Multihull Central Taipan Catamaran Australian Championships 2021-22

Kurnell Catamaran Club Inc.

Final Results after sailing on Monday 3rd January 2022

Results are FINAL

Contents

Taipan 5.7 Spin Class

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: VY, Entries: 1, Scoring system: Low Point - Appendix A
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Invitation Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC (1.0) (2.0 DNF) (2.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 DNF 1.0 1.0 1.0 1.0 14.0 9.0

Taipan 4.9 Cat Class

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: VY, Entries: 16, Scoring system: Low Point - Appendix A
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Invitation Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC (6.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (3.0) 19.0 8.0
2nd AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC (17.0 DNC) 3.0 2.0 (6.0) 4.0 3.0 (14.0) 4.0 3.0 3.0 2.0 61.0 24.0
3rd AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC (17.0 DNC) (17.0 DNF) (17.0 DNC) 3.0 3.0 4.0 5.0 3.0 6.0 5.0 1.0 81.0 30.0
4th AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC (3.0) (8.0) (17.0 DNF) 5.0 6.0 6.0 2.0 2.0 5.0 1.0 4.0 59.0 31.0
5th AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC (1.0) 5.0 3.0 (17.0 DNF) 2.0 2.0 4.0 7.0 (8.0) 4.0 7.0 60.0 34.0
6th AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC (17.0 DNF) 4.0 5.0 2.0 5.0 7.0 6.0 (17.0 DSQ) 4.0 6.0 (8.0) 81.0 39.0
7th AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC (4.0) 7.0 6.0 7.0 7.0 (10.0) (13.0) 10.0 7.0 7.0 5.0 83.0 56.0
8th AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC (2.0) 6.0 8.0 (17.0 DNC) 8.0 5.0 8.0 6.0 9.0 (12.0) 9.0 90.0 59.0
9th AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC (5.0) 2.0 7.0 4.0 9.0 9.0 (12.0) (17.0 DNF) 10.0 10.0 11.0 96.0 62.0
10th AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC (7.0) 9.0 4.0 8.0 (17.0 DNF) 12.0 11.0 9.0 11.0 9.0 (17.0 DNC) 114.0 73.0
11th AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC (17.0 DNF) 10.0 10.0 11.0 (17.0 DNF) 8.0 3.0 8.0 13.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 131.0 80.0
12th AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC (17.0 DNC) 13.0 9.0 12.0 10.0 11.0 7.0 5.0 (17.0 DNC) (17.0 DNC) 17.0 DNC 135.0 84.0
13th AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC (9.0) (12.0) 12.0 10.0 12.0 (14.0) 9.0 11.0 12.0 11.0 10.0 122.0 87.0
14th AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC (17.0 DNC) (17.0 DNC) (17.0 DNC) 9.0 13.0 17.0 DNC 17.0 DNS 17.0 DNC 2.0 8.0 6.0 140.0 89.0
15th AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC (10.0) 11.0 11.0 13.0 11.0 (17.0 DNS) 10.0 12.0 (15.0) 14.0 13.0 137.0 95.0
16th AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC (8.0) 14.0 13.0 (17.0 OCS) 14.0 13.0 (17.0 DNC) 17.0 DNF 14.0 13.0 12.0 152.0 110.0

Taipan 4.9 Sloop Class

Sailed: 11, Discards: 3, To count: 8, Rating system: VY, Entries: 4, Scoring system: Low Point - Appendix A
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Invitation Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Total Nett
1st AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC (1.0) 1.0 1.0 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (5.0 DSQ) (5.0 DSQ) 20.0 9.0
2nd AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC (2.0) (2.0) (2.0) 1.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 19.0 13.0
3rd AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC (3.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 (5.0 DNF) (5.0 DNC) 3.0 2.0 2.0 35.0 22.0
4th AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC (5.0 DNC) (5.0 DNF) (5.0 DNF) 4.0 5.0 DNC 5.0 DNC 5.0 DNF 5.0 DNC 4.0 3.0 5.0 DNF 51.0 36.0

Invitation - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:47:38 1.0

Race 1 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Place Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC DNF 2.0

Race 2 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Place Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC DNC 2.0

Race 3 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:35:30 1.0

Race 4 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:35:50 1.0

Race 5 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:39:07 1.0

Race 6 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Place Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC DNF 2.0

Race 7 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:35:27 1.0

Race 8 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:51:36 1.0

Race 9 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:37:19 1.0

Race 10 - Taipan 5.7 Spin Class

Start: Start Taipan 5.7, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 124 Too Easy Brad Spencer Chris Morey SA MRC 0:41:50 1.0

Invitation - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:49:23 1.0
2 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:49:26 2.0
3 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:49:40 3.0
4 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:50:14 4.0
5 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:50:19 5.0
6 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:50:48 6.0
7 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:51:42 7.0
8 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:57:21 8.0
9 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:57:27 9.0
10 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 1:04:37 10.0
11 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC DNC 17.0
11 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC DNC 17.0
11 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC DNF 17.0
11 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC DNF 17.0
11 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC DNC 17.0
11 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNC 17.0

Race 1 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:35:54 1.0
2 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:38:23 2.0
3 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:38:24 3.0
4 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:38:34 4.0
5 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:38:42 5.0
6 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:39:08 6.0
7 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:39:09 7.0
8 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:39:36 8.0
9 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:40:05 9.0
10 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:40:20 10.0
11 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:41:03 11.0
12 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:41:26 12.0
13 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:42:02 13.0
14 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:42:11 14.0
15 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC DNF 17.0
15 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNC 17.0

Race 2 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:38:12 1.0
2 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:39:12 2.0
3 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:39:16 3.0
4 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:39:24 4.0
5 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:39:26 5.0
6 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:39:34 6.0
7 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:39:43 7.0
8 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:40:16 8.0
9 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:40:22 9.0
10 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:40:29 10.0
11 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:41:15 11.0
12 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:41:21 12.0
13 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:41:28 13.0
14 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC DNC 17.0
14 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC DNF 17.0
14 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNC 17.0

Race 3 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:39:39 1.0
2 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:40:46 2.0
3 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:41:31 3.0
4 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:41:44 4.0
5 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:41:45 5.0
6 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:42:02 6.0
7 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:42:08 7.0
8 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:42:34 8.0
9 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC 0:44:10 9.0
10 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:44:31 10.0
11 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:44:39 11.0
12 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:44:40 12.0
13 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:45:27 13.0
14 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC DNF 17.0
14 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC DNC 17.0
14 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC OCS 17.0

Race 4 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:38:45 1.0
2 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:39:48 2.0
3 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:40:04 3.0
4 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:40:12 4.0
5 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:40:31 5.0
6 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:40:42 6.0
7 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:40:43 7.0
8 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:40:48 8.0
9 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:40:49 9.0
10 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:41:17 10.0
11 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:42:43 11.0
12 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:43:10 12.0
13 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC 0:44:39 13.0
14 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:45:21 14.0
15 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC DNF 17.0
15 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC DNF 17.0

Race 5 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:40:01 1.0
2 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:40:18 2.0
3 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:41:22 3.0
4 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:41:24 4.0
5 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:41:45 5.0
6 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:42:03 6.0
7 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:42:56 7.0
8 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:43:20 8.0
9 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:43:25 9.0
10 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:43:35 10.0
11 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:43:52 11.0
12 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:43:53 12.0
13 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:45:59 13.0
14 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:49:30 14.0
15 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNC 17.0
15 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC DNS 17.0

Race 6 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:35:33 1.0
2 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:37:00 2.0
3 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:37:08 3.0
4 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:37:11 4.0
5 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:37:26 5.0
6 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:37:27 6.0
7 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:38:01 7.0
8 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:38:15 8.0
9 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:39:19 9.0
10 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:39:21 10.0
11 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:39:55 11.0
12 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:40:12 12.0
13 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:42:08 13.0
14 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:43:39 14.0
15 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNS 17.0
15 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC DNC 17.0

Race 7 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:36:48 1.0
2 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:37:29 2.0
3 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:37:47 3.0
4 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:37:59 4.0
5 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC 0:38:20 5.0
6 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:38:51 6.0
7 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:39:14 7.0
8 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 0:40:02 8.0
9 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:41:20 9.0
10 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:41:31 10.0
11 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:41:35 11.0
12 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:47:28 12.0
13 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC DSQ 17.0
13 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC DNF 17.0
13 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC DNC 17.0
13 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC DNF 17.0

Race 8 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:56:53 1.0
2 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC 0:57:08 2.0
3 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:58:02 3.0
4 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:58:08 4.0
5 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:58:13 5.0
6 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:58:18 6.0
7 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:58:39 7.0
8 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:58:48 8.0
9 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 1:05:09 9.0
10 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 1:05:28 10.0
11 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 1:05:37 11.0
12 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 1:05:38 12.0
13 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC 1:10:25 13.0
14 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 1:11:13 14.0
15 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 1:13:13 15.0
16 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC DNC 17.0

Race 9 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:43:07 1.0
2 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:43:27 2.0
3 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:44:09 3.0
4 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:44:30 4.0
5 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:45:02 5.0
6 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:46:39 6.0
7 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:47:07 7.0
8 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC 0:47:38 8.0
9 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC 0:47:39 9.0
10 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:47:47 10.0
11 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:48:03 11.0
12 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:48:24 12.0
13 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:53:40 13.0
14 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:54:32 14.0
15 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC DNC 17.0
15 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC DNC 17.0

Race 10 - Taipan 4.9 Cat Class

Start: Start Taipan 4.9 Cat, Finishes: Finish time, Time: 00:00:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 158 Catsize Dave Young   NSW TBSC 0:43:02 1.0
2 AUS 102 My Lady Mick Colecliff   NSW TBSC 0:44:41 2.0
3 AUS 336 TNT Ant Richards   VIC WYC 0:44:55 3.0
4 AUS 173 Blast Ethan Micallef   NSW MPASC 0:45:09 4.0
5 AUS 361 Keep Calmer Jonathan Knorr   VIC McCYC 0:45:28 5.0
6 AUS 188 liL Monsta Billy Gargett   NSW KCC 0:45:35 6.0
7 AUS 366 Quantum Leap James Cooper   VIC WYC 0:45:47 7.0
8 AUS 151 KISS Mark Colecliff   NSW TBSC 0:46:07 8.0
9 AUS 096 Adrenalin Jack Comrie   VIC WYC 0:46:10 9.0
10 AUS 042 Onyx Rohan McAdam   NSW WSC 0:52:35 10.0
11 AUS 227 Helter Skelter Craig Harden   NSW KCC 0:52:47 11.0
12 AUS 246 Mojo Jason McDonald   NSW KCC 0:55:55 12.0
13 AUS 020 Fang David Hillyer   NSW KCC 0:58:55 13.0
14 AUS 214 Dynamo Antony Edwards   NSW KCC DNC 17.0
14 AUS 230 CrackerJack Steve Ramsden   NSW WSC DNC 17.0
14 AUS 324 CrackerJack 11 Beau White   NSW RPAYC DNC 17.0

Invitation - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:48:40 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:51:04 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 1:00:54 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNC 5.0

Race 1 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:34:48 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:35:36 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:46:42 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNF 5.0

Race 2 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:36:21 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:36:28 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:37:33 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNF 5.0

Race 3 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:38:27 1.0
2 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:38:59 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:49:19 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC 0:57:20 4.0

Race 4 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:35:26 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:36:17 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:42:58 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNC 5.0

Race 5 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:37:13 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:38:28 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:43:23 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNC 5.0

Race 6 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:33:14 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:38:00 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC DNF 5.0
3 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNF 5.0

Race 7 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 0:34:17 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:37:08 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC DNC 5.0
3 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNC 5.0

Race 8 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC 1:02:21 1.0
2 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 1:04:13 2.0
3 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 1:07:16 3.0
4 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC 1:20:29 4.0

Race 9 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:46:24 1.0
2 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:50:25 2.0
3 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC 0:55:11 3.0
4 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC DSQ 5.0

Race 10 - Taipan 4.9 Sloop Class

Start: Start Taipan 4.9 Sloop, Finishes: Finish time, Time: 00:03:00, Course: Windward/Leeward x 3
Rank Sail No. Boat Name Helm Crew State Club Elapsed Points
1 AUS 149 BAM Archie Gargett Arthur Gargett NSW KCC 0:49:19 1.0
2 AUS 082 Strike-R Bob Wyers Ross Newman NSW KCC 0:53:50 2.0
3 AUS 312 Wet Willy Andrew Williams Petra Eggl NSW KCC DSQ 5.0
3 AUS 347 Happy Days Donovan Bailey Bastian Gilby VIC McCYC DNF 5.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 17
DSQDisqualification Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 17

http://www.kcc.asn.au/

https://www.taipan.asn.au/

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com