KCC Club/Class Championship 2017/18

Kurnell Catamaran Club

Sunday 24th September 2017

Results are provisional

Race1 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: WNW, Ave wind: 11-21 kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected Points
1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 57:57 1:08:11 1.0
2 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 51:52 1:08:15 2.0
3 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 44:39 1:08:42 3.0
4 Monsta Taipan 4.9 Cat AUS 188 Ryan Graham   76 52:23 1:08:56 4.0
5   Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   76 54:26 1:11:37 5.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 52:01 1:11:45 6.0
7 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 54:52 1:12:12 7.0
8 Flying Fish F18 AUS 1640 Leanne Gould Grant Maver 65 47:26 1:12:58 8.0
9 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 1:02:19 1:13:19 9.0
10 Lean In Hobie Tiger 1297 Jason Mead Lochie Simpson 67 DUT   10.0
10 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 DUT   10.0
12 Firefly Dance Club A Class (Classic) AUS 941 Julian Jenkins   65.5 DNR   13.0
12 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 DNR   13.0
12 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 DNR   13.0

Race 2 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time, Course: A - Windward/Leeward x 3, Wind dir: W-WNW, Ave wind: 11-24 Kts
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected Points
1 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 31:08 0:47:54 1.0
2 Monsta Taipan 4.9 Cat AUS 188 Ryan Graham   76 36:44 0:48:20 2.0
3 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 35:34 0:49:03 3.0
4 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 37:43 0:49:38 4.0
5 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 42:16 0:49:44 5.0
6 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 38:46 0:51:01 6.0
7 Flying Fish F18 AUS 1640 Leanne Gould Grant Maver 65 33:38 0:51:45 7.0
8 Firefly Dance Club A Class (Classic) AUS 941 Julian Jenkins   65.5 34:00 0:51:55 8.0
9 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 45:00 0:52:56 9.0
10   Taipan 4.9 Cat 105 Dave Hillyer   76 41:08 0:54:07 10.0
11 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 35:51 0:55:09 11.0
12 Lean In Hobie Tiger 1297 Jason Mead Lochie Simpson 67 DUT   12.0
12 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 DUT   12.0
14 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 DNR   13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNRKCC Sailing Instructions para 17.3 applies 13
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com