Club/Class Championship and Olympic Series 2021/22

Kurnell Catamaran Club

Aggregate Scores after sailing on Sunday 31st October 2021

Results are Provisional

Club Championship Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Race 1 Race 2 Total Nett
1st Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 76.5 2.0 1.0 3.0 3.0
2nd Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lee 3 65 1.0 5.0 6.0 6.0
3rd Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 76.5 4.0 2.0 6.0 6.0
4th Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76.5 6.0 3.0 9.0 9.0
5th Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   2 76.5 3.0 6.0 9.0 9.0
6th BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   2 76.5 7.0 4.0 11.0 11.0
7th Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 65 5.0 8.0 13.0 13.0
8th Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 3 63.5 8.0 7.0 15.0 15.0
9th BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   3 61.5 9.0 9.0 18.0 18.0
10th Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 84 10.0 10.0 20.0 20.0
11th Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 84 11.0 DNF 11.0 DNF 22.0 22.0
11th Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 11.0 DUT 11.0 DUT 22.0 22.0

Olympic Series Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: VY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew Div YS Race 1 Race 2 Total Nett
1st Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   2 76.5 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   2 76.5 2.0 7.0 9.0 9.0
3rd Maverick F18 AUS 442 Grant Maver Dave Lee 3 65 1.0 10.0 11.0 11.0
4th Helter Skelter Taipan 4.9 Cat AUS 227 Craig Harden   2 76.5 8.0 3.0 11.0 11.0
5th Move It Nacra 14sq 71 John Mitchell   1 84 7.0 4.0 11.0 11.0
6th BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   2 76.5 10.0 2.0 12.0 12.0
7th Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 3 63.5 6.0 6.0 12.0 12.0
8th Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 3 65 4.0 9.0 13.0 13.0
9th Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   2 76.5 5.0 8.0 13.0 13.0
10th BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   3 61.5 9.0 5.0 14.0 14.0
11th Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 3 65 11.0 DUT 11.0 DUT 22.0 22.0
11th Nacramonger Nacra 14sq 104 Peter Watson   1 84 11.0 DNF 11.0 DNF 22.0 22.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 11
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 11

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com