Kurnell Cup - Juniors Open BIC Regatta - 2021

Kurnell Catamaran Club

Saturday 13th and Sunday 14th February 2021
Weather: Saturday wind SSE 16-24 knots; Sunday wind S 15-22 knots

Results are FINAL

GOLD Fleet

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No. Alt Sail No. Helm Club Race 1
 
Race 2
 
Race 3
 
Race 4
 
Race 5
 
Race 6
 
Race 7
 
Race 8
 
Race 9
 
Total Nett
1st 10200   Charlie Johnson ASC (5.0) 1.0 1.0 (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 7.0
2nd 8877   Craig Wright B16ftSC (8.0) (7.0) 2.0 5.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 32.0 17.0
3rd 9896   Josh Tallis ASC 2.0 2.0 3.0 1.0 (5.0) 4.0 (6.0) 5.0 3.0 31.0 20.0
4th 8420   Owen Gillmeister BYRA 3.0 3.0 5.0 (6.0) (8.0) 5.0 3.0 3.0 5.0 41.0 27.0
5th 5050   Kyle Johnson ASC 1.0 5.0 (9.0) 8.0 3.0 6.0 4.0 (10.0) 6.0 52.0 33.0
6th 11368   Julien Williamson ASC (7.0) 6.0 6.0 7.0 4.0 3.0 (8.0) 4.0 4.0 49.0 34.0
7th 9206   Harry Gill MYC 6.0 4.0 4.0 3.0 6.0 (8.0) 7.0 6.0 (10.0) 54.0 36.0
8th 11350   Ollie Ross MYC 4.0 (9.0) 7.0 4.0 7.0 7.0 5.0 (9.0) 9.0 61.0 43.0
9th 11441   Vladislav Glazunov WSC (14.0) 10.0 11.0 9.0 11.0 9.0 (12.0) 7.0 7.0 90.0 64.0
10th 11270   Aneya Sarkar MYC (17.0 DNC) (17.0 DNC) 8.0 10.0 10.0 10.0 10.0 8.0 11.0 101.0 67.0
11th 7399   Sophie Drummond B16ftSC 10.0 8.0 (12.0) 11.0 (12.0) 11.0 9.0 11.0 8.0 92.0 68.0
12th 10088   Toby McKavanagh MYC 9.0 11.0 (17.0 DNF) (17.0 DNC) 9.0 14.0 11.0 13.0 12.0 113.0 79.0
13th 10661   Tom Hughes PKSC (15.0) 12.0 13.0 12.0 13.0 12.0 13.0 (14.0) 13.0 117.0 88.0
14th 10348   Zoe Webb B16ftSC 13.0 (14.0) (15.0) 13.0 14.0 13.0 14.0 12.0 14.0 122.0 93.0
15th 6468   Ramon Berkovic MYC 12.0 (17.0 DNC) 10.0 14.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 138.0 104.0
16th 11252   Sophie Lintvelt MYC 11.0 13.0 14.0 15.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 17.0 DNC 138.0 104.0

SILVER Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No. Alt Sail No. Helm Club Race 1
 
Race 2
 
Race 3
 
Race 4
 
Race 5
 
Race 6
 
Race 7
 
Race 8
 
Total Nett
1st 11231   Lily Klijn MYC 1.0 1.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 1.0 3.0 14.0 11.0
2nd 11348   Jamie Gill MYC 2.0 2.0 (5.0) 1.0 1.0 3.0 2.0 5.0 21.0 16.0
3rd 11060   Lachlan Hollins MPASC 6.0 3.0 3.0 2.0 7.0 (11.0) 4.0 1.0 37.0 26.0
4th 11012   Macie Bourke MYC 3.0 4.0 2.0 4.0 4.0 (12.0) 9.0 12.0 50.0 38.0
5th 4109 50 Samuel Dalton MPASC (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 8.0 2.0 2.0 3.0 2.0 61.0 42.0
6th 10623   Yianna Tzaidas MPASC (9.0) 5.0 7.0 7.0 5.0 9.0 5.0 9.0 56.0 47.0
7th 10140   Elliane Reynolds MPASC 5.0 7.0 4.0 5.0 10.0 8.0 12.0 (13.0) 64.0 51.0
8th 10228 28 Emma Webb B16ftSC 8.0 6.0 8.0 9.0 8.0 7.0 (10.0) 6.0 62.0 52.0
9th 11038   Caleb O'Reilly MYC (19.0 DNC) 8.0 9.0 6.0 13.0 4.0 13.0 10.0 82.0 63.0
10th 11171   Kaia Klijn MYC 7.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 6.0 5.0 8.0 7.0 90.0 71.0
11th 10187   Lincoln Mackay MPASC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 9.0 6.0 6.0 4.0 101.0 82.0
12th 11149 9 Danielle Chapman MYC 10.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 11.0 14.0 7.0 8.0 107.0 88.0
13th 10116 1V Brock Gormley MPASC 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 15.5 17.0 16.0 15.0 124.5 105.5
14th 8056 8 Hannah Ross MYC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNF 19.0 DNC 12.0 10.0 11.0 19.0 DNC 128.0 109.0
15th 5054   Charlie Crittenden PKSC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 17.0 16.0 17.0 11.0 137.0 118.0
16th 10201 111 Harry Lelaen MPASC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 14.0 13.0 18.0 16.0 137.0 118.0
17th 11077   Wiley Warren PKSC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 15.5 18.0 15.0 14.0 138.5 119.5
18th 10189 1111 Micheal Stott MPASC (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 18.0 15.0 14.0 17.0 140.0 121.0

GREEN Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Sail No. Alt Sail No. Helm Club Race 4
 
Race 5
 
Race 6
 
Race 7
 
Race 8
 
Total Nett
1st 5166   Brodie Cooley YBSC 1.0 (5.0) 1.0 4.0 3.0 14.0 9.0
2nd 8223   Amelia Buhagiar KCC 5.0 2.0 2.0 (7.0) 1.0 17.0 10.0
3rd 1   Molly Gargett KCC 3.0 1.0 4.0 2.0 (15.0 DNC) 25.0 10.0
4th 11402   Izaac Johnson ASC 2.0 6.0 (10.0) 6.0 6.0 30.0 20.0
5th 7474   Charlotte Buhagiar KCC 9.0 (15.0 DNC) 5.0 1.0 7.0 37.0 22.0
6th 11088   Moneesa Leigh KCC (11.0) 3.0 6.0 9.0 4.0 33.0 22.0
7th 4094   Gemma Hancock KCC 10.0 9.0 3.0 (15.0 DNC) 2.0 39.0 24.0
8th 7230   Nick KCC 6.0 4.0 (15.0 DNC) 10.0 5.0 40.0 25.0
9th 11363 51 Emma Tallis ASC (12.0) 8.0 7.0 5.0 9.0 41.0 29.0
10th KCC 2   Billy Johnson MYC 8.0 (15.0 DNC) 9.0 3.0 15.0 DNC 50.0 35.0
11th 4094 7336 Alex Reichstadter KCC 4.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 56.0 41.0
12th #   Danielle   13.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 8.0 8.0 59.0 44.0
13th V   Liam Ware MPASC 7.0 (15.0 DNC) 8.0 15.0 DNC 15.0 DNC 60.0 45.0
14th 11371   Kyah Glover PKSC 14.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 74.0 59.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish

www.kcc.asn.au

www.kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com