KCC John Goodier Memorial Challenge 2021-2022

Kurnell Catamaran Club

Sunnday 27th February 2022 (REVISED)

Results are Final

Race 11 - KCC Fleet

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - Triangle x 2
Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: B - Triangle x 2
Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: B - Triangle x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected BCR Points
1 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   119.912 0:33:46 0:28:10 107.122 1.0
2 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver David Lea 76.459 0:23:22 0:30:34 74.129 2.0
3 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 81.901 0:25:49 0:31:31 81.901 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 79.246 0:25:10 0:31:45 79.839 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   77.786 0:26:51 0:34:31 85.179 5.0
6 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Archie Gargett   78 0:28:22 0:36:22 89.991 6.0
7 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   79 0:28:57 0:36:39 91.841 7.0
8 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   78 0:28:45 0:36:52 91.207 8.0
9 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   77 0:28:45 0:37:20 91.207 9.0
10 Black Pearl F18 AUS 612 Peter Skewes Bailey Skewes 65 DUT     15.0

Race 12 - KCC Fleet

Start: Div 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: B - Triangle x 2
Start: Div 2, Finishes: Finish time, Time: 0:03:00, Course: B - Triangle x 2
Start: Div 3, Finishes: Finish time, Time: 0:06:00, Course: B - Triangle x 2
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS/HCP Elapsed Corrected BCR Points
1 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Archie Gargett   89.991 0:23:42 0:26:20 82.873 1.0
2 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   117.354 0:31:59 0:27:15 111.838 2.0
3 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   91.207 0:26:05 0:28:36 91.207 3.0
4 Inox 2 Tornado International 316 Ross Newman John Stone 81.901 0:24:22 0:29:45 85.204 4.0
5 Fang Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   91.841 0:28:21 0:30:52 99.133 5.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 79.443 0:24:59 0:31:27 87.361 6.0
7 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver David Lea 75.682 0:24:01 0:31:44 83.98 7.0
8 Yknot F18 AUS 777 Murray Makin Doug Stevenson 92.075 0:30:10 0:32:46 105.485 8.0
9 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   81.483 0:28:38 0:35:08 100.124 9.0
10 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   91.207 0:34:02 0:37:19 119.006 10.0
11 Black Pearl F18 AUS 612 Peter Skewes Bailey Skewes 65 DUT     15.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DUTRace Officer duty points scored as average all except discards 15

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com