 1:41:45 1:51:49 0:05:22 96.066  
4 3 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse KCC 72.5 1:23:30 1:55:10 0:06:43 78.835  
5 1 Red Barron Weta Trimaran (Pin GRP) 1148 Paul White   RANSA 91 1:47:30 1:58:08 0:11:07 101.494  
6 1 Vitamin Sea Weta Trimaran (Pin Foam) 1224 I Richardson     89 1:45:20 1:58:21 0:11:04 99.449  
7 2 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   KCC 84.5 1:41:00 1:59:32 0:11:30 95.358  
8 3 Creative Dezign Taipan 4.9 Cat 127 Craig Harden   KCC 76 1:30:53 1:59:35 0:10:23 85.806  
9 4 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone KCC 64 1:18:35 2:02:47 0:10:48 74.193  
10 3 BAM Taipan 4.9 Cat 149 Arthur Gargett   KCC 76 1:34:00 2:03:41 0:13:30 88.749  
11 1 Orca 2 Weta Trimaran (Pin GRP) 842 Geoff Waldon   WSC 91 2:01:23 2:13:23 0:25:00 114.602  
12 2 Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   KCC 85 1:53:30 2:13:32 0:23:28 107.159  
13 1 Curglaff Weta Trimaran (Pin Foam) 1226 K Chidzey     89 1:59:35 2:14:22 0:25:19 112.903  
14 1 Tri Wetasaurus Weta Trimaran (Pin GRP) 925 S Watts A Hanly   94 2:06:32 2:14:37 0:26:58 119.464 2 up
15 4 Tallulah Nacra 15 AUS051 Archie Gargett B Green KCC 69.5 1:33:38 2:14:43 0:20:01 88.402  
16 4 Strike-R Taipan 4.9 Sloop Spin AUS 082 Bob Wyers Gus Grundy KCC 69 1:57:52 2:50:49 0:44:47 111.282  
17 5 Sugarcrash Moth Foiler 3295 E Gauc   GRSC 60 DNF        

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 18

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com