KCC Darren Lowder Memorial Trophy 2017-2018

Kurnell Catamaran Club

Sunday 8th April 2018

Results are Final

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: VY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Race 2 R1 R3 Total Nett
1 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat 214 Antony Edwards   76.5 2 1 4 7 7
2 3 SnowBo F18 AUS 70 Chris Brewin Richard Brewin 65.5 1 7 1 9 9
3 3 Knot Crazy F18 23 Trevor Lowder Ben Geisker 65.5 3 2 5 10 10
4 2 BAM Taipan 4.9 Sloop 20 Archie Gargett Tom 73 4 6 2 12 12
5 2 Vudu Express Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76.5 6 3 7 16 16
6 2 Flat Chat Nacra 5.8 1644 Graham Dicker Mattias Svenson 73.5 5 4 8 17 17
7 2 Apollo Taipan 4.9 Cat 127 Craig Harden   76.5 8 13 3 24 24
8 1 Dirty Air Paper Tiger 3377 Billy Gargett   92.5 7 5 14 DNF 26 26
9 2 Rain Warrior 2 Hobie 18 16832 Nicolan ? 76 12 8 10 30 30
10 3 SilverFox F18 442 Ben Leslie Grant Maver 65.5 9 11 11 31 31
11 3 Helm Group A Class (Flying) 1038 Grant Rogers   64.5 11 15 DNS 6 32 32
12 2 Stricker F16 82 Bob Wyers Gus Kahu 70 10 14 DNF 9 33 33
13 3 SSH A Class (Flying) 15 Brad Wicht   64.5 15 9 13 37 37
14 1 PaperCut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 13 10 14 DNF 37 37
15 3 Yknot F18 777 Marray Maklin Daniele Maklin 65.5 14 12 12 38 38

Race 2 - 8/4/2018 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.05
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:10
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected Points
1 3 SnowBo F18 AUS 70 Chris Brewin Richard Brewin 65.5 17.35 0.26.51 1
2 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat 214 Antony Edwards   76.5 20.50 0.27.14 2
3 3 Knot Crazy F18 23 Trevor Lowder Ben Geisker 65.5 18.20 0.27.59 3
4 2 BAM Taipan 4.9 Sloop 20 Archie Gargett Tom 73 20.28 0.28.02 4
5 2 Flat Chat Nacra 5.8 1644 Graham Dicker Mattias Svenson 73.5 20.45 0.28.14 5
6 2 Vudu Express Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76.5 22.06 0.28.53 6
7 1 Dirty Air Paper Tiger 3377 Billy Gargett   92.5 27.35 0.29.49 7
8 2 Apollo Taipan 4.9 Cat 127 Craig Harden   76.5 23.08 0.30.14 8
9 3 SilverFox F18 442 Ben Leslie Grant Maver 65.5 20.02 0.30.35 9
10 2 Stricker F16 82 Bob Wyers Gus Kahu 70 22.06 0.31.34 10
11 3 Helm Group A Class (Flying) 1038 Grant Rogers   64.5 20.23 0.31.36 11
12 2 Rain Warrior 2 Hobie 18 16832 Nicolan ? 76 24.14 0.31.53 12
13 1 PaperCut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 29.41 0.32.05 13
14 3 Yknot F18 777 Marray Maklin Daniele Maklin 65.5 21.35 0.32.57 14
15 3 SSH A Class (Flying) 15 Brad Wicht   64.5 21.46 0.33.45 15

R1 - 8/4/2018 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.05
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:10
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected Points
1 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat 214 Antony Edwards   76.5 21.45 0.28.26 1
2 3 Knot Crazy F18 23 Trevor Lowder Ben Geisker 65.5 19.14 0.29.22 2
3 2 Vudu Express Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76.5 22.39 0.29.36 3
4 2 Flat Chat Nacra 5.8 1644 Graham Dicker Mattias Svenson 73.5 22.04 0.30.01 4
5 1 Dirty Air Paper Tiger 3377 Billy Gargett   92.5 28.33 0.30.52 5
6 2 BAM Taipan 4.9 Sloop 20 Archie Gargett Tom 73 22.55 0.31.24 6
7 3 SnowBo F18 AUS 70 Chris Brewin Richard Brewin 65.5 21.10 0.32.19 7
8 2 Rain Warrior 2 Hobie 18 16832 Nicolan ? 76 24.42 0.32.30 8
9 3 SSH A Class (Flying) 15 Brad Wicht   64.5 21.42 0.33.39 9
10 1 PaperCut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 31.16 0.33.48 10
11 3 SilverFox F18 442 Ben Leslie Grant Maver 65.5 22.20 0.34.06 11
12 3 Yknot F18 777 Marray Maklin Daniele Maklin 65.5 22.44 0.34.42 12
13 2 Apollo Taipan 4.9 Cat 127 Craig Harden   76.5 29.16 0.38.15 13
14 2 Stricker F16 82 Bob Wyers Gus Kahu 70 DNF   14
15 3 Helm Group A Class (Flying) 1038 Grant Rogers   64.5 DNS   15

R3 - 8/4/2018 at 11.00

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Time: 00:00:00
Start: Start 2, Finishes: Elapsed time, Time: 00.05
Start: Start 3, Finishes: Elapsed time, Time: 00:10
Rank Div Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected Points
1 3 SnowBo F18 AUS 70 Chris Brewin Richard Brewin 65.5 19.15 0.29.23 1
2 2 BAM Taipan 4.9 Sloop 20 Archie Gargett Tom 73 21.54 0.30.00 2
3 2 Apollo Taipan 4.9 Cat 127 Craig Harden   76.5 23.09 0.30.16 3
4 2 Dynamo Taipan 4.9 Cat 214 Antony Edwards   76.5 23.10 0.30.17 4
5 3 Knot Crazy F18 23 Trevor Lowder Ben Geisker 65.5 20.00 0.30.32 5
6 3 Helm Group A Class (Flying) 1038 Grant Rogers   64.5 19.47 0.30.40 6
7 2 Vudu Express Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76.5 23.39 0.30.55 7
8 2 Flat Chat Nacra 5.8 1644 Graham Dicker Mattias Svenson 73.5 22.44 0.30.56 8
9 2 Stricker F16 82 Bob Wyers Gus Kahu 70 22.09 0.31.39 9
10 2 Rain Warrior 2 Hobie 18 16832 Nicolan ? 76 24.51 0.32.42 10
11 3 SilverFox F18 442 Ben Leslie Grant Maver 65.5 23.09 0.35.21 11
12 3 Yknot F18 777 Marray Maklin Daniele Maklin 65.5 23.24 0.35.44 12
13 3 SSH A Class (Flying) 15 Brad Wicht   64.5 25.12 0.39.04 13
14 1 Dirty Air Paper Tiger 3377 Billy Gargett   92.5 DNF   14
14 1 PaperCut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 DNF   14

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
race-secretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com