KCC 2017-2018 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 26th November (Revised)

Provisional Results

Race 7 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B 60 degree Triangle + Windward/Leeward, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-20 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   121.045 28:51 0:23:50 116.688 1.0
2 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   109.947 27:11 0:24:43 109.947 2.0
3 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 92.398 23:57 0:25:55 96.869 3.0
4 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   121.771 32:50 0:26:58 132.799 4.0
5 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 90.089 24:43 0:27:26 99.97 5.0
6 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   101.453 DUT     5.3
7 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   111.11 DNF     6.0
7 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   103.102 DNF     6.0
7 KCC BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Billy & Archie Gargett 95.522 DNF     6.0
7 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   125.629 DNF     6.0
7 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 91.619 DNF     6.0
7 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Billy Gargett   98.5 DNF     6.0
7 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer W. Boyden 92.5 DNF     6.0
14 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DUT     7.0
15 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   77.643 DNS     13.0
15 KCC   F18 AUS 7 Ben Leslie Sean Williamson 113.663 DNS     13.0
17 KCC Arsova Nacra 14sq 71 Erik Swanson   136.701 DUT     13.3
18 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNR     16.0

Race 8 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B 60 degree Triangle + Windward/Leeward, Wind dir: ENE, Ave wind: 18 -21 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   111.11 25:55 0:23:20 107.73 1.0
2 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   109.947 26:27 0:24:03 109.947 2.0
3 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   120.174 28:59 0:24:07 120.478 3.0
4 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 91.736 22:57 0:25:01 95.398 4.0
5 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.143 23:35 0:25:19 98.031 5.0
6 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   101.453 DUT     5.3
7 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DUT     7.0
8 KCC Arsova Nacra 14sq 71 Erik Swanson   136.701 DUT     13.3
9 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   103.102 DNR     16.0
9 KCC BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Billy & Archie Gargett 95.522 DNR     16.0
9 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   125.629 DNR     16.0
9 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   125.447 DNR     16.0
9 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   77.643 DNR     16.0
9 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 91.619 DNR     16.0
9 KCC   F18 AUS 7 Ben Leslie Sean Williamson 113.663 DNR     16.0
9 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNR     16.0
9 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Billy Gargett   98.5 DNR     16.0
9 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer W. Boyden 92.5 DNR     16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 6
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 16
DNSCame to the start area but did not start 13
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com