KCC Darren Lowder Memorial Trophy - 2022

Kurnell Catamaran Club Inc

Sunday 3rd April 2022

Results are Final

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Race 1 Race 2 Race 3 Total
1st 2 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   76.5 2 3 2 7
2nd 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 73 1 6 1 8
3rd 3 Knot Crazy F18 AUS 4 Steve Brewin Trevor Lowder 65 4 2 3 9
4th 3 R2D2C2 F18 AUS 101 Greg Wyers Archie Gargett 65 5 1 4 10
5th 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76.5 3 4 6 13
6th 3 Yknot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 7 7 8 22
7th 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Paul O'Connor 65 6 10 7 23
8th 2 Bam Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76.5 15 DNF 5 5 25
9th 1 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 9 8 15 DNF 32
10th 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 63.5 8 9 15 DNF 32
11th 2 M'Lady A Class (Flying) AUS 12 Doug Stevenson   61.5 11 12 9 32
12th 2 Donkey Business Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targa Rod Targa 70 10 11 15 DNF 36
13th 2 Rocinante A Class (Flying) AUS 73 Raul Ximenez   61.5 15 DNF 15 DNF 15 DNC 45
13th 1 Nacramanger Nacra 14sq 104 Peter Watson   85 15 DNF 15 DNF 15 DNF 45

Race 1

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NW, Ave wind: 16-21 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR
1 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 73 0:25:52 0:35:26 0:00:00 73
2 2 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   76.5 0:28:06 0:36:44 0:01:00 79.303
3 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76.5 0:30:33 0:39:56 0:03:27 86.217
4 3 Knot Crazy F18 AUS 4 Steve Brewin Trevor Lowder 65 0:26:04 0:40:06 0:03:02 73.564
5 3 R2D2C2 F18 AUS 101 Greg Wyers Archie Gargett 65 0:26:13 0:40:20 0:03:11 73.988
6 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Paul O'Connor 65 0:27:11 0:41:49 0:04:09 76.716
7 3 Yknot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 0:27:19 0:42:02 0:04:17 77.092
8 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 63.5 0:27:03 0:42:36 0:04:33 76.34
9 1 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 0:36:34 0:43:32 0:06:48 103.197
10 2 Donkey Business Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targa Rod Targa 70 0:34:00 0:55:43 0:14:12 110.064
11 2 M'Lady A Class (Flying) AUS 12 Doug Stevenson   61.5 0:34:36 0:56:16 0:12:48 97.647
12 2 Bam Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76.5 DNF      
12 2 Rocinante A Class (Flying) AUS 73 Raul Ximenez   61.5 DNF      
12 1 Nacramanger Nacra 14sq 104 Peter Watson   85 DNF      

Race 2

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: NW, Ave wind: 13-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR
1 3 R2D2C2 F18 AUS 101 Greg Wyers Archie Gargett 65 0:20:05 0:30:54 0:00:00 65
2 3 Knot Crazy F18 AUS 4 Steve Brewin Trevor Lowder 65 0:20:18 0:31:14 0:00:13 65.701
3 2 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   76.5 0:24:05 0:31:29 0:00:27 77.946
4 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76.5 0:25:11 0:32:55 0:01:33 81.506
5 2 Bam Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76.5 0:25:39 0:33:32 0:02:01 83.017
6 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 73 0:24:39 0:33:46 0:02:06 79.78
7 3 Yknot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 0:22:00 0:33:51 0:01:55 71.203
8 1 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 0:29:37 0:35:15 0:03:40 95.855
9 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 63.5 0:23:18 0:36:42 0:03:41 75.411
10 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Paul O'Connor 65 0:24:07 0:37:06 0:04:02 78.054
11 2 Donkey Business Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targa Rod Targa 70 0:26:55 0:38:27 0:05:17 87.116
12 2 M'Lady A Class (Flying) AUS 12 Doug Stevenson   61.5 0:31:03 0:50:29 0:12:03 100.494
13 2 Rocinante A Class (Flying) AUS 73 Raul Ximenez   61.5 DNF      
13 1 Nacramanger Nacra 14sq 104 Peter Watson   85 DNF      

Race 3

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 0:00:00, Course: Windward/Leeward x 2, Wind dir: WNW, Ave wind: 5-19 Kts
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 0:05:00, Course: Windward/Leeward x 2
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 0:10:00, Course: Windward/Leeward x 2
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR
1 2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 73 0:24:59 0:34:13 0:00:00 73
2 2 Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   76.5 0:26:11 0:34:14 0:00:00 76.506
3 3 Knot Crazy F18 AUS 4 Steve Brewin Trevor Lowder 65 0:22:26 0:34:31 0:00:11 65.549
4 3 R2D2C2 F18 AUS 101 Greg Wyers Archie Gargett 65 0:24:28 0:37:38 0:02:13 71.49
5 2 Bam Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76.5 0:29:02 0:37:57 0:02:51 84.834
6 2 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76.5 0:29:36 0:38:42 0:03:25 86.49
7 3 Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Paul O'Connor 65 0:27:52 0:42:52 0:05:37 81.425
8 3 Yknot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 0:32:24 0:49:51 0:10:09 94.671
9 2 M'Lady A Class (Flying) AUS 12 Doug Stevenson   61.5 0:36:24 0:59:11 0:15:21 106.359
10 1 Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   84 DNF      
10 3 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 63.5 DNF      
10 2 Donkey Business Nacra 5.8NA 1711 Arthur Targa Rod Targa 70 DNF      
10 1 Nacramanger Nacra 14sq 104 Peter Watson   85 DNF      

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 15
DNFStarted but did not finish 15

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com