KCC Club/Class Championship 2017/18

Kurnell Catamaran Club

Sunday 29th April 2018, Wind SW - S 12-18 knots

Results are provisional

Race 17 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 47.37 0.56.01 0.00.00 85 1.0
2 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 36.43 0.57.49 0.01.09 65.543 2.0
3 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 39.15 1.00.23 0.02.50 70.065 3.0
4 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 44.16 1.01.03 0.03.39 79.02 4.0
5 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 46.56 1.01.45 0.04.22 83.78 5.0
6 Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   92.5 57.59 1.02.41 0.06.10 103.505 6.0
7 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 53.48 1.03.18 0.06.11 96.038 7.0
8 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 48.25 1.03.42 0.05.51 86.428 8.0
9 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 41.23 1.04.40 0.05.32 73.873 9.0
10 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 49.28 1.05.05 0.06.54 88.302 10.0
11 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 46.48 1.05.27 0.06.45 83.542 11.0
12 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 53.30 1.10.24 0.10.56 95.502 12.0
13 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 DNF       13.0

Race 18 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 49.07 1.04.38 0.00.00 76 1.0
2 Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   92.5 60.08 1.05.01 0.00.21 93.046 2.0
3 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 50.02 1.05.50 0.00.55 77.418 3.0
4 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 50.35 1.06.33 0.01.28 78.269 4.0
5 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 43.23 1.07.47 0.02.01 67.129 5.0
6 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 49.17 1.07.59 0.02.26 76.258 6.0
7 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 57.59 1.08.13 0.03.03 89.72 7.0
8 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 52.45 1.09.24 0.03.38 81.622 8.0
9 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 44.24 1.09.55 0.03.22 68.702 9.0
10 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 59.27 1.09.56 0.04.31 91.989 10.0
11 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 51.11 1.11.35 0.04.58 79.198 11.0
12 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 DNF       12.0
13 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 OCS       13.0
14 Strike-R Taipan 4.9 Sloop AUS 082 Bob Wyers Gus Grundy 72.5 DUT       18.2
15 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 DUT       23.1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish Varies
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 13

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com