KCC Club/Class Championship 2017/18

Kurnell Catamaran Club

Sunday 19th November 2017

Results are provisional

Race 7 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A: Windward/Leeward x 3, Wind dir: E, Ave wind: 10-15 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 38:05 0:58:35 0:00:00 65 1.0
2 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 39:34 1:00:52 0:01:29 67.532 2.0
3 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76 49:29 1:05:07 0:04:57 84.457 3.0
4 Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 65 42:31 1:05:25 0:04:26 72.567 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 50:01 1:05:49 0:05:29 85.368 5.0
6 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 42:26 1:06:49 0:05:14 72.425 6.0
7 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 48:31 1:06:55 0:06:02 82.807 7.0
8 Monsta Taipan 4.9 Cat AUS 188 Ryan Graham   76 50:54 1:06:58 0:06:22 86.875 8.0
9 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   85 57:19 1:07:26 0:07:31 97.827 9.0
10 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 52:41 1:09:19 0:08:09 89.919 10.0
11 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 58:58 1:09:22 0:09:10 100.643 11.0
12 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 44:44 1:10:27 0:07:32 76.35 12.0
13 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 DUT       12.3
14 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 45:15 1:10:42 0:07:45 77.232 13.0
15 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 1:00:34 1:11:15 0:10:46 103.374 14.0
16 AUS-7 F18 AUS 88 Ben Leslie Sean Williamson 65 46:36 1:11:42 0:08:31 79.536 15.0
17 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 51:40 1:12:16 0:09:46 88.184 16.0
18 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 55:46 1:13:23 0:11:14 95.182 17.0
19 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 1:05:11 1:16:41 0:15:23 111.254 18.0
20 Paradoxical A Class (Flying) AUS 2 Ken Trevillien   64.5 DNS       19.0

Race 8 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A; Windward/Leeward x 3, Wind dir: E - ESE, Ave wind: 10-16 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Kamikaze F18 AUS 101 Greg Wyers Kez Stevens 65 41:21 1:03:37 0:00:00 65 1.0
2 14 Square Nacra 14sq 84 Burke Melia   85 56:15 1:06:11 0:02:11 88.422 2.0
3 Titan Taipan 4.9 Cat AUS 146 Brian Chapman   76 51:20 1:07:33 0:02:59 80.693 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 49:10 1:07:49 0:03:03 77.287 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 52:01 1:08:27 0:03:40 81.767 5.0
6 Monsta Taipan 4.9 Cat AUS 188 Ryan Graham   76 52:02 1:08:28 0:03:41 81.794 6.0
7 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 45:20 1:09:45 0:03:59 71.262 7.0
8 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 59:38 1:10:09 0:05:34 93.74 8.0
9 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 54:10 1:11:16 0:05:49 85.147 9.0
10 Silver Fox F18 AUS 442 Peter Lane Jeff Brown 65 46:24 1:11:23 0:05:03 72.938 10.0
11 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 1:00:48 1:11:32 0:06:44 95.574 11.0
12 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 54:35 1:11:49 0:06:14 85.802 12.0
13 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 DUT       12.3
14 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 46:18 1:12:55 0:05:54 72.781 13.0
15 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 52:57 1:14:03 0:07:28 83.235 14.0
16 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 48:31 1:15:48 0:07:48 76.266 15.0
17 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 49:30 1:17:57 0:09:06 77.811 16.0
18 AUS-7 F18 AUS 88 Ben Leslie Sean Williamson 65 53:23 1:22:08 0:12:02 83.916 17.0
19 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DNF       18.0
19 Paradoxical A Class (Flying) AUS 2 Ken Trevillien   64.5 DNF       18.0

Race 7 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A: Windward/Leeward x 3, Wind dir: E, Ave wind: 10-15 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Place Points
1 Dubbleup Windrush 4.3 Super Sloop 6397 Rohan Pura   88 DNS 1.0

Race 8 - Visitor Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A; Windward/Leeward x 3, Wind dir: E - ESE, Ave wind: 10-16 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dubbleup Windrush 4.3 Super Sloop 6397 Rohan Pura   88 1:07:51 1:17:06 0:00:00 88 1.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 18
DNSCame to the start area but did not start Varies
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards 12.3

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com