KCC 2017-2018 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 22nd October 2017 (Revised)

Provisional Results

Race 4 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ESE, Ave wind: 10-15 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   134.314 31:36 0:23:32 108.799 1.0
2 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 94.659 24:47 0:26:11 85.329 2.0
3 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 94.985 26:00 0:27:22 89.518 3.0
4 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   84.685 23:13 0:27:25 79.935 4.0
5 KCC Dynamo Taipan 4.9 Sloop AUS 214 Antony Edwards Catalina Echeverria 92.549 DUT     4.5
6 KCC Flying Fish F18 AUS 1023 Leanne Gould Grant Mavers 99.379 28:04 0:28:15 96.634 5.0
7 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 77.356 22:04 0:28:32 75.976 6.0
8 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.213 26:56 0:28:54 92.731 7.0
9 KCC Brewin Sails F18 AUS 4 Steve Brewin Amy Giri 75 21:47 0:29:03 75 8.0
10 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   101.024 29:35 0:29:17 101.855 9.5
10 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   124.089 36:20 0:29:17 125.096 9.5
12 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   98.255 29:00 0:29:31 99.847 11.0
13 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 85.476 25:31 0:29:51 87.854 12.0
14 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   115.991 34:55 0:30:06 120.218 13.0
15 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 86.948 26:15 0:30:11 90.379 14.0
16 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 95.87 29:28 0:30:44 101.454 15.0
17 KCC   Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   97.885 30:39 0:31:19 105.528 16.0
18 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   82 25:58 0:31:40 89.403 17.0
19 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Will Hillyer   130 41:20 0:31:48 142.311 18.0
20 KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   88.606 28:12 0:31:50 97.093 19.0
21 KCC   A Class (Flying) AUS 022 Mark Johnston   63.5 22:32 0:35:29 77.582 20.0
22 KCC   F18 AUS 7 Ben Leslie Sean Williamson 95 DNF     21.0
23 KCC BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Billy & Archie Gargett 94.009 DNS     22.0
24 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DUT     28.0

Race 5 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: E - ESE, Ave wind: 12-16 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   125.809 33:29 0:26:37 106.755 1.0
2 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 92.326 25:27 0:27:34 81.142 2.0
3 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.618 27:27 0:29:19 87.519 3.0
4 KCC Dynamo Taipan 4.9 Sloop AUS 214 Antony Edwards Catalina Echeverria 92.549 DUT     4.5
4 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   79.935 23:38 0:29:34 75.35 4.5
4 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Will Hillyer   142.311 42:04 0:29:34 134.121 4.5
7 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   125.096 37:09 0:29:42 118.445 6.0
8 KCC Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   97.093 30:18 0:31:12 96.606 7.0
9 KCC   A Class (Flying) AUS 022 Mark Johnston   77.582 24:20 0:31:22 77.582 8.0
10 KCC Flying Fish F18 AUS 1023 Leanne Gould Grant Mavers 98.693 31:05 0:31:30 99.103 9.0
11 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 101.454 31:58 0:31:31 101.919 10.0
12 KCC Brewin Sails F18 AUS 4 Steve Brewin Amy Giri 75 23:42 0:31:36 75.563 11.0
13 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   89.403 28:16 0:31:37 90.123 12.0
14 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.052 29:50 0:32:04 95.118 13.0
15 KCC Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 75.976 24:24 0:32:07 77.795 14.0
16 KCC BAM Taipan 4.9 Sloop AUS 149 Arthur Gargett Billy & Archie Gargett 94.009 31:23 0:33:23 100.06 15.0
17 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 87.806 29:49 0:33:57 95.065 16.0
18 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 87.854 29:55 0:34:03 95.383 17.0
19 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   120.218 41:06 0:34:11 131.039 18.0
20 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   101.232 34:41 0:34:16 110.581 19.0
21 KCC   Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   105.528 36:36 0:34:41 116.692 20.0
22 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   98.653 35:20 0:35:49 112.653 21.0
23 KCC   F18 AUS 7 Ben Leslie Sean Williamson 95 35:39 0:37:32 113.663 22.0
24 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DUT     28.0

Race 6 - Cancelled

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 21
DNSCame to the start area but did not start 22
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com