KCC Club/Class Championship 2017/18

Kurnell Catamaran Club

Sunday 22nd April 2018, Wind S-SSE 9-14knots

Results are provisional

Race 15 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 50.08 1.05.58 0.00.00 76 1.0
2 Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   92.5 62.05 1.07.07 0.01.04 94.116 2.0
3 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 43.49 1.07.25 0.00.56 66.424 3.0
4 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 43.14 1.08.05 0.01.21 65.54 4.0
5 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 50.16 1.09.20 0.02.27 76.202 5.0
6 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 49.37 1.09.24 0.02.27 75.217 6.0
7 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 52.48 1.09.28 0.02.40 80.043 7.0
8 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 60.04 1.10.40 0.04.00 91.059 8.0
9 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 46.18 1.11.14 0.03.25 70.189 9.0
10 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 45.43 1.11.26 0.03.30 69.305 10.0
11 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 DUT       10.7
12 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 62.04 1.13.01 0.06.00 94.09 11.0
13 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS82 Bob Wyers Gus 69 50.50 1.13.40 0.05.19 77.061 12.0
14 Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 68.58 1.14.34 0.07.57 104.551 13.0
15 AUS-7 F18 AUS 88 Ben Leslie Sean Williamson 65 48.34 1.14.43 0.05.41 73.625 14.0
16 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 58.18 1.16.43 0.08.10 88.38 15.0
17 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 49.34 1.18.03 0.07.41 75.141 16.0
18 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 67.32 1.19.27 0.11.28 102.378 17.0
19 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76 DUT       26.2

Race 16 - KCC Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Boat Name Class Sail No Helm Crew YS Elapsed Corrected BCE BCR Points
1 Dynamo Taipan 4.9 Cat AUS 214 Antony Edwards   76 54.09 1.11.15 0.00.00 76 1.0
2 Taipanic Taipan 4.9 Sloop AUS 115 Peter Backhouse Julia Backhouse 72.5 53.40 1.14.01 0.02.01 75.322 2.5
2 Apollo Taipan 4.9 Cat AUS 127 Craig Harden   76 56.15 1.14.01 0.02.06 78.947 2.5
4 Uncanny Paper Tiger 2660 Archie Gargett   92.5 69.59 1.15.39 0.04.05 98.222 4.0
5 Inox 2 Tornado International AUS 316 Ross Newman John Stone 64 50.20 1.18.39 0.04.44 70.643 5.0
6 Knot Crazy F18 DAZ 23 Trevor Lowder Richard Brewin 65 51.54 1.19.51 0.05.35 72.842 6.0
7 Flat Chat Nacra 5.8NA 1644 Graham Dicker Matt Svenson 71.5 57.24 1.20.17 0.06.27 80.561 7.0
8 Strike-r Taipan 4.9 Sloop Spin AUS82 Bob Wyers Gus 69 55.37 1.20.36 0.06.27 78.058 8.0
9 Hybrid Nacra 14sq 63 Tony Wainwright   85 69.35 1.21.52 0.09.01 97.661 9.0
10 BKM A Class (Flying) AUS 21 Ben Geisker   63.5 56.25 1.28.51 0.11.10 79.181 10.0
11 Vudu Xpress Taipan 4.9 Cat 329 Gavin Mead   76 DUT       10.7
12 Y Knot F18 AUS 777 Murray Makin Danielle Makin 65 57.48 1.28.55 0.11.29 81.123 11.0
13 Fang Taipan 4.9 Cat AUS 105 Dave Hillyer   76 68.01 1.29.30 0.13.52 95.462 12.0
14 Sir A Nacra 14sq 104 Barry Argall   85 76.08 1.29.34 0.15.34 106.854 13.0
15 In the Mood Nacra 14sq 5 Ted Buys   85 76.15 1.29.42 0.15.41 107.018 14.0
16 SSH A Class (Flying) AUS 15 Brad Wicht   63.5 58.20 1.31.52 0.13.05 81.871 15.0
17 AUS-7 F18 AUS 88 Ben Leslie Sean Williamson 65 60.32 1.33.08 0.14.13 84.959 16.0
18 Paper Cut Paper Tiger 2898 Mitch Harden   92.5 DNF       17.0
19 BAM Taipan 4.9 Cat AUS 149 Arthur Gargett   76 DUT       26.2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNFStarted but did not finish 17
DUTRostered Duty - Scored as average all, except Discards Varies

www.kcc.asn.au
webmaster@kcc.asn.au

www.kcc.asn.au
racesecretary@kcc.asn.au

Sailwave Scoring Software 2.23.4
www.sailwave.com