KCC 2017-2018 Olympic Series

Kurnell Catamaran Club

Sunday 10th December 2017

Provisional Results

Race 10 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x2, Wind dir: ENE, Ave wind: 15-18 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   120.225 32:38 0:27:09 -0:02:10 112.716 1.0
2 KCC Arsova Nacra 14sq 71 Erik Swanson   136.701 37:42 0:27:35 -0:01:53 130.216 2.0
3 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 91.619 25:44 0:28:05 -0:00:48 88.883 3.0
4 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.825 26:37 0:28:22 -0:00:33 91.934 4.0
5 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   125.629 36:13 0:28:50 -0:00:09 125.092 5.0
6 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   103.102 29:51 0:28:57 0:00:00 103.102 6.0
7 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 90.519 26:18 0:29:03 0:00:06 90.84 7.0
8 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   125.447 36:40 0:29:14 0:00:21 126.647 8.0
9 KCC 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   110.894 32:30 0:29:18 0:00:24 112.255 9.0
10 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   77.643 22:58 0:29:35 0:00:29 79.327 10.0
11 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   109.983 32:33 0:29:36 0:00:42 112.428 11.0
12 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Billy Gargett   140 41:32 0:29:40 0:01:00 143.456 12.0
13 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   125 37:25 0:29:56 0:01:14 129.237 13.0
14 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   100.133 30:52 0:30:50 0:01:53 106.614 14.0
15 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   97.017 32:10 0:33:09 0:04:05 111.104 15.0

Race 11 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 16-20 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   103.102 25:31 0:24:45 -0:01:09 98.646 1.0
2 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 93.491 23:19 0:24:56 -0:00:52 90.141 2.0
3 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   117.162 29:51 0:25:29 -0:00:27 115.399 3.0
4 KCC 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   112.255 28:45 0:25:37 -0:00:17 111.146 4.0
5 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   125.45 32:27 0:25:52 0:00:00 125.45 5.0
6 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   129.237 33:33 0:25:58 0:00:07 129.703 6.0
7 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   97.188 25:29 0:26:13 0:00:21 98.517 7.0
8 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 90.707 23:48 0:26:14 0:00:20 92.01 8.0
9 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   125.747 33:18 0:26:29 0:00:46 128.736 9.0
10 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Billy Gargett   143.456 38:29 0:26:50 0:01:23 148.775 10.0
11 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 88.961 25:02 0:28:08 0:02:01 96.778 11.0
12 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   110.595 33:09 0:29:58 0:04:33 128.156 12.0
13 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   97.74 29:54 0:30:35 0:04:37 115.592 13.0
14 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   78.204 DNF       14.0
14 KCC Arsova Nacra 14sq 71 Erik Swanson   133.459 DNF       14.0

Race 12 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 2, Wind dir: ENE, Ave wind: 18-22 Kts
Pos Fleet Boat Name Class Sail No Helm Crew PH/YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 KCC Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   114.107 27:00 0:23:40 -0:02:02 106.106 1.0
2 KCC Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 92.335 23:16 0:25:12 -0:00:14 91.435 2.0
3 KCC 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   111.701 28:21 0:25:23 -0:00:04 111.412 3.0
4 KCC Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   126.345 32:09 0:25:27 0:00:00 126.345 4.0
5 KCC Tigerdelic Paper Tiger 2901 Will Hillyer   129.47 32:58 0:25:28 0:00:01 129.554 5.0
6 KCC Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 91.033 23:24 0:25:42 0:00:14 91.959 6.0
7 KCC Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 91.576 23:46 0:25:57 0:00:28 93.4 7.0
8 KCC Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   97.453 25:42 0:26:22 0:00:54 100.997 8.0
9 KCC Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   113.473 30:23 0:26:47 0:01:31 119.402 9.0
10 KCC BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   100.715 30:27 0:30:14 0:04:49 119.664 10.0
11 KCC Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   102.218 DNF       11.0
12 KCC Pink Panther Glider 4.0 Cat 8 Billy Gargett   146.116 DNS       12.0
13 KCC Fugacious Nacra 14sq 79 Barry Willis   125.45 DNR       16.0
13 KCC SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   78.204 DNR       16.0
13 KCC Arsova Nacra 14sq 71 Erik Swanson   133.459 DNR       16.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 16
DNSCame to the start area but did not start 12

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com