KCC 2017-2018 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 21st January 2018

Provisional Results

Race 13 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B 60 degree Triangle + Windward/Leeward, Wind dir: NE, Ave wind: 19-26 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   129.498 30:11 0:23:18 121.449 1.0
2 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   109.947 27:18 0:24:50 109.848 2.0
3 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   126.345 31:24 0:24:51 126.345 3.0
4 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   115.24 29:46 0:25:50 119.773 4.0
5 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   96.811 25:29 0:26:19 102.538 5.0
6 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   98.044 26:07 0:26:38 105.086 6.0
7 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 97.097 26:26 0:27:13 106.36 7.0
8 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   112.773 31:04 0:27:33 125.004 8.0
9 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 92.921 DNF     9.0
9 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   102.218 DNF     9.0
9 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DNF     9.0
12 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   78.204 DUT     10.3
13 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 101.687 DNS     12.0
14 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   106.374 DNR     14.0
15 KCC 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   111.604 DUT     18.2

Race 14 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: B 60 degree Triangle + Windward/Leeward, Wind dir: NE, Ave wind: 20-24 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCR Points
1 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   117.924 28:06 0:23:50 117.924 1.0
2 KCC Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   110.182 27:01 0:24:31 113.378 2.0
3 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   127.018 32:04 0:25:15 134.57 3.0
4 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   103.926 DNF     4.0
5 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   78.204 DUT     10.3
6 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   116.823 DNR     13.0
6 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 94.968 DNR     13.0
6 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 94.104 DNR     13.0
6 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   103.546 DNR     13.0
6 KCC Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   105.103 DNR     13.0
6 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   110.483 DNR     13.0
6 KCC Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker   93.569 DNR     13.0
6 KCC Strike-r Taipan 4.9 Sloop AUS 82 Bob Wyers Gus Grundy 101.687 DNR     13.0
14 KCC 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   111.604 DUT     18.2

R15 - Abandoned

 

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies Varies
DNSCame to the start area but did not start 12
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com