KCC 2017-2018 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 25th March 2018

Provisional Results

Scroll down for Visitor Fleet (incl Youth Training Fleet) or click here

Race 18 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-25 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Rewind F18 AUS 88 Ben Leslie Grant Mavers 113.663 16:19 0:14:21 100.317 1.0
2 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   119.298 18:21 0:15:23 112.819 2.0
3 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 94.104 15:07 0:16:04 92.94 3.0
4 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   89.763 14:36 0:16:16 89.763 4.0
5 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   110.483 18:18 0:16:34 112.511 5.0
6 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   128.999 22:09 0:17:10 136.182 6.0
7 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 94.968 16:25 0:17:17 100.932 7.0
8 KCC   A Class (Flying) AUS 022 Mark Johnston   77.582 14:04 0:18:08 86.484 8.0
9 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 92.059 17:04 0:18:32 104.928 9.0
10 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   116.823 21:47 0:18:39 133.927 10.0
11 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 89.531 16:50 0:18:48 103.494 11.0
12 KCC Brewin Sails A Class (Flying) AUS 4 Steven Brewin   63.5 13:46 0:21:41 84.64 12.0
13 KCC Helm Group A Class (Flying) AUS 1038 Grant Rogers   63.5 DNF     13.0
13 KCC   A Class (Classic) AUS 941 Julian Jenkins   84.07 DNF     13.0
15 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DNR     17.0
15 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNR     17.0

Race 19 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-26 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Rewind F18 AUS 88 Ben Leslie Grant Mavers 106.99 19:11 0:17:56 104.397 1.0
2 KCC Brewin Sails A Class (Flying) AUS 4 Steven Brewin   84.64 15:12 0:17:58 82.72 2.0
3 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 93.49 17:09 0:18:21 93.332 3.0
4 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   115.463 21:13 0:18:23 115.463 4.0
5 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   130.861 24:18 0:18:34 132.243 5.0
6 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   89.763 17:04 0:19:01 92.878 6.0
7 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 93.972 18:03 0:19:12 98.23 7.0
8 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 97.217 18:41 0:19:13 101.676 8.0
9 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   122.125 23:53 0:19:33 129.975 9.0
10 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 94.445 19:44 0:20:54 107.391 10.0
11 KCC   A Class (Flying) AUS 022 Mark Johnston   80.549 20:25 0:25:21 111.109 11.0
12 KCC Helm Group A Class (Flying) AUS 1038 Grant Rogers   63.5 17:28 0:27:30 95.055 12.0
13 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   113.595 DNF     13.0
14 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DNR     17.0
14 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNR     17.0
14 KCC   A Class (Classic) AUS 941 Julian Jenkins   84.07 DNR     17.0

Race 20 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-26 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Brewin Sails A Class (Flying) AUS 4 Steven Brewin   83.68 14:13 0:16:59 77.665 1.0
2 KCC BKM A Class (Flying) AUS 021 Ben Geisker   90.542 16:25 0:18:08 89.683 2.0
3 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 94.113 17:05 0:18:09 93.325 3.0
4 KCC Helm Group A Class (Flying) AUS 1038 Grant Rogers   95.055 17:24 0:18:18 95.055 4.0
5 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   125.769 23:15 0:18:29 127.013 5.0
6 KCC Y KNOT F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 96.792 17:54 0:18:30 97.786 6.0
7 KCC   A Class (Flying) AUS 022 Mark Johnston   88.189 16:22 0:18:34 89.41 7.0
8 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   117.803 22:31 0:19:07 123.007 8.0
9 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 100.101 19:23 0:19:22 105.89 9.0
10 KCC Rewind F18 AUS 88 Ben Leslie Grant Mavers 106.126 26:01 0:24:31 142.127 10.0
11 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   132.335 DNF     11.0
11 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 99.072 DNF     11.0
13 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   113.595 DNR     17.0
13 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DNR     17.0
13 KCC In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNR     17.0
13 KCC   A Class (Classic) AUS 941 Julian Jenkins   84.07 DNR     17.0

Visitor Fleet Overall (incl Youth Training Fleet)

25th March 2018

Sailed: 3, Discards: 1, To count: 2, Rating system: VY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Race 18 Race 19 Race 20 Total Nett
1st Visitor   Nacra 15 (C Foils) 043     67.5 1.0 1.0 (3.0) 5.0 2.0
2nd Visitor   Nacra 15 (C Foils) 061     67.5 2.0 (3.0) 1.0 6.0 3.0
3rd Visitor   Nacra 15 (C Foils) 064     67.5 3.0 (4.0) 2.0 9.0 5.0
4th Visitor   Nacra 15 (C Foils) 063     67.5 (4.0) 2.0 4.0 DNF 10.0 6.0
5th Visitor Wilbur A Class (Flying) AUS 1039 Les Porter   63.5 (6.0 DNC) 6.0 DNC 6.0 DNC 18.0 12.0

Race 18 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-25 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 043     67.5 15:36 0:23:07 67.5 1.0
2 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 061     67.5 16:42 0:24:44 72.26 2.0
3 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 064     67.5 16:57 0:25:07 73.341 3.0
4 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 063     67.5 18:09 0:26:53 78.534 4.0

Race 19 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-26 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 043     67.5 18:25 0:27:17 67.5 1.0
2 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 063     67.5 19:57 0:29:33 73.12 2.0
3 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 061     67.5 20:06 0:29:47 73.67 3.0
4 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 064     67.5 24:12 0:35:51 88.697 4.0

Race 20 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A Windward/Leeward x 2 laps, Wind dir: NNW, Ave wind: 18-26 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 061     67.5 18:14 0:27:01 67.5 1.0
2 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 064     67.5 18:38 0:27:36 68.981 2.0
3 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 043     67.5 19:08 0:28:21 70.832 3.0
4 Visitor   Nacra 15 (C Foils) 063     67.5 DNF     4.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies
DNSCame to the start area but did not start
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com